Zadnji podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) za leto 2022 kažejo, da je v Sloveniji 24,9 odstotkov prekomerno prehranjenih otrok in mladostnikov med 6. in 15. letom. Na inštitutu opozarjajo, da je eden od dejavnikov prekomerne prehranjenosti telesna dejavnost, zato pozivajo k izkoriščanju vsake priložnosti za gibanje, so zapisali.

Pregled podatkov o prekomerno prehranjenih otrocih za Slovenijo od leta 2014 do leta 2022 opozarja na zaskrbljujoč naraščajoč trend.
Poudarjajo, da je treba pri spremembah življenjskega sloga vplivati na telesno dejavnost, sedentarno vedenje in spanje. Sedentarno vedenje pogosto enačimo s sedenjem, a gre po definiciji za obnašanje v času budnosti, ki ga zaznamuje nizka energetska poraba, medtem ko sedimo ali ležimo, opozarjajo.
60 minut dnevno
Priporočljivo je, da so otroci in mladostniki čez teden zmerno do visoko intenzivno telesno dejavni vsaj 60 minut dnevno. Telesna dejavnost naj bo večinoma aerobna (hitra hoja, tek, kolesarjenje, ples ...). V telesno dejavnost pa naj poleg tega vsaj trikrat tedensko vključijo visoko intenzivno aerobno dejavnost in telesno dejavnost, ki krepi mišice in kosti.
Na NIJZ so zapisali, da telesna dejavnost ne prispeva le k fizičnemu zdravju, temveč tudi k izboljšanju kognitivnih sposobnosti, čustvenega počutja in socialnih veščin. Z redno telesno dejavnostjo otroci in mladostniki razvijajo zdrave življenjske navade, hkrati pa se z vključenostjo v športno rekreativne dejavnosti učijo discipline, vztrajnosti in timskega duha.
Zdravo spanje
Otroci in mladostniki za zdrav razvoj in nemoteno telesno in duševno delovanje nujno potrebujejo tudi zdravo spanje. Za urejeno spanje so poleg zadostne dolžine spanja pomembni tudi kakovost spanja, primerna časovna umeščenost in reden urnik spanja.
Po pomoč v Center za krepitev zdravja
Otrokom s čezmerno telesno maso in njihovim družinam je sicer omogočena celostna obravnava v Centrih za krepitev zdravja, kjer izvajajo delavnice družinska obravnava za zdrav življenjski slog. Obravnava je timska, saj z družino ob pediatričnem timu sodelujejo tudi kineziologi, psihologi, dietetiki in diplomirani zdravstveniki.
Delavnice družinske obravnave otrok so namenjene čezmerno hranjenim in otrokom z debelostjo in njihovim staršem, ter otrokom z zmanjšano telesno zmogljivostjo, ki si želijo izboljšati življenjski slog in opustiti nezdrave življenjske navade. V delavnice jih povabi pediater.
Delavnica je sestavljena iz temeljnega in vzdrževalnega dela. Vsa srečanja so gibalno obarvana, saj želijo celotno družino ozavestiti o pomenu izvajanja redne telesne dejavnosti, so še zapisali na NIJZ.
Kdo hrani otroke? STARŠI !!!!!
Ali je smisel tega članka, da so otroci suhi, kot da bi prišli iz Dachaua, ali pa gre za prvoaprilsko šalo.
Se zgledujejo po beovičiki, pa unmu z brado, ki ni mel dost velike maske.