PASTI MASOVNE MODE

Skriti razlog, zakaj vam veliko oblačil ne pristaja (ni kriva vaša postava)

Se tudi vam zdi, da je vse več oblačil, ki so na voljo v trgovinah, postalo nemogočih? Občutek vas ne vara, in niste krivi vi ali vaša postava, ampak proizvajalci.
Fotografija: Danes ne kupujemo več oblačil, ki bi pristajala nam, ampak se mi prilagajamo njim. Spreminjamo svoja telesa, zato da bi jih lahko stlačili v mimobežne modne trende. Foto: Shutterstock
Odpri galerijo
Danes ne kupujemo več oblačil, ki bi pristajala nam, ampak se mi prilagajamo njim. Spreminjamo svoja telesa, zato da bi jih lahko stlačili v mimobežne modne trende. Foto: Shutterstock

Nakupovanje nove garderobe je za marsikoga postalo velik napor, in ne zgolj zaradi tega, ker je modna ponudba ogromna. Pravzaprav smo v tej navidezno neskončni izbiri v tem trenutku in času izredno omejeni. Zaradi masovne proizvodnje oblačil in dobičkonosne miselnosti modnih znamk smo namreč obrnili ploščo oblačilne kulture. Nekoč so se oblačila prilagajala osebi, danes se mi prilagajamo njim. 

Na prvi pogled tega marsikdo ne razume, a če pogledamo v modno zgodovino, lahko odkrijemo, zakaj je tako. Še do nedavnega so ljudje oblačila nosili narejena po meri. Po svoji meri! Obisk šivilje ali krojača je bil edini način, da si kupil nov modni kos, razen, če si ga znal izdelati sam doma. 

Način izdelave oblačil je začela spreminjati šele industrijska revolucija, ki je prinesla nekaj prednosti (z izumom tkalskih strojev se je denimo pocenila proizvodnja blaga, z izumom šivalnega stroja pa izdelava oblačil, ki so bila prej narejena izključno na roke), žal pa tudi odprla vrata masovni proizvodnji, ki ima danes veliko problemov. 

Masovna proizvodnja oblačil je bila najprej zanimiva za revnejše sloje, s pomočjo novih načinov prodaje (nastanek veleblagovnic in modnih katalogov) in oglaševanja (v modnih revijah), pa so jo proizvajalci v 19. stoletju približali tudi bogatejšim. A vendar to še ni bila masovna proizvodnja, kot jo poznamo danes. Vmes se je po drugi svetovni vojni morala zgoditi še standardizacija konfekcijskih številk, da smo potrošniki začeli razmišljati, v katero oblačilo »pašemo«, namesto kako oblačilo oblikovati, da bo pristajalo nam. 

Večina oblačil je danes širokih in ohlapnih, a ne zato, ker so bolj udobna, ampak zato, ker jih lahko proizvajalci prodajo najširšemu krogu kupcev, čeprav nobeni postavi ne pristajajo tako lepo, kot bi ji dobro ukrojen modni kos. Foto: Shutterstock
Večina oblačil je danes širokih in ohlapnih, a ne zato, ker so bolj udobna, ampak zato, ker jih lahko proizvajalci prodajo najširšemu krogu kupcev, čeprav nobeni postavi ne pristajajo tako lepo, kot bi ji dobro ukrojen modni kos. Foto: Shutterstock

Zato so danes vsa oblačila ohlapna 

A to je le eden izmed problemov, zakaj nam oblačila danes ne pristajajo kot nekoč. Drugi problem je pogoltnost velikanov hitre mode, ki v iskanju nenehnega dobička iščejo vse mogoče bližnjice, kakovost pa šepa na vsakem koraku. 

Da bi pocenili stroške proizvodnje, začnejo z materiali. Pri blagu lahko privarčujejo na več načinov. Eden je na primer izbira sintetičnih materialov, ki so cenejši od naravnih vlaken, ali mešanice s sintetičnimi. A tudi stoodstotno naravne materiale se da poceniti, če so bombaž, lan, volna in svila denimo slabše kvalitete (krajših vlaken) ali manj gosto tkani/pleteni, bo cena nižja, žal pa tudi življenjska doba in funkcionalnost tovrstnega materiala (lahko se bolj mečka, hitreje zmucka in prej uniči s pranjem). 

Na materialih proizvajalci varčujejo tudi pri krojenju. Da bi iz bal blaga iztisnili kar največ modnih kosov, krojijo posamezne dele oblačil s čim manj odpada, kar se morda sliši dobro za okolje, vendar pa je katastrofa za obliko končnega izdelka.

Če oblačila niso urezana iz materiala tako, da gredo niti v pravo smer, oblačilo na telesu ne bo lepo padlo ali se mu prilagajalo, pogosto pa bo tudi s prvim pranjem izgubilo prvotno obliko. Lep primer tega so denimo navadne majice iz džersija, ki se že po prvem nošenju raztegnejo v čudno obliko, stranski šivi pa namesto naravnost začnejo viseti diagonalno. 

PREBERITE ŠE -> Modna svetovalka: Če vsako sezono zavržemo veliko oblačil, delamo to napako

Modni proizvajalci danes stroške krčijo tudi na konstrukciji oblačil. Veliko modnih kosov je dizajniranih tako, da so videti lepo, ko visijo na suhih manekenkah brez oblin, ne prilagajo pa se različnim postavam, saj takšno modno oblikovanje zahteva veliko študij krojev in izdelavo več prototipov glede na telesne mere osebe. Ne preseneča torej, da modni kosi, ki jih hitra moda proizvaja za večje številke, spominjajo prej na šotore kot na lepo ukrojena oblačila. Več nestandardnih oblin ima ženska, bolj »problematična« je namreč za hitri zaslužek. 

Da bi posamezni modni kos lahko prodali kar najširšemu krogu kupcev z različnimi postavami, proizvajalci tako radi izbirajo ohlapne kroje.

Vrečasto, balonasto, »oversize« je v trendu, ne zato, ker je »udobno«, kot nas želijo prepričati, ampak zato, ker je to najbolj dobičkonosno, in ljudje so ob poplavi raztegljive športne mode že kolektivno pozabili, da so pravilno ukrojena oblačila, narejena po meri človeka, izredno udobna in ne tesna ter omejujoča, kar pa seveda ne drži za slabo krojene suknjiče, hlače in obleke hitre mode.  

Ne glede na to, kje kupujete oblačila, se splača poznati dobro šiviljo, ki vam jih bo prilagodila na vašo postavo, bodisi skrajšala, zožala ali povsem prekrojila. Foto: Shutterstock
Ne glede na to, kje kupujete oblačila, se splača poznati dobro šiviljo, ki vam jih bo prilagodila na vašo postavo, bodisi skrajšala, zožala ali povsem prekrojila. Foto: Shutterstock

Ko že omenjamo konfekcijske številke, je treba omeniti, da proizvajalci tudi tukaj privarčujejo, kadar se namesto širokega spektra velikosti raje odločijo, da bodo modni kos izdelali samo v številkah S ali M (tako delujejo predvsem znamke hitre mode, namenjene mladim), s tem namreč bistveno zmanjšajo porabo materiala, večja kot je številka, več blaga potrebuješ za izdelavo. Ali pa se preprosto odločijo za dvojne številke (S/M, L/XL), ali še huje »onesize« oziroma »ena velikost za vse«. Ste že kdaj videli oblačilo, ki dobro pristaja vsem različnim postavam? Samo v pravljici. 

To so nekateri izmed skritih razlogov, zakaj vam veliko oblačil v vaši omari ne pristaja ali niso videti dobro, in zato smo danes, kjer smo, pred enormno izbiro oblačil, ki nas pogosto frustrirajo. Kaj nam torej preostane? Pravzaprav je rešitev veliko, a terjajo spremembe naših navad. 

PREBERITE ŠE -> Poznate razliko med džinsom in denimom? Tako neverjetna je zgodovina kavbojk

Naj šivilja postane vaša prijateljica 

Ena najbolj učinkovitih rešitev je denimo ta, da se vrnemo nazaj k oblačilom, narejenim po meri. Seznanimo se z lokalnimi modnimi oblikovalci ali šiviljami in krojači, ki bodo upoštevali naše telesne proporce in ustvarili modne kose, ki se bodo prilagodili nam in ne obratno. 

Če se ne želimo povsem odpovedati nakupovanju v modnih trgovinah, je ena rešitev tudi popravilo oblačil. Dobra šivilja vam lahko marsikateri masovno izdelan modni kos prikroji, da se vam bolje poda, vendar pa je pri tem treba biti pozoren na omejitve hitre mode – tesnih ali premajhnih oblačil se praviloma ne da povečati po šivih, ker zaradi varčevanja proizvajalcev ne vsebujejo veliko dodatnega roba. 

PREBERITE ŠE -> Petja Zorec: Oblikovalka, ki ji je uspelo ustvariti hlače, ki pristojijo vsaki postavi 

Nekoliko drugače je pri vintage oblačilih in modnih kosih iz druge roke. Včasih so oblačila krojili bolj premišljeno in trajnostjo. Ker so bila bolj dragocena, so jih ljudje želeli nositi dolga leta, zato je bilo samoumevno, da morajo omogočati reguliranje, če se človek nekoliko zredi ali shujša. Starejša oblačila tako pogosto v notranjosti skrivajo dovolj materiala, da se jih zlahka prekroji. 

Še ena prednost trgovin z oblačili iz druge roke pa je široka izbira krojev iz najrazličnejših obdobij. V butikih z vintage in rabljeno modo na obešalnikih ne boste našli samo trenutnih trendov, za katere morate imeti srečo, da vam pristojijo, ampak boste lahko izbirali med zelo raznolikimi silhuetami in predvsem kakovostno krojenimi in izdelanimi oblačili, o katerih lahko v sodobni hitri modi le sanjamo. 

Preberite še:

V prodaji