Letos bo minilo sedem let, odkar je ocenjevalna komisija, ki ji je predsedoval nekdanji podžupan Janez Koželj, izbrala najboljšo idejo za prenovo atletskega stadiona v Šiški, ki ga Ljubljančani poznajo pod imenom ŽAK. Javnega naročila za izbor izvajalca občina še ni objavila. To naj bi storila predvidoma v drugi polovici leta, so napovedali na občini. Če ne bo zapletov, bi izbrani izvajalec prenovo lahko začel konec letošnjega leta, bolj verjetno pa v začetku prihodnjega.

Medtem ko je občina pridobivala gradbeno dovoljenje in vsa potrebna zemljišča za prenovo atletskega stadiona, pa je ocenjena vrednost projekta astronomsko narasla. Leta 2016, pred objavo projektnega natečaja za Atletski center Ljubljana, je bila ocenjena vrednost 14,3 milijona evrov, v proračunu za leto 2024 pa je narasla na kar 94,1 milijona evrov.

V občinski službi za razvojne projekte in investicije so rast ocene stroškov pojasnili s tem, da se je projekt med pripravo »razvijal tako vsebinsko kot posledično tudi finančno«. Dejali so, da so sprva načrtovali zgolj delno obnovo in nadgradnjo športnega parka v Šiški, na koncu pa so se odločili za celovito prenovo in ureditev »novega sodobnega atletskega centra«. Dodali so, da se je razvoj projekta odrazil tudi na finančnem področju, kar pa je po njihovem mnenju ob zavedanju obsega nadgradnje osnovnega projekta razumljivo. Bolj natančnih pojasnil, kakšne spremembe pri razvoju projekta so najbolj prispevale k povišanju ocenjene vrednosti, na občini niso dali.

Nadzorni odbor opozarjal na podražitve

Na podražitve pri projektu Atletski center Ljubljana je od leta 2020 naprej opozarjal tudi ljubljanski nadzorni odbor. Ta je v poročilu o opravljenem nadzoru za leto 2022 spomnil, da je bila investicija sprva ocenjena na 14,3 milijona evrov, a da je predračunska vrednost do oktobra 2022 zrasla že na 56,2 milijona evrov. Kaj bo nadzorni odbor porekel na to, da je v vmesnem času vrednost projekta narasla še za skoraj 38 milijonov evrov, bo najbrž razvidno iz poročila o opravljenem nadzoru v letu 2023, ki pa ga mestni svetniki verjetno še nekaj mesecev ne bodo dobili na svoje mize.

Nadzorni odbor je v svojem poročilu za leto 2022 povzel pojasnila občine glede povišanja vrednosti projekta. In sicer je nadzorni odbor zapisal, da sta bili sprva predvideni »samo obnova in rekonstrukcija obstoječih objektov. A natančnejši pregled teh objektov je pokazal, da so v tako slabem stanju, da njihova rekonstrukcija finančno ni izvedljiva.« Nadzorni odbor je povzel še druge dejavnike za povišanje investicijske vrednosti projekta: povišanje stroškov gradbenih storitev, materialov in opreme zaradi naraščanja cen, prilagoditev stroškov prestavitve komunalne infrastrukture na gradbišču, uskladitev tehničnih in programskih elementov objektov tako, da se zagotovi visok standard za izvedbo atletskih in nogometnih tekmovanj na najvišji ravni, ter dodajanje dokumentacije za zgraditev spremljajoče primarne infrastrukture, kar naj bi zahtevalo ministrstvo, pristojno za okolje.

Že v poročilu leta 2022 je nadzorni odbor občini priporočil, naj pozorno bedi nad stroški pri izvedbi atletskega centra, saj so »zaradi kompleksnosti projekta in nestabilnosti gradbeniškega trga podražitve ter spremembe rokov izvedbe še vedno možne«. To priporočilo je bilo preroško, če upoštevamo, da se je od takrat do danes vrednost projekta še zvišala, pri čemer občina sploh še ni začela graditi. Na vprašanje, kako bodo zagotovili, da med samo izvedbo stroški gradnje ne bi še dodatno narasli, so v službi za razvojne projekte in investicije odgovorili, da bodo te stroške obvladovali »s skrbnim spremljanjem investicije in strokovnim nadzorom«.

Najprej bodo gradili komunalno infrastrukturo

Zanimalo nas je tudi, ali na občini razmišljajo o tem, kako projekt poceniti na račun tega, da bi se kakšnim elementom odpovedali. V službi za razvojne projekte in investicije so povedali, da trenutno poteka »optimizacija projektnih rešitev«, a dodatnih pojasnil niso dali. Spomnimo, pri gradnji kopališča Vevče je občina zaradi visokih ponudbenih cen za gradnjo precej oklestila prvotni projekt, da bi ga pocenila. Pri omenjenem kopališču se je občina med drugim odpovedala toboganu, podzemni parkirni hiši, črtala je tudi gradnjo pomožnega objekta s trgovino.

Občina že ima pravnomočno gradbeno dovoljenje za gradnjo tako Atletskega centra Ljubljana kot tudi za ureditev spremljajoče javne infrastrukture in podhoda pod železnico v podaljšku Verovškove ulice (slednjega naj bi financirala direkcija za infrastrukturo), so zagotovili v občinski službi za razvojne projekte in investicije. Toda za zdaj se še niso odločili, ali bodo za gradnjo infrastrukture in za gradnjo samih športnih objektov objavili ločeni javni naročili za izbor izvajalca ali pa bodo posel oddali kot celoto. Zagotovo pa bo na vrsto najprej prišla prestavitev obstoječe komunalne infrastrukture in gradnja nove. Šele nato bo sledila gradnja športnih objektov.