Vlada je na današnji seji potrdila predlog zakona o visokem šolstvu. Minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič je ob tem dejal, da gre za pravo reformo visokega šolstva, saj spreminjajo 30 let star zakon, ki je bil že trinajstkrat noveliran.
Pri pripravi zakonodaje so sodelovali predstavniki javnih in zasebnih visokošolskih zavodov, raziskovalni inštituti, predstavniki Društva v tujini izobraženih Slovencev (VTIS), sindikati, predstavniki GZS ...
Kot eno izmed ključnih sprememb je Papič izpostavil študentske domove, ki odslej ne bodo več delovali samostojno, temveč se bodo v prihodnjem obdobju priključili univerzi.
Spremembe bodo tudi v postopku podeljevanje koncesij, zakon ureja delovanje nacionalne agencije NAKVIS, mikrodokazila ...
Velike novosti pa se obetajo na področju izrednega študija. Obdobje študija enega letnika se lahko po novem podaljša na dve leti, ob tem pa prihaja še novost, ki je izredni študenti gotovo ne bodo veseli - vse študijske obveznosti je treba odslej izpeljati v celoti, enako kot pri rednem študiju - to vključuje vsa predavanja, vse vaje, seminarje ...
Ob tem se v visokošolske ustanove vrača tudi šport, je dodal Papič, sicer ne v obliki obveznih študijskih vsebin, za kreditne točke, temveč bolj kot preventivni ukrep. "Te navade se prenašajo naprej," je prepričan minister.
Tako kot forum ugotavlja, je to posledica tega, da imajo na izrednem študiju v bistvu redne študente. Rešitev je, da se uvede še ena vrsta izrednega študija ob delu s predpisano delovno prakso ali pa, da se izredni študenti vpišejo… ...prikaži več na izredne programe v drugih starih republikah ali v kateri od ostalih sosednjih držav, kar bo slej ko prej mislim, da postala praksa, pa s tem adijo že enkrat slovenščina, - prav nam je. A ja, koliko že stane diploma v Bosni.
Kaj gredo profesorji po poti dohtarjev. Z zakonom omogočiti nagrabiti čim več. Oziroma kako lahko ''teoretičarka'' na visoki šoli za zdravstvo nauči v ''praksi'' nekaj osebo, ki to dela 5 let?
Aja? Samo d bodo preda atelji služili. Saj imamo umetno inteligenco. Jih ne rabimo preptentneže.