Zaradi napake na bankomatu postal milijonar: osupljiva zgodba natakarja, ki se mu je življenje čez noč obrnilo na glavo

3. 4. 2025, 12:11 | Uredništvo
Deli
Zaradi napake na bankomatu postal milijonar: osupljiva zgodba natakarja, ki se mu je življenje čez noč obrnilo na glavo (foto: Profimedia)
Profimedia

Izkoristil je digitalno vrzel in začel živeti sanjsko življenje ...

Predstavljajte si, da bi med nočnim žuriranjem ob treh zjutraj stopili do bankomata — in ugotovili, da lahko dvignete, kolikor denarja želite. Brez omejitev. Brez posledic. Vsaj tako bi se zdelo na prvi pogled.

Ker življenje piše tudi zgodbe, skoraj bolj nenavadne od namišljenih situacij, se je tudi to že zgodilo. In sicer avstralskemu barmanu Danu Saundersu leta 2011. Saunders je nekega večera v Wangaratti, majhnem avstralskem mestu severno od Melbourna, žural s prijatelji in vmes na kratko zapustil bar, da bi dvignil dodatno gotovino.

Kar je sledilo, zveni kot urbana legenda, a je pravzaprav ena najbolj fascinantnih zgodb o digitalni vrzeli v bančnem sistemu. Saunders je namreč naletel na bankomat, ki mu je omogočil neomejeno dvigovanje denarja – in to krepko čez njegovo dejansko stanje.

Po naključju je namreč prenašal denar z varčevalnega na kreditni račun in ugotovil, da sistem med 1. in 3. uro zjutraj ni povezan z banko in da se prenosi med varčevalnim in kreditnim računom začasno ne beležijo pravilno, zato je začel eksperimentirati. Sprva z 200 dolarji. Potem 500. Potem 600. V petih mesecih je zapravil okoli 1,6 milijona dolarjev (približno milijon in pol evrov) bančnega denarja.

"Bil sem kot jamski človek, ki je odkril ogenj"

Kako se je to zgodilo? Saunders je situacijo pozneje opisal za portal Vice. "Ko se je zgodilo prvič, sem poskušal preveriti stanje na računu, a mi je avtomat ves čas izpisoval sporočilo: Stanje trenutno ni na voljo. Zato sem s kreditnega računa prenesel 200 dolarjev na varčevalni račun, a je pisalo 'transakcija preklicana' in kartico mi je vrglo ven. Zdelo se mi je res čudno, zato sem poskusil dvigniti 200 dolarjev z varčevalnega računa — in avtomat mi jih je dejansko dal. Vrnil sem se v bar in nadaljeval z večerom.

Ko je pozneje odhajal domov, ga je pot vodila mimo istega bankomata. "Vse skupaj se mi je zdelo tako nenavadno, da sem spet vstavil kartico in začel eksperimentirati. Prenesel sem še 200 dolarjev — in spet dobil denar. Potem sem poskusil s 500, nato 600 dolarji. Mislim, da je bilo krivo nekaj pijače in dolgčas, ampak sem kar vztrajal, znova in znova. Kot nekakšen čarovniški trik."

Zjutraj je bil prepričan, da je vse skupaj sanjal, vendar je bil denar v njegovi denarnici. "Preveril sem stanje — in varčevalni račun je bil 2000 dolarjev v minusu. Ugotovil sem, da obstaja zamik med tem, kar mi avtomat da, in tem, kar se dejansko odrazi na računu. Če sem vsak večer med 1. in 3. uro zjutraj — ko bankomati niso povezani z banko — prenesel denar s kreditnega na varčevalni račun, sem lahko na neki način 'ustvarjal' denar. Prvi dan sem tako porabil 2000 dolarjev, drugi dan pa sem prenesel 4000, da stanje ne bi ostalo negativno. Prenos ponoči je šel skozi, a se je naslednji dan storniral. Če pa si naredil še en prenos pred tem storniranjem, si lahko sistem prelisičil, da je mislil, da imaš milijone. Šel sem celo v banko, kjer so mi povedali, da imam na računu milijon dolarjev. Bile so samo številke na zaslonu, ki so se premikale sem in tja kot jojo. Bil sem kot jamski človek, ki je pravkar odkril ogenj," se je spominjal. "S pritiskom na gumb sem lahko ustvarjal milijonske zneske na računu. Čisti adrenalin."

Morda vas zanima tudi:

Razjedal ga je nemir

Denar je šel za vse mogoče: zasebna letala, nore zabave, plačilo študija prijateljem, pijače za vse v baru, darila dekletu. Postajal je lokalna urbana legenda — natakar, ki ima iz neznanega razloga milijone.

"Če imaš denar in domišljijo, lahko ljudem pomagaš živeti njihove sanje," je dejal. "Ljudje so me začeli gledati drugače. Bančna uslužbenka, ki je videla stanje na mojem računu, me je kar naenkrat obravnavala z nekakšnim spoštovanjem, skoraj kot slavnega človeka."

V tem času se je predstavljal kot investicijski bančnik ali nepremičninski mogotec, družini pa ni povedal ničesar. Nekateri prijatelji so se distancirali od njega, saj so menili, da ni prav, kar počne, drugi pa so veselo uživali z njim in brez slabe vesti sprejemali visoke zneske. Kljub temu ga je vse bolj razjedal nemir.

"Ko vse življenje delaš 'prav', potem pa začneš delati 'narobe', se telo upre. Imel sem napade tesnobe, prebujal sem se prepoten z nočnimi morami o policijski enoti pred mojimi vrati."

Vse skupaj ga je tako mučilo, da je celo upal, da ga bo policija 'ujela', da bi lahko znova zadihal. Namesto tega se je odločil, da bo stopil v stik z banko. A ko je to storil, je bilo prepozno — primer je že bil pri policiji. Medtem ko je čakal, da se lotijo primera, je poiskal pomoč psihiatra in se obrnil tudi na medije.

In kako se je zgodba razpletla? Nazadnje je moral priznati krivdo, dobil je leto zapora in 18 mesecev pogojne kazni. Danes spet dela v baru za 22 dolarjev (20 evrov) na uro, razkošne zabave in zasebna letala pa so le še meglena preteklost.

"V nekem trenutku si vroča roba kot Macaulay Culkin po Sam doma 2, potem pa nisi več in to je težko sprejeti. A po drugi strani sem se začel vračati k sebi. Ko imaš vse, kar si si želel, a si izgubil sebe, veš, da moraš nekaj spremeniti," je Saunders še povedal za Vice.

Je to najlepši lokal na svetu? Jezero, slapovi v malem, papige in terasa kot iz pravljice (vemo, kje ga najdete)