Glede na število višinskih metrov, ki se jih je nabralo kar okoli pet tisoč, je bila tretja etapa morda celo najresnejši kandidat za oznako kraljevska. Čeprav tudi sobotna etapa ne bo ravno mačji kašelj.
Današnja etapa je bila tudi najdaljša, najboljše oziroma najtežje pa je pri tem prišlo v drugi polovici dneva, ko je šlo vseskozi gor ali dol. Coll de la Batallola (7 km/3,4 %), Coll de la Creueta (20,3 km/5,1 %) in La Molina (12,2 km/4,4 %) niso najbolj strmi, so pa precej dolgi. In skupaj več kot dovolj, da so ločili zrna od plev.
Oči so bile pri tem uprte predvsem v domačega matadorja Juana Ayusa in 13 let starejšega Slovenca Primoža Rogliča. Za oba je to generalka pred Girom, če bo šlo vse po načrtih, bomo namreč njun medsebojni dvoboj spremljali tudi maja na italijanskih cestah.
- Sanje ljubiteljev športa so se uresničile, Pogačar se že letos podaja v pekel severa!
- Pekel še nikoli ni bil videti privlačnejše
Roglič je podobno etapo odpeljal že pred dvema letoma, ko je na koncu moral priznati premoč Remcu Evenepoelu. Belgijec je dobil etapo, Roglič pa nekaj dni kasneje dirko. "Predvsem se spominjam bolečine. Danes ne pričakujem nič drugega, jasno je, da fantje letijo. Bomo videli, kako bo. Ne prištevam se med favorite, ampak bomo videli, dan bo dolg in naporen, za njim pa prihaja še nekaj takšnih. Če bom imel noge, bom seveda kaj poskusil. Vsekakor se obeta prava bitka," je pred začetkom dejal eden najboljših kolesarjev za enotedenske preizkušnje.
Jasno je bilo, da bo zelena majica vodilnega po današnji etapi zamenjala lastnika. Za mladega, komaj 19-letnega Britanca Matthewa Brennana, ki velja za eno odkritji začetka sezone, je tovrstna trasa vendarle (še) prevelik zalogaj.
Od ubežnikov je najdlje vztrajal Francoz Bruno Armirail, a bilo je le vprašanje časa, kdaj bo ujet. Ujeli so ga devet kilometrov pred ciljem, potem pa so se začeli napadi. Ciljno črto v pirenejskem smučarskem središču La Molina, ki je pogosto del Dirke po Kataloniji, je prvi prečkal Ayuso. Španec, ki je v letošnji sezoni dobil že Tirreno-Adriatico, je bil na ciljni črti za nekaj centimetrov hitrejši od Rogliča. Za že peto zmago v sezoni. Ayuso - Roglič 1:0. Ayuso je oblekel tudi majico vodilnega, pred Rogličem ima po zaslugi bonifikacijskih sekund v skupnem seštevku 6 sekund prednosti. Roglič se po drugi strani nadeja, da se bo ponovil scenarij iz leta 2023 in da bo on tisti, ki bo v nedeljo v Barceloni po koncu dirke stal na zmagovalnem odru. Povedano drugače, bitka je izgubljena, vojna se nadaljuje. Vojna, ki se bo po španskih nadaljevala še na albanskih ter italijanskih cestah in se končala šele nekega majskega popoldneva v Rimu.
Juan Ayuso and Primoz Roglic power away in the final kilometre, with Ayuso narrowly taking victory on Stage 3 of Volta a Catalunya 👏 pic.twitter.com/R0Z23UiIPl
— Cycling on TNT Sports (@cyclingontnt) March 26, 2025
Boj za zeleno se bo nadaljeval že jutri. Tudi jutrišnja etapa se bo končala z vzponom. Šele tretjič v zgodovini po letih 1960 in 1995 bo cilj pri samostanu Montserrat, ki praznuje tisoči rojstni dan.

Tudi sprintersko SP "emiratom"
Sprinterji in mojstri za klasike so v teh dneh na severu stare celine. Današnja Brugge–De Panne je bila prva od petih postaj v flamskem kolesarskem tednu, ki je sicer razpotegnjen na ducat dni in bo vrhunec seveda dosegel z De Ronde, to veliko kolesarsko fešto, kjer naj bi znova spremljali dvoboj titanov. Pogačar vs. van der Poel. A o tem potem. Če se vrnemo k Brugge–De Panne, gre za svetovno prvenstvo za sprinterje. V tej luči ne čudi, da se je na startu zbrala sprinterska smetana. Jonathan Milan, Jasper Philipsen, Tim Merlier, Olav Kooij ... Na koncu je po že tradicionalno kaotičnem zaključku, ko smo znova videli množičen padec, slavil Juan Sebastian Molano, Kolumbijec v vrstah UAE Team Emirates - XRG. Kakšen dan za Pogačarjevo ekipo, vroku pol ure so se veselili dveh zmag.