Tudi prleške občine iščejo izvajalca dolgotrajne oskrbe na domu
Podobno obvestilo, kot so ga konec lanskega leta od Doma starejših Rakičan dobile občine Cankova, Gornji Petrovci, Grad in Šalovci, so nedavno prejele tudi občine Ljutomer, Razkrižje in Veržej. S prvim julijem Center za socialno delo Pomurje, enota Ljutomer, na območju navedenih občin več ne bo izvajal storitve pomoč družini na domu.

Datum sovpada z začetkom izvajanja storitve dolgotrajna oskrba na domu, kar so, tako kot pomoč družini na domu, dolžne organizirati in zagotoviti občine. Kot je na seji ljutomerskega občinskega sveta pojasnila občinska uslužbenka Karmen Lah, je poglaviten razlog za odpoved izvajanja storitve skupna odločitev slovenskih centrov za socialno delo, da storitve dolgotrajne oskrbe na domu ne bodo izvajali, hkrati pa so centri za socialno delo mnenja, da mora obe storitvi izvajati isti izvajalec.
Skupni izvajalec
Vse navedene občine in poleg njih še Občina Križevci, kjer ta hip storitev pomoč družini na domu še izvaja zasebna koncesionarka Olga Lupša, so se dogovorile, da bodo tako za eno kakor za drugo socialnovarstveno storitev, torej dolgotrajno oskrbo na domu, skupaj poiskale koncesionarja, ki bo nato tudi skupni izvajalec javne službe na območjih vseh štirih občin. Občinski sveti morajo sedaj sprejeti identične odloke, ki bodo podlaga za podelitev 10-letne koncesije izbranemu izvajalcu, pri čemer bodo podelili dve koncesiji – eno za storitev pomoč družini na domu, drugo za dolgotrajno oskrbo na domu, a se predvideva, da bo izvajalec isti. Kot smo nedavno poročali, vlada v povezavi z dolgotrajno oskrbo precej zmede, saj se občine, ki imajo sicer tudi možnost ustanovitve novega javnega zavoda za izvajanje storitve, a se za to v Pomurju očitno ne bo odločil nihče, srečujejo s hudimi težavami pri iskanju primernih izvajalcev nove storitve, časa na voljo pa je še malo. Do prvega maja letos morajo imeti izbranega izvajalca dolgotrajne oskrbe na domu. Pričakovati je, da bo v večini občin storitev izvajal že obstoječi izvajalec storitve pomoč družini na domu.
Prleška komunala že v sporu s Komunalo Radgona
Na minuli seji ljutomerskega občinskega sveta je bil ponovno govor o vodi z direktorjem Prleške komunale Borisom Filipičem v glavni vlogi. Ta je svetnikom pojasnjeval, da je Komunala Radgona, ki je izvajalec javne službe na območju Občine Sveti Jurij ob Ščavnici, dolžna Prleški komunali okoli 45 tisoč evrov zaradi spora glede cene dobavljene vode. Občina Sveti Jurij ob Ščavnici se namreč oskrbuje iz vodohranov na območju Prleške komunale, a ne sprejema cene, ki velja za tamkajšnje območje. Filipič je omenil še problematiko neizvedene zamenjave vodomerov v minulih letih pod propadlim Javnim podjetjem Prlekija, kar bo sedaj strošek novoustanovljenega podjetja. Županja Olga Karba je v zvezi s tem dejala, da bi bil umesten poziv stečajnemu upravitelju javnega podjetja, da to zagotovi z dobičkom, ki ga je ustvaril v poslovanju med stečajem, hkrati pa je dejala, da Občina Sveti Jurij ob Ščavnici pogojuje ureditev lastniških razmerij infrastrukture s 50-odstotnim popustom pri ceni vode, ki se črpa iz ljutomerskih vodohranov. Ustavno sodišče je zavrglo pobudo Občine Sveti Jurij ob Ščavnici za oceno ustavnosti sklepov, s katerimi so občine Križevci, Ljutomer, Razkrižje in Veržej določile tržno ceno vode. Župan Andrej Vrzel vseeno vztraja, da bi morala imeti Občina Sveti Jurij ob Ščavnici kot solastnica infrastrukture drugačen status pri določanju cen vode. Občina Sveti Jurij ob Ščavnici je glede sklepov, s katerimi je četverica ustanoviteljic Prleške komunale določila ceno vodarine, sprožila celo ustavno presojo, a je ustavno sodišče pobudo zavrglo.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se