Aleksa Balašević
Svet24.si

Balaševićev sin obžaluje vse, kar je storil v preteklosti: "Bila je nedolžna, ni pila alkohola"

1715284723-172a1604-1715284697347
Necenzurirano

SD želeli rubiti vilo na Levstikovi. Han: Izvršba je ustavljena, smo v dogovorih z upniki.

njena.si
njena.si njena.si
Svet slavnih
 

Novinarka Žana Vertačnik o čustvih na delovnem mestu

3. 5. 2024; 09.00
Avtor: V.M.
žana-vertačnik

Žana Vertačnik foto: POP TV

Vam je všeč, če so poročevalci pri podajanju zgodb strogo profesionalni ali vam je ljubo, če pokažejo malce empatije? Preverimo, kakšen pogled ima na to Popova novinarka Žana Vertačnik.

Ste se kdaj spraševali ali novinarje zgodbe spremljajo tudi po koncu delavnika, ali stremijo k temu, da delo puščajo za vrati redakcije? Žana Vertačnik pravi, da ima skupaj z ustvarjalci dnevnih poročil tako intenzivna obdobja, da za razmišljanje o posamezni zgodbi niti nimajo časa. »Ko vsak dan pripravljaš drugo tematiko, jo po opravljenem delu lažje pustiš za seboj, ker veš, da je zgodba zaključena in bo jutri pred tabo že drugačen izziv. Pride pa kakšen teden, ko dan za dnem pripravljaš prispevke o isti temi. Zgodba se konstantno razvija in obrača, ti pa si na preži za informacijami tudi ob jutrih in večerih. To nas polni z adrenalinom in nas žene naprej. Za takšne tedne novinarji »živimo«, so pa hkrati tudi najbolj naporni,« nam je pojasnila Žana, ki je med gledalci pritegnila veliko pozornosti kot poročevalka s prve bojne linije poplavljenih območij. Tedaj nemara ni bilo časa razmišljati o lastnih občutkih, a kako na te izkušnje gleda danes? Kako je to obdobje vplivalo nanjo osebo?

»Utrdilo me je profesionalno in osebnostno. Zlahka rečem, da je bil to najbolj intenziven mesec v mojem življenju. Dogajanje so poganjala najmočnejša čustva, ki si jih lahko zamislite. Od strahu in tesnobe do sreče pa potem jeze, razdražljivosti … Vseskozi pa tudi nemoč in majhnost ljudi ob divjanju mogočne narave.«

Ko zabredeš v blato grozljivih zgodb, ki so prizadele sočloveka, najbrž ni preprosto ohraniti profesionalnost. Pa je v takšnih trenutkih to sploh potrebno? »Seveda je treba obdržati novinarsko profesionalnost, kar pa ne pomeni, da ob podajanju surovih informacij ne smeš biti empatičen in v eter spustiti nekaj »človeškosti«. Dobro je sicer, da imaš v najbolj kriznih trenutkih ob sebi tudi najboljšo možno uredniško podporo in zaupanje,« je razložila Žana, ki jo poznamo zlasti kot poročevalko s področja notranje politike. Kako se znajte na političnem parketu, pa vam zaupamo prihodnjič.

prejšnji članek
Manca Košir v enem zadnjih intervjujev: Ker poznam smrt, sem zaljubljena v življenje
Svet slavnih
Manca Košir v enem zadnjih intervjujev: Ker poznam smrt, sem zaljubljena v življenje
naslednji članek
Mojster Jure o vzgoji otrok: V življenju se bodo znašli ne glede na izobrazbo
Resničnostni šovi
Mojster Jure o vzgoji otrok: V življenju se bodo znašli ne glede na izobrazbo