Prodaja stanovanjskih nepremičnin v Ljubljani pada že zadnja tri leta, navaja GURS v zadnjem poročilu o slovenskem nepremičninskem trgu za leto 2024. "Število prodaj je bilo lani v primerjavi z letom 2021, ko je po epidemiji doseglo vrh, manjše za dobrih 40 odstotkov."
Po njihovih ocenah se je število prodaj stanovanj v večstanovanjskih stavbah lani v primerjavi z 2023 zmanjšalo za petino, v primerjavi z letom 2022 pa za četrtino. Prodaja stanovanjskih hiš v Ljubljani je bila lani v primerjavi z 2023 manjša za tri odstotke, v primerjavi z letom 2022 pa je bila manjša kar ta četrtino. Lastnika je lani zamenjalo 1798 stanovanj in 246 hiš.
Cene so rasle bolj kot leto pred tem
Kljub manjšemu številu sklenjenih poslov pa so cene tudi lani rastle, in to bistveno bolj kot leta 2023. Stanovanja so se v povprečju podražila za 13 odstotkov, leta 2023 pa so bila dražja zgolj za dva odstotka. Hiše so se lani v povprečju podražile za sedem odstotkov, leto pred tem pa so bile dražje štiri odstotke.
Kumulativno so cene od leta 2019 do lani višje za 59 odstotkov pri stanovanjih in za 46 odstotkov pri hišah.
Najvišji skok cen na Rudniku
Podrobnejši pregled lanskih cen in primerjava s cenami leta 2023 pa pokaže, do so skoki različni v različnih delih Ljubljane, na GURS so mesto razdelili na 15 območij. Stanovanja so se lani najbolj podražila na območju "Rudnik", in sicer za 23 odstotkov, za 22 odstotkov pa so bile cene višje na območju "Črnuče in Nadgorica". Večjo rast cen so lani zabeležili še na območju "Tomačevo, Šmartno, Sneberje, Zalog" (20 %) in na območju "Brod, Šentvid, Podutik, Bokalce, Dolgi Most" ter območju "Fužine, Kašelj, Polje", kjer so cene višje za 19 odstotkov. Drugje so cene rasle manj, na območju Štepanjsko naselje, Bizovik in Sostro pa so ostale praktično nespremenjene.
Statističnih podatkov o cenah hiš je manj, saj je bilo število prodaj na posameznih območjih premajhno. Tam, kjer je bilo prodaj več, pa so cene rasle od enega do največ 11 odstotkov, na območju "Rožna dolina, Trnovo, Bežigrajski Dvor, Spodnja Šiška" pa so beležili celo padec cen hiš, in sicer za slabih 14 odstotkov. Letos je bila srednja cena hiše na tem območju 493.000 evrov, lani pa celo 570.000. Že drugo leto zapored se je največ hiš prodalo na območju "Brod, Šentvid, Podutik, Bokalce, Dolgi Most,"
Več kot 10 stanovanj prodanih za milijon evrov in več
Lani so cene rabljenih stanovanj v Ljubljani ponovno dosegle rekordno vrednost, saj se je srednja cena povzpela na 4510 evrov na kvadratni meter uporabne površine, kar predstavlja za 520 evrov višjo vrednost v primerjavi z letom 2023.
Najvišjo ceno na kvadratni meter uporabne površine, približno 12.600 evrov in hkrati najvišjo pogodbeno vrednost, ki je presegla dva milijona evrov, je lani doseglo novo stanovanje, veliko 160 m2, ki je bilo prodano v centru Ljubljane v Villi Schellenburg. To je bila tudi najvišja cena, ki je bila lani plačana za stanovanje v Sloveniji. Za več kot za en milijon evrov je bilo lani v centru Ljubljane prodanih več kot 10 stanovanj
Relativno najdražje rabljeno stanovanje pa je bila garsonjera z uporabno površino 22 kvadratnih metrov, prodana za 10.800 evrov/m2 na območju Trnovega.
Najvišja srednja cena skoraj 5000 evrov na kvadrat
Najnižje so bile cene rabljenih stanovanj na območjih "Industrijska cona Šiška" ter "Tomačevo, Šmartno, Sneberje, Zalog", kjer se je večina stanovanj prodala po cenah od 3500 do 4400 evrov/m2. V povprečju so bile tu cene stanovanj za petino nižje kot na območju "Rudnik", kjer so bile najvišje in se je večina stanovanj prodala po cenah med 4400 in 5700 evrov/m2. Sledila so območja "Ljubljana center", "Viško polje, Brdo, Vrhovci" in "Črnuče, Nadgorica", kjer so se cene gibale med 4100 in 5400 evri/m2.

Najnižje cene hiš so na območjih zunaj obroča obvoznice. Lani so bile hiše zunaj obroča obvoznice v povprečju za okoli 15 do 20 odstotkov cenejše kot znotraj obroča. Večina hiš znotraj obroča je bila prodana po ceni od 360.000 do 700.000 evrov, zunaj obroča pa po ceni od 300.000 do 490.000 evrov.
Kvadrat novega stanovanja od 6500 evrov naprej
Po rekordnem številu zgrajenih stanovanjskih enot v Ljubljani in njeni ožji okolici leta 2023, ko jih je bilo kar 2200, so na GURS lani zabeležili zgolj 660 novozgrajenih stanovanjskih enot, kar pomeni dobrih 1500 enot manj. Velika večina teh predstavlja stanovanja v večstanovanjskih ali stanovanjsko-poslovnih stavbah, medtem ko je delež stanovanjskih hiš občutno manjši in znaša le 15 odstotkov.
Tako kot v preteklih letih je bila tudi tokrat večina stanovanjskih enot prodana že v predprodaji oziroma med samo gradnjo. Opažajo pa rahlo manjše zanimanje za rezervacije stanovanj, ki so trenutno še v gradnji, saj se je ob koncu preteklega leta povečalo število neprodanih dokončanih stanovanj. Predvsem gre za stanovanja z večjo kvadraturo.
Kljub lanskemu manjšemu številu, se v prihodnje obeta prihod večjega števila novo-zgrajenih stanovanj, saj se zdaj v Ljubljani in njeni okolici gradi približno 2300 enot, pri čemer 90 odstotkov predstavljajo stanovanja v večstanovanjskih stavbah.
Ne glede na pospešeno gradbeno dejavnost in rahlo zmanjšanje rezervacij stanovanj med gradnjo ponudba še vedno ne zadostuje povpraševanju na stanovanjskem trgu. V glavnem mestu, sodeč po napovedih vlada prava gradbena evforija, saj je v Ljubljani in njeni ožji okolici trenutno načrtovanih več kot 6900 novih stanovanjskih enot.
Za večino lani vseljivih novih stanovanj na območju Ljubljane je bila cena z DDV od 6500 evrov/m2 naprej (na kvadratni meter uporabne površine, brez upoštevanja garaž oziroma parkirnih prostorov). Najdražje novogradnje v centru Ljubljane pa so se ponujale tudi po ceni 10.000 evrov/m2 in več.
te vaši podatki so močno zavajajoči....da je Rudnik dosegel višjo ceno, je izključno zaradi izgradnje precej velike soseske ob Jurčkovi cesti in se je tam pač prodalo veliko novih stanovanj, kar je seveda vplovalo na statistiko in ne zato, ker… ...prikaži več naj bi bil Rudnik neka elitna in draga lokacija...daleč od tega....Rudnik je neko na pol vaški predel Ljubljane, kjer ne veš ali si v mestu ali na vasi...
Glede na to, da je pri nas vedno več takšnih, ki komaj shajajo skozi mesec, je tale članek, čisto brez zveze. Pišite raje, kje se dobijo cenejša stanovanja, to ljudi bolj zanima. Bogatuni bodo najdražja stanovanja sami našli.
Klinc gleda Ljubljano.