Pod streho > Na vrtu
8200 ogledov

Enostavni nasveti za več pridelka

zelenjavni vrt, visoke grede
1/5
Profimedia
Aprila se vrtičkarska sezona začne v polnem zamahu. Vremenska napoved kaže, da lahko pričakujemo vsaj nekaj suhih dni, ki jih velja izkoristiti za setve in sajenje na zelenjavnem vrtu. Upoštevati velja nekaj preprostih navodil, da bo vrt urejen, pridelek pa obilen.

Še vedno pa velja upoštevati temperaturo zemlje. Vrtnine, ki jih na prosto sejemo in sadimo aprila, ko je zemlja ogreta vsaj na osem stopinj Celzija, bolje pa je, da je kakšno stopinjo višja. Poleg tega zemlja ne sme biti preveč namočena. Ko se ne oprijema orodja in obuval, je ravno pravšnja.

Aprilska setev in sajenje

Ko bodo vsi pogoji izpolnjeni, v prihajajočem mesecu sejemo redkvice, solato, špinačo, kolerabica, in v drugi polovici meseca še korenček in peso.

Na prosto pa lahko sadimo sadike cvetače, brokolija, zelja, glavnatega ohrovta, zelene, solate, pora in krompir. Tudi za čebulček je še čas.

pomladna setev | Avtor: Profimedia Profimedia
Da bodo zelenjadnice dobro uspevale, jih je na gredicah treba pravilno razporediti, pri čemer upoštevamo kolobar in dobre sosede. Pomembno pa je tudi, kako smo jim z gnojili obogatili zemljo.

Če še niste narisali letošnje pomladne zasaditve, to lahko naredite zdaj. Poglejmo, kam lahko sejemo in sadimo prej naštete zelenjadnice, koliko jim je treba gnojiti in katere se med seboj dobro razumejo, katerih pa ni dobro saditi skupaj.  

Dobri sosedi aprilskih zelenjadnic, ki jih sadimo skupaj:

  • brokoli – blitva, endivija, fižol, grah, špinača, zelena,
  • cvetača – blitva, endivija, fižol, grah, paradižnik, solata, špinača,
  • čebula – korenček, kumare, paradižnik, pastinak, rdeča pesa, solata, nikakor pa visok in nizek fižol, grah, por, zelje in ohrovt.
  • korenček – blitva, čebula, drobnjak, por, radič, redkvica, solata,
  • krompir – nizek fižol, grah, kolerabica, ohrovt, pastinak, špinača,
  • ohrovt – blitva, nizek fižol, grah, špinača, zelena, solata,
  • pesa – čebula, visok in nizek fižol, solata, nikakor pa ne špinača
  • por – endivija, grah, korenček, paradižnik, peteršilj, nikakor pa nizek in visok fižol ter grah
  • redkvica – blitva, bučke, nizek in visok fižol, grah, kolerabica in korenček, špinača, nikakor pa krompir
  • solata – najmanj zahtevna rastlina, le peteršilj ni njen dobri sosed,
  • špinača – brokoli, ohrovti, fižol, krompir, redkvica, zelje,
  • zelena – brokoli, ohrovti, visok fižol, grah, kumare, paprika, paradižnik, por, solata, zelje,
  • zelje – blitva, drobnjak, endivija, fižol, grah, jajčevec, por, solata, špinača, zelena, nikakor pa ob čebulo.

sajenje zelenjave, zelenjavni vrt | Avtor: Profimedia Profimedia
Najprej čebula, potem kapusnice

Ker je čebula slaba družba veliko zelenjadnicam, najprej mesto odmerimo njej, najbolje bo uspevala tam, jer so lani rasle bučnice, torej bučke, melone, lubenice, buče. Na kvadratni meter površine lahko dodamo približno en liter domačega komposta, nikakor pa z gnojenjem čebule ne gre pretiravati.

Med vrste čebule lahko sadimo solato in sejemo korenček. V bližini se bo dobro počutila tudi rdeča pesa.

zelenjavni vrt, mešani posevki | Avtor: Profimedia Profimedia
Potem mesto odmerimo zelju, cvetači, brokoliju, ohrovtu in kolerabici, ki spadajo med kapusnice. Sadimo jih lahko na gredico, kjer so nazadnje rasli nizek in visok fižol ter grah. Dodati jim je treba gnojila, najbolje domači kompost, približno štiri litre na kvadratni meter.

Med kapusnice lahko sejemo špinačo in solato, pa tudi sadike zelene lahko razporedimo mednje. Cvetačo lahko sadimo tudi na gredo, na katero bomo v drugi polovici sadili paradižnik. Odlično uspevata skupaj. K zelju pa lahko dodamo por. Sadike brokolija pa lahko posadimo tudi ob rob grede z grahom.

Posebno gredo odmerimo krompirju. Sadimo ga, ko bo imela zemlja vsaj 10 stopinj Celzija, pred tem pa gredo pognojimo s tremi litri domačega komposta na kvadratni meter.

zelenjavni vrt, visoke grede | Avtor: Profimedia Profimedia

Če rdeče pese, solate, špinače, pora in korenčka ne bomo sadili oziroma sejali kot mešane posevke, torej k prej naštetim zelenjadnicam, jim lahko odmerimo samostojne grede. Še posebej je to primerno, če jih bomo sejali ali sadili v večji količini in če imamo dovolj prostora.

Zelo dobro skupaj uspevata na primer redkvica in solata, ali pa redkvica in kolerabica. Lahko jo sejemo tudi na gredo, kamor bomo kasneje sadili buče.

Kolobar je lahko zelo preprost

Pri načrtu se ni treba za vsako ceno držati priporočila, kako si morajo zelenjadnice slediti na gredah. Sadilni načrt lahko zelo poenostavimo tako, da se držimo pravila, da za rastlinami s plitvimi koreninami sadimo rastline z globokimi. In potem spet s plitvimi.

načrt zelenjavnega vrta | Avtor: Pinterest Pinterest
Razporeditev je najbolje narisati in glede na marčevske in aprilske setve že načrtovati naslednji krog, torej posevke, ki jih bomo sadili maja, junija in julija, na izpraznjene gredice. Zadnji načrt pa naredimo za posevke, ki jih bomo sadili in sejali avgusta, septembra in oktobra.

Ko enkrat ustvarimo za posamezni zelenjavni vrt najbolj ustrezno razporeditev treh obdobij setev in sejanja, ki je seveda odvisna tudi od tega, kaj sploh želimo gojiti, je načrt za vsako naslednje leto precej lažje narediti. Le vse posevke zamaknemo za eno gredico in že smo ustvarili kolobar, ki mu sledimo tudi pri gnojenju.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.