Revija Reporter
Slovenija

Golob o kazenski ovadbi: Bobnarjeva je govorila o seznamu janšistov, katerih bo očistila policijo

STA, Reporter
13 1.267

16. okt. 2024 9:07 Osveženo: 14:20 / 16. 10. 2024

Deli na:

Robert Golob, za njim pa poslanci Gibanja Svoboda

Primož Lavre

Premier Robert Golob se je danes odzval na informacijo, da je po očitkih nekdanje ministrice za notranje zadeve Tatjane Bobnar o vmešavanju v delo policije ta zoper njega na tožilstvo podala kazensko ovadbo. Dejal je, da verjame v pravno državo, zato bo na očitke, ki jih v celoti zavrača, odgovoril po pravni poti.

Golob, ki je pred kamere danes stopil v družbi poslancev Svobode in generalnega sekretarja stranke, je danes spomnil, da mineva tri leta od "zaplinjanja Ljubljane in najhujšega teptanja človekovih pravic v zgodovini samostojne Slovenije", edini politik, ki je bil v tem času ovaden, ker naj bi se vmešaval v policijo, pa je on.

"Ne gre za vmešavanje v delo policije, ampak za politični boj 'užaljene političarke', ki se ga gre Tatjana Bobnar vse od njenega odstopa pred dvema letoma," je na očitke, zaradi katerih naj bi ga policija ovadila, dejal Golob.

Ob tem je zatrdil, da verjame v pravno državo in bo odgovoril na očitke in jih zavrnil po pravni poti. "Verjamem pa tudi, da bom, enako kot v primeru obtožb o vmešavanju v aretacijo ruskih vohunov, ki so se izkazale za izmišljotine in laž, lahko zavrnil očitke tudi v ostalih primerih," je dejal. S tem je odgovoril tudi na novinarska vprašanja o tem, ali bo zaradi ovadbe prevzel politično odgovornost.

Vztraja namreč, da je šlo v pogovoru med njim in Bobnar "za pogovor dveh politikov med seboj". "Gre za besedo proti besedi dveh politikov in se mi zdi bizarno, da se pogovarjamo o tem, da je na ta račun vložena ovadba s strani policije," je dodal in nadaljeval: "Bobnar je bila tista, ki je še pred volitvami, v času ko je bila zaposlena na policiji, iskala kontakt z mano, dvakrat bila pri meni na lastno pobudo in ona je meni govorila o seznamu janšistov, katerih bo očistila policijo, če bo le dobila priložnost, da postane ministrica." Je pa za slednje dobila njegov mandat, je dodal.

Zatrdil je še, da so se doslej vsi očitki, ki sta jih zoper njega izrekla Bobnar in nekdanji direktor policije Boštjan Lindav izkazali za "čisto laž", pri čemer se v primeru očitkov o vmešavanju v aretacijo ruskih vohunov sam zaradi občutljivosti zadeve ni smel odzivati, so pa to zavrnile druge priče. Na preiskovalni komisiji DZ pa bo pričal, ko dobi vabilo, je dejal.

Televizija Slovenija je v torek poročala, da je policija, ki je preverjala trditve nekdanje notranje ministrice Bobnar o vmešavanju premierja Goloba v delo policije, slednjega kazensko ovadila. Specializirano državno tožilstvo je zanje potrdilo prejem ovadbe, ni pa povsem jasno, katero kaznivo dejanje mu očitajo.

Golobov odvetnik Stojan Zdolšek je za STA danes dejal, da tudi sam uradno s tem ni seznanjen, saj je ovadba vložena na tožilstvo in ovadene osebe s tem ne seznanijo. Predkazenski postopek, ki je tekel zaradi očitkov Bobnar, da naj bi Golob zahteval, da se posameznike v policiji zamenja ali odpusti v zameno, da si bo povrnila njegovo zaupanje, pa je šel v smeri preverjanja suma kaznivega dejanja dajanja daril za nezakonito posredovanje po 2. odstavku 264. člena kazenskega zakonika.

Ta govori o tem, da "kdor drugemu obljubi, ponudi ali da nagrado, darilo ali kakšno drugo korist zanj ali za koga drugega, da bi izkoristil svoj položaj ali svoj resnični ali domnevni vpliv in posredoval, da bi se opravilo uradno dejanje, ki se ne bi smelo opraviti, ali da se ne bi opravilo uradno dejanje, ki bi se moralo ali smelo opraviti, se kaznuje z zaporom od enega do šestih let in denarno kaznijo".

Bobnar je po odstopu s funkcije konec leta 2022 Komisiji za preprečevanje korupcije in tožilstvu naznanila očitke o političnih pritiskih na policijo. "Da bi jaz ostala ministrica, bi moral nekdo izgubiti službo," je pozneje povedala pred preiskovalno komisijo DZ.

Ob tem tudi Zdolšek izpostavlja, da gre za posamezne izjave, na eni strani Bobnarjeve, na drugi pa predsednika vlade, ki očitke zanika.

Ob tem je spomnil, da ima zgodba podlago v spornem kadrovanju in domnevnem političnem vmešavanju v policijo v času epidemije covida-19, zaradi česar je stranka Gibanje Svoboda v volilni program zapisala, da bo to uredila. A je šlo za načelno stališče do tega vprašanja, premier pa zanika, da bi kadarkoli zahteval, da se konkretno osebo v policiji zamenja ali odpusti, je izpostavil. Zato meni, da pogovor dveh politikov ne more imeti znakov kaznivega dejanja. "Gre za konstrukt, ki je spretno nastavljen s strani ljudi, ki obvladajo tovrstne posle," je za STA ocenil Golobov odvetnik.

V trenutni fazi sicer Golob nima možnosti kakorkoli ugovarjati na vloženo ovadbo, ta sama po sebi tudi nima pravnih posledic, je pojasnil Zdolšek. Tožilstvo lahko ovadbo zavrže, lahko jo da v dopolnitev policiji, lahko vloži zahtevo za sodno preiskavo, lahko pa vloži neposredno obtožbo.

Pravnik Rajko Pirnat pa je za torkovo oddajo 24ur zvečer na POP TV opozoril, da gre za ovadbo, ki jo je policija na podlagi preiskovalnih dejanj vložila po uradni dolžnosti. "Takšna ovadba je resno dejanje, utemeljeno na ugotovljenih dejstvih. To ni ovadba, ki bi jo kdo vložil brez utemeljenih razlogov," je prepričan.

Robert Golob: Gre za besedo proti besedi dveh politikov

Primož Lavre

V podporo predsedniku vlade Robertu Golobu se ja na svojem FB profilu oglasil tudi evropski poslanec, bivši obrambni minister in premier Marjan Šarec: "Pogovor med predsednikom vlade in ministrom, ali ministrom in državnim sekretarjem ne more biti politični pritisk, lahko je samo politični pogovor. Politični pritisk je lahko samo v odnosu med ministrom in generalnim direktorjem policije, a še to zgolj pogojno. Saj je nenazadnje politik tisti,ki je odgovoren za stanje v državi in od njega bodo ljudje terjali odgovore, medtem ko se ljudje z nižjih nivojev lahko tudi pritajijo, da gre nevihta mimo."

Po Šarčevem mnenju pa že sama ovadba dokazuje, da policija deluje samostojno, kajti v nasprotnem primeru, bi vladajoči lahko rekli, da je ne sme biti in to bi bilo to. "No, to bi pa bil politični pritisk s strani vladajočih. Morda je bil pa s strani koga drugega, kdo ve..."

Na kazensko ovadbo Goloba so se odzvali tudi v koalicijski partnerji:

"Premier je danes prva pojasnila naši koordinatorki že dal. Na tej točki nimamo dovolj podatkov, da bi se lahko do tega opredelili. Pričakujemo, da bodo organi v čim krajšem možnem času povedali na čem je stvar," je na novinarska vprašanja o kazenski ovadbi premierja dejal podpredsednik vlade in minister za delo iz vrst Levice Luka Mesec. Po njegovih besedah pa od premierja pričakujejo tudi pojasnila širši koaliciji.

Na dodatno novinarsko vprašanje o politični odgovornosti pa je dejal, da je vsak politik odgovoren za lastno kredibilnost in verodostojnost, zato mora tudi sam presoditi, kdaj je prešel "tisto točko, ko ima preveč bremen, da bi lahko še kredibilno ali verodostojno opravljal svojo funkcijo".

"Socialni demokrati zadevo glede vložitve kazenske ovadbe zoper predsednika vlade spremljamo z vso resnostjo in pozornostjo. Vedno zagovarjamo načela pravne države, vladavine prava in transparentnosti, zato je v tem okvirju ključno, da neodvisni preiskovalni organi opravijo svoje delo strokovno in avtonomno. Ovadba zoper predsednika vlade odpira pomembna vprašanja, zato se bomo o zadevi pogovorili v stranki."

Trafika24 Logo

Privoščite si nemoteno branje

Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.

Prijava

Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se