Slovenija > Črna kronika
68871 ogledov

Potem ko je sestra previla bolnega 87-letnika, so ga policisti zvlekli v marico

policija marica preiskava D. M.
Očitki Avgustu Grilu na okrajnem sodišču v Novem mestu segajo v obdobje njegovega predsednikovanja Društvu Kočevarjev staroselcev, ki se je, kot sam pravi, končalo s pučem.

Ortenburški grofje so kmete z zgornje Koroške in vzhodne Tirolske, ki naj bili po nekaterih zgodovinskih virih nagnjeni k puntanju, v 14. stoletju preselili na Kočevsko, kjer takrat skoraj ni bilo najti žive duše. V novem okolju so ohranjali svoj srednjeveški jezik, ki je še Nemcem težko razumljiv. Mama (mutter) je, denimo, ammain, oče (vater) pa attain.

Avgust Gril | Avtor: D. M. D. M.
Verjeli Hitlerjevi propagandi

Preživljali so se s kmetijstvom, gozdarjenjem in, podobno kot Ribničani, krošnjarjenjem. V drugi polovici 19. stoletja jih je bilo še 28.000, potem pa je njihovo število začelo upadati. V tujino so jih pregnali revščina in občasni politični pritiski zaradi njihovega jezika in kulture, ki so ju vztrajno negovali. Naslednji eksodus se je zgodil leta 1941.

Vojna je razdelila Slovenijo na nemški in italijanski del, v katerega so bili zajeti tudi Kočevarji. "To je bil glavni razlog za izselitev starejše generacije. Napako je naredila tudi mlajša, ki je prav tako naivno verjela Hitlerjevim propagandistom," v svoji knjigi Kočevar med Slovenci piše zdaj 88-letni Avgust Gril, ki živi v Grosuplju, po rodu pa je iz Kočevskih Poljan. "Samo peščica, 650, nas je ostalo na svojih domovih in nanje sem kot Kočevar ponosen. Znali smo se upreti okupatorju, podpirali smo partizane, osvoboditelje."

Po osvoboditvi so se na precej izpraznjeno Kočevsko priselili Slovenci in delavci iz drugih jugoslovanskih republik, Kočevarje v Črmošnjiško-Poljanski dolini pa je vse do sredine osemdesetih let v tajnosti budno nadzorovala Udba, njihove zasluge med narodnoosvobodilnim bojem gor ali dol.

Odstavljen na občnem zboru

Tisti, ki leta 1941 niso zapustili rodne grude, njihovi potomci in simpatizerji, so se leta 1992 povezali v Društvo Kočevarjev staroselcev (DKS). Dve leti kasneje je predsednikovanje prevzel Gril in na položaju ostal do oktobra 2016, ko so ga odstavili.

Društvo kočevarjev | Avtor: Wikipedia Wikipedia

„Na izrednem občnem zboru se je zgodil puč, ki so ga pripravljali pol leta. Od 360 članov nas je vabila dobilo samo kakšnih 35. Marjana Štanglja so sprejeli za novega člana in ga takoj izvolili za predsednika," nam je povedal Gril. Ko smo ga vprašali po razlogu za njegovo odstavitev, je s prstom pokazal na največjo opozicijsko stranko: "Skupini ljudi, ki so bili povečini člani stranke SDS, pravim jim puč skupina, je uspelo minirati naše društvo. Tudi 340 članov z nemškim pedigrejem so vrgli ven. Vse moje pritožbe na sodišče so bili zavrnjene."

Ne dajejo izjav

Seveda smo se obrnili tudi na zdajšnjega predsednika DKS Primoža Primca, ki pa nas je, ker je po svojih besedah funkcijo prevzel šele pred letom in pol, preusmeril na predsednico Zveze kulturnih društev nemško govoreče narodne skupnosti v Sloveniji Urško Kop. Bila je kratka: "Ne želim dajati izjav za medije."

Po poročanju Dnevnika pa je novo vodstvo leta 2016 očitalo Grilu netransparentno vodenje društva in finančne nepravilnosti in ga tudi kazensko ovadilo. Zaradi kaznivega dejanja izneverjenja mu sodijo na okrajnem sodišču v Novem mestu.

avgust gril | Avtor: D. M. D. M.
Ustanovitelj grosupeljskega podjetja Gramat Gril in nekdanji podpredsednik Čebelarske zveze Slovenije se zavoljo bolezni prebavil in sečil ter starosti težko udeležuje sodnih obravnav, toda novomeška sodnica je lani kljub temu izdala nalog za prisilno privedbo. Kot se je sam spominjal, sta se pripeljala policista, ki ju je moral prositi, naj počakata vsaj toliko, da ga patronažna sestra previje: "Potem sta me popokala v marico, eden je imel že lisice v rokah, in to vse samo zato, da mi je sodnica napisala, kdaj imam naslednji narok."

Tudi ta teden ga je zagovornik, odvetnik Jurij Redek, na sodišču opravičil zavoljo slabega počutja. Gril obtožbo zavrača, hkrati pa je nanizal kopico očitkov: "Naše društvo je veliko doseglo, morda najpomembnejša je bila preprečitev vračila 42.000 hektarjev zemlje Kočevarjem, ki so se izselili leta 1941. Njihovi potomci so živeli v 22 državah in se ne bi vrnili domov. Zemlja bi ostala zapuščena in neobdelana, kar bi pomenilo razvojno blokado pokrajine. Ob tem smo pospešili gradnjo vodovoda v črmošnjiški dolini, na katerega bi čakali še dolga leta, pomagali pri obnavljanju cerkva in kapelic, ter si v Občicah postavili kulturni center z muzejem, v katerem je okrog 600 predmetov, ki so jih nekoč uporabljali Kočevarji, od  kmetijskega in rokodelskega orodja do slik, knjig in dokumentov. Devetdeset odstotkov teh stvari je moja last, danes pa do njih nimam dostopa. Najhujša pa je škoda, ki so jo po moji odstavitvi povzročili v dveh genskih bankah starih sadnih sort v Občicah in Kočevskih Poljanah, s katerimi smo ohranjali biodiverziteto Kočevske. Osnovali smo ju z udarniškim delom, mojim finančnim prispevkom in evropskim denarjem."

Medtem ko se sojenje v dolenjski prestolnici nadaljuje, Avgust Gril piše novo knjigo.

Naslovna fotografija je simbolična.

Komentarjev 8
  • atamama 21:24 07.april 2025.

    Vsaka palca ima 2 konca in tudi resnica ni enoznačna. Kako in zakaj so ovadbe in procesi, še odvetnik.... Ali je res ali je podjetnik podjetno vodil društvo. In sedaj ima sodišče za vratom, ki bo ''silom ali milom'' zadeve ...prikaži več peljalo naprej. Možakar je star, morda ima še šanse da se postopek ustavi. Do takrat pa je tako, da če do bifeja pride naj pride še do sodišča...

  • Avatar luckyss1
    luckyss1 08:29 07.april 2025.

    Pri vsakem sranju je SDS zraven....