Plačilna bilanca v večjem presežku zaradi manjšega uvoza

Tekoči račun plačilne bilance v prvem četrtletju z 0,8 milijarde presežka, ugotavljajo v Banki Slovenije. Letos medletno nižji uvoz, a tudi izvoz.
Fotografija: Slovenija je v prvem četrtletju ustvarila večji plačilnobilančni presežek, ugotavlja Banka Slovenije. FOTO: Matej Družnik/Delo
Odpri galerijo
Slovenija je v prvem četrtletju ustvarila večji plačilnobilančni presežek, ugotavlja Banka Slovenije. FOTO: Matej Družnik/Delo

Tekoči račun plačilne bilance je v prvih treh mesecih 2024 izkazoval presežek v znesku 0,8 milijarde evrov, kar je 0,3 milijarde evrov več kot v istem obdobju lanskega leta. Glavnino presežka je sicer ustvarila storitvena menjava, vendar 6,5 odstotka manj kot v istem obdobju 2023. Najbolj pa je na izboljšanje salda tekočega računa vplivala blagovna menjava, ki je v prvem četrtletju ustvarila 300 milijonov višji presežek, predvsem zaradi medletno nižjega uvoza, ugotavljajo v Banki Slovenije. Izboljšanje salda blagovne menjave je sicer predvsem posledica visokega izvoznega presežka v kategoriji stroji in transportne naprave.

V primerjavi s prvim četrtletjem lanskega leta sta se letos skrčila tako blagovni izvoz (z 10,85 na 10,50 milijarde evrov) kot uvoz (z 10,82 na 10,21 milijarde evrov). Od tega se je izvoz na trge EU medletno znižal za približno 200 milijonov, izvoz v Rusijo pa za približno sto milijonov evrov. Medletno se je zmanjšal tudi izvoz storitev (z 2,56 na 2,46 milijarde evrov), skrčil pa se je tudi njihov uvoz, in sicer z 1,73 na 1,68 milijarde evrov, še izhaja iz podatkov Banke Slovenije.     

Preberite še:

Komentarji: