Šport > Zimski športi
4036 ogledov

Slovenski tabor: "Ugotoviti moramo, zakaj se je to zgodilo"

Klaebo Epa
Zlato v sprintu v prostem koraku na SP v Trondheimu sta osvojila Norvežan in Švedinja, izločilni boji pa so minili brez slovenske udeležbe.

Norvežan Johannes Hoesflot Klaebo in Švedinja Jonna Sundling sta na svetovnem prvenstvu v nordijskem smučanju v Trondheimu na Norveškem osvojila naslov svetovnega prvaka in prvakinje v sprintu v prostem koraku v smučarskem teku. Slovencev ni bilo v izločilnih bojih uvodnega dejanja na tem prvenstvu, kjer so podelili prva kompleta medalj.

Sundling je bila danes razred zase že v kvalifikacijah, ko je za šest sekund in pol ugnala vso konkurenco. Tridesetletna Švedinja je bila prepričljiva tudi v izločilnih bojih, v finalu pa je bila za 2,13 sekunde hitrejša od domačinke Kristine Stavaas Skistad. Bron je osvojila Švicarka Nadine Fähndrich (+2,84).

Jonna Sundling | Avtor: Epa Svetovna prvakinja Jonna Sundling. Epa

Sundling je tako suvereno osvojila še tretji zaporedni naslov svetovne prvakinje v sprintu po Oberstdorfu 2021 in Planici 2023. Za olimpijsko prvakinjo v sprintu in specialistko za velika tekmovanja je to peta medalja na SP, prav tako še peta najžlahtnejšega sijaja.

Srebrna Skistad si je pritekla prvo medaljo na SP, Fähndrich pa prvo posamično. V Oberstodrfu je Švicarka osvojila srebrno medaljo v ekipnem sprintu.

Brez prave konkurence je bil med tekači tudi norveški zvezdnik Klaebo. Vodilni v seštevku svetovnega pokala v lovu na četrti zaporedni sprinterski naslov svetovnega prvaka tekom dneva sicer ni bil tako zelo prepričljiv, kot smo ga vajeni po navadi, v finalu pa je zopet prestavil v višjo prestavo.

V tem mu je lahko sledil le izkušeni Italijan Federico Pellegrino in z zaostankom 0,67 sekunde osvojil srebrno odličje. Na tretjem mestu je končal Finec Lauri Vuorinen z zaostankom že 4,79 sekunde.

Klaebo | Avtor: Epa Zlati Johannes Hosflot Klaebo (levo) in bronasti Lauri Vuorinen. Epa

Osemindvajsetletni Klaebo je tako postal prvi tekač v zgodovini, ki je v eni disciplini še četrtič zapored osvojil naslov svetovnega prvaka. Prav na vseh SP doslej je na sprintu prišel do medalje, saj je tudi 2017 v Lahtiju osvojil bron.

Pred dvema letoma je v Planici osvojil pet od možnih šestih odličij, skupno pa se lahko zdaj pohvali že s 13 medaljami, od tega desetimi zlatimi. V naslednjih dneh bo napadal še prvo zlato na tekmah na razdalji.

Pellegrino je prišel do sedme medalje na SP, tretje na posamičnih sprintih, potem ko je bil 2017 zlat, leta 2019 pa srebrn. Manjše presenečenje dneva je postal bronasti Vuorinen, 30-letnik je prišel do svoje prve medalje na SP.

Slovenski predstavniki v uvodnem dejanju na SP niso posebej navdušili in ostali brez izločilnih bojev. Najbližje je bil Miha Šimenc, ki je zaostal 10,77 sekunde, za prvo trideseterico, ki prinaša izločilne boje, pa nekaj več kot sekundo in bil 39. med 182 tekači iz kar 63 držav.

Nejc Štern je na 1,4 km dolgi progi debitantski nastop na SP sklenil z zaostankom 11,52 sekunde in se uvrstil na 43. mesto, Vili Črv je bil 55. (+14,83), Anže Gros pa 70. (+18,01).

V ženski konkurenci je od Slovenk nastopila le Eva Urevc in končala na 52. mestu med 121 tekmovalkami iz 47 držav. Zaostala je za 24,94 sekunde, trideseterico pa zgrešila za okoli osem sekund in pol.

"Današnji rezultati so seveda močno pod našimi pričakovanji. Priprave so potekale dobro, zakaj smo danes zaostali za našimi sposobnostmi, je še prezgodaj govoriti. Prepričan sem, da tekmovalci danes niso pokazali svoje forme, zakaj se je to zgodilo, moramo še ugotoviti. V glavi imam nekaj teorij, a moramo narediti analizo. Šimenc in Štern nista bila daleč, v tem športu pa so razlike majhne. Ugotoviti moramo, kaj je šlo narobe in se vrniti močnejši še na tem prvenstvu."

Ola Vigen Hattestad, glavni trener slovenske reprezentance 

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.

Sorodne novice