Slovenija
4851 ogledov

Tega položaja koalicija Logarju ne želi odstopiti, naj ga da Janša, pravijo

Demokrati, Anže Logar
1/2
Anže Petkovšek
Koalicija v dopisu predsednici DZ predlaga, da se poslanski skupini nepovezanih poslancev ponudi mesta v odboru za zadeve EU, komisijah za peticije in za zamejce.

Želji Anžeta Logarja po mestu v odboru za zunanjo politiko ne nameravajo ustreči, ponujajo pa mesto v ustavni komisiji. Obenem pričakujejo, da bo nekaj mest v telesih odstopila tudi SDS.

Vodje poslanskih skupin so v začetku marca na posvetu pri predsednici DZ Urški Klakočar Zupančič razpravljali o predlogu spremenjenega razreza mest v delovnih telesih DZ. Ta bi mesta prinesel poslanski skupini nepovezanih poslancev, ki jo sestavljajo člani stranke Demokrati Anže Logar, Eva Irgl in Tine Novak. Tedaj so se seznanili s predlogom, da bi najnovejši poslanski skupini v delovnih telesih pripadlo deset mest, od tega eno podpredsedniško.

Na posvetu so sklenili, da bodo vodje poslanskih skupin s predlogom seznanili vsak svoje poslance, nato pa o stališču poslanske skupine obvestili predsednico DZ.

Koalicijske poslanske skupine so to po dobrih treh tednih storile v skupnem dopisu predsednici DZ, pod katerega se je podpisala vodja poslancev največje vladne stranke Svoboda Nataša Avšič Bogovič. V dopisu, ki ga je pridobila STA, je Avšič Bogovič med drugim navedla, da poslanske skupine koalicije nimajo zadržkov, da pri delu delovnih teles ne bi sodelovali tudi člani poslanske skupine nepovezanih poslancev.

Nataša Avšič Bogovič | Avtor: Državni zbor/Sušnik Matija Državni zbor/Sušnik Matija

V dopisu je sicer zapisala tudi, da razrez, s katerim so se seznanili, ne predstavlja predloga za novo sestavo delovnih teles, temveč pregled zastopanosti posameznih poslanskih skupin v posameznih delovnih telesih. Prav tako predstavlja zastopanost v skupnem številu mest vseh delovnih teles DZ ter razmerja med koalicijo in opozicijo ter zastopanost posameznih poslanskih skupin v vodstvenih mestih delovnih teles.

Svoboda ponudila tri mesta

Ob tem so v koaliciji v dopisu spomnili, da so že na posvetu poslanski skupini nepovezanih poslancev iz kvote koalicijskih mest, predvsem kvote Svobode, ponudili tri mesta, in sicer v komisiji za peticije, človekove pravice in enake možnosti, odboru za zadeve EU in v komisiji za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu.

Zavezali pa so se tudi k razmisleku, da bi jim namesto članstva v odboru za zadeve EU ponudili članstvo v odboru za zunanjo politiko ter da bi eno od mest novi poslanski skupini prepustila tudi poslanska skupina Levica.

"Po pogovoru poslanske skupine Svobode s poslansko skupino nepovezanih poslancev o članstvu v odboru za zunanjo politiko in dodatnih posvetovanjih med poslanskimi skupinami koalicije vam sporočamo, da ostajamo pri predlogu, ki je bil predstavljen na posvetu 6. marca in da do menjave odbora za zadeve EU z odborom za zunanjo politiko ne bo prišlo," izhaja iz dopisa.

Namesto mesta, ki bi ga odstopila Levica, poslanske skupine koalicije nepovezanim poslancem ponujajo mesto v ustavni komisiji, pri čemer predlagajo, da se število članov v slednji poveča za dva, enega iz vrst poslanske skupine nepovezanih poslancev in enega iz vrst SD. Tako bi tudi ohranili razmerja med koalicijo in opozicijo, ocenjujejo v koaliciji.

Glede na navedeno in ob pripravljenosti NSi, ki je pripravljena odstopiti po eno od mest v vsaki izmed nadzornih komisij, bi poslanski skupini pripadlo skupno šest mest v delovnih telesih.

Logar: Dogovorili smo se drugače

interpelacija Boštjan Poklukar, Eva Irgl, Anže Logar | Avtor: Saša Despot Saša Despot

Logar je v odzivu za STA navedel, da je bilo v pogovorih s poslansko skupino Svobode ob drugih mestih ponujeno in dogovorjeno tudi mesto v odboru za zunanjo politiko. "Pričakujem, da se bodo v največji poslanski skupini držali dogovora," je izpostavil.

SDS ne namerava odstopiti svojih mest

"Poslanske skupine koalicije pričakujemo, da bo poslanski skupini nepovezanih poslancev preostala mesta v delovnih telesih odstopila tudi največja opozicijska poslanska skupina SDS, saj je v tem mandatu izgubila največ poslancev," je v imenu koalicije dopis sklenila Avšič Bogovič. SDS sicer doslej ni izrazila pripravljenosti predati katero izmed svojih mest v delovnih telesih.

Janez Janša in Anže Logar | Avtor: Profimedia Profimedia

"Odločitev poslanske skupine SDS, da ne sodeluje pri delitvi njihovih presežnih mest, obžalujem, zlasti v luči, da smo oboji predstavniki opozicije," to komentira Logar.

Se bodo pa po omenjenem dopisu vnovič sestali vodje poslanskih skupin, predvidoma prihodnji teden, zatem pa bo razrez obravnaval kolegij predsednice DZ.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 6