Ob Ljubljanski cesti v Novem mestu se vije pločnik s kolesarsko stezo, ki pa se tik pred bršljinskim krožiščem zaradi dvorišča pred hišo neodvisnega občinskega svetnika Silva Mesojedca za nekaj metrov močno zoža. Občina ga želi razširiti, pri čemer ji je 66-letni upokojenec šel na roko, a se je zapletlo zaradi njegovega nadstreška.
Dal dvorišče, dobil brežino

"Ko sem leta 1987 začel graditi hišo, pločnika sploh še ni bilo. Naredili so ga v začetku devetdesetih in parcelo zanj sem jim takrat brez besed prodal za majhen denar, po ceni kmetijskega zemljišča. 'Saj bodo tudi moji otroci tukaj hodili v šolo,' sem si rekel," pripoveduje Mesojedec. "Leta 2010 pa so se lotili rekonstrukcije celotne Ljubljanske ceste, ki je zajela tudi razširitev pločnika, po katerem so speljali še kolesarsko stezo. Pri meni so ga morali zožati, ker jim je bilo v napoto dvorišče z nadstreškom za dva avtomobila, toda rekel mi ni nihče nič. Šele naslednje leto, po dokončanih delih, so prišli k meni, češ da bi v prihodnosti razširili pločnik tudi mimo moje hiše. Ne razumem, zakaj mi tega niso povedali že pred rekonstrukcijo, saj nisem delal problemov. Kar takoj smo naredili izravnavo meje in odstopil sem jim del dvorišča, oni pa meni enako kvadraturo brežine ob dostopu do hiše, ki je sicer nisem potreboval. Vse je bilo uradno na papirju, očitno pa sem storil napako, ker nisem dal zapisati ustnega dogovora z občinskim uradnikom Mirkom Grahkom, da bodo nadstrešek za en meter bližje hiši prestavili na svoje stroške. To se mi je zdelo samoumevno, konec koncev so bili oni pobudniki projekta, ne jaz."

Deset let tišine
V naslednjih desetih letih se ni zgodilo nič. Pločnik je ostal, kakršen je bil in kakršen je še danes: "Leta 2021, ko sem delal v Nemčiji, pa sem na domač naslov prejel dopis, da sem si protipravno prilastil občinsko zemljišče in na njem postavil objekt, ki da ga moram podreti v 45 dneh. Mimogrede, nadstrešek na nekoč v celoti mojem dvorišču stoji že 25 let. Županu Gregorju Macedoniju sem po elektronski pošti razložil, kako je prišlo do te situacije, a nisem dobil odgovora."

Občinska cesta na njegovi zemlji
Na njegovo zahtevo so ugotavljali mejo vzdolž njegovega celotnega zemljišča, pri tem pa se je izkazalo, da pet metrov ceste poteka po njegovem. "Z odvetnico Špelo Semrajc sva občini poslala dopis, da zahtevam postavitev robnikov, in spet ni bilo odgovora. Zato sem vložil tožbo z zahtevo, da vrnejo del ceste v prvotno stanje, in jo tudi dobil. Zdaj se dogovarjamo o menjavi zemljišč."
Mestna občina Novo mesto pa je po drugi strani tožila Mesojedca zaradi vznemirjanja lastninske pravice v zvezi z nadstreškom. A zmagal je tudi tukaj, in to dvakrat, najprej na okrajnem sodišču in po pritožbi občine še na višjem v Ljubljani.
Zahteva odškodnino zaradi razžalitve
To pa niso vse tožbe. Mesojedec zahteva od MO Novo mesto 5000 evrov odškodnine zaradi razžalitve, ki je prav tako povezana z nadstreškom: "Kot predsednik Regijske civilne iniciative za reševanje romske problematike že dolgo opozarjam, da si Romi protipravno prilaščajo tako občinska kot zasebna zemljišča, zdaj pa župan to očita meni. Poleg tega je dopis občine, da moram v mesecu in pol odstraniti nadstrešek, šokiral ne samo mene, ampak tudi bivšo ženo in hčerko, ki sta solastnici hiše oziroma posestva. Bili sta pretreseni in sem ju, čeprav tudi sam užaljen in v negotovosti, iz Nemčije miril, da se bo vse uredilo."
Po njegovih besedah je bil na pripravljalnem naroku pripravljen odstopiti od tožbe pod pogojem, da občina v skladu z ustnim dogovorom prestavi nadstrešek na svoje stroške: "Na to niso pristali."
Z županom nista več prijatelja na Facebooku
Tako se je začelo pravdanje, na katerem je pred dnevi pričal tudi Macedoni. Pojasnil je, da v času odstopa zemljišča ni bil župan in ni bil seznanjen z morebitnim dogovorom, da se nadstrešek prestavi na stroške občine: "Tudi v občinskem arhivu dogovor ni zabeležen." Sploh pa bi takšen sporazum pomenil nezakonito porabo javnega denarja oziroma nezakonito porabo javnih sredstev v zasebno korist.
"Če bom dobil odškodnino, bom nadstrešek prestavil na svoje stroške. Pravzaprav, posredno, vendarle na stroške občine," se je namuznil Silvo Mesojedec, ki z županom Macedonijem ni več prijatelj na Facebooku: "'Odprijateljil' me je potem, ko sem mu napisal, da z vloženimi 3,5 milijona evrov v naselje Žabjak ne bo rešil problemov. O pereči romski problematiki se sicer pogovarja z ostalimi desetimi župani jugovzhodne Slovenije in Posavja, na dnevni red sej občinskega sveta pa je kljub mojim predlogom ni uvrstil že tri leta."
domen.mal@styria-media.si
Tale župan pa ni kaj prida če ne zna rešiti ene take zadeve. Kje bo potem reševal romsko problematiko. Dol z njim.
pyzda od cloveka pyzda od zupana. to ni clovek in to ni moz beseda.
Državo (oblast) in družbo smo pripeljali do absurda. Če drži, kar je župan Makaroni rekel, da ne more skleniti kakega dogovora s tem gospodpm Veganojedcem, ker bi to pomenilo neupravičeno porabo javnih sredstev, potem je to kretenizem prve vrste. A… ...prikaži več za odvetnike in sodne takse pa je denar? Mislim, da je predstavitev nadstreška manj draga, kot so te tožbe, ki jih je občina izgubila. Tale župan je nesposoben in baraba.