Slovenci neizmerno cenimo svoje zdravje. Čeprav ga na lestvici vrednot večina postavi na prvo mesto, mu, kot kaže, še vedno ne posvečamo dovolj pozornosti. Veliko je namreč takšnih, ki sploh ne ve za pravico do preventivnih pregledov.
"Medtem ko hitimo skozi vsakdanje obveznosti, pogosto premalo poskrbimo zase in zanemarimo zdravje, dokler nas ne doletijo zdravstveni zapleti in slabo počutje. Zato je smiselno, da si ne glede na osebni tempo vzamemo čas za preventivne preglede. Z njimi lahko bolje spoznavamo svoje zdravstveno stanje, premislimo o svojem življenjskem slogu ter izboljšujemo svoje ravnanje in počutje," opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).
"Cilj preventivnih programov je zgodnje prepoznavanje dejavnikov tveganja za nastanek bolezni, ustrezno ukrepanje in s tem zmanjševanje obolevnosti, invalidnosti in umrljivosti," dodajajo na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS).


"Na nihanje izvajanja preventivnih programov je močno vplivala epidemija covida-19. V prvem valu epidemije se je izvajanje preventivnih programov začasno celo ustavilo oziroma so se preventivni programi v omejenem obsegu izvajali le za nosečnice, porodnice, novorojence in otroke do dopolnjenega prvega leta starosti ter programi cepljenja. V drugem polletju leta 2020 so se kljub drugemu valu epidemije, preventivni programi vsaj delno izvajali. Ob tem pa velja poudariti, da so bili zlasti kadri referenčnih ambulant in zdravstveno vzgojnih centrov ter centrov za krepitev zdravja prerazporejeni na izvajanje storitev, povezanih s covidom-19. Glede na navedeno podatkov v covidnem obdobju ne moremo enostavno primerjati s pocovidnim obdobjem," so nam pojasnili na ZZZS.

Preventivni pregled je pravica, ki pa še vedno mnogim ostane neopažena, številni se je tako ne zavedajo ali jo zanemarjajo. Namenjen je zgodnjemu odkrivanju nekaterih kroničnih bolezni in dejavnikov tveganja zanje. Najpogostejši dejavniki tveganja so nezdrava prehrana, pomanjkanje telesne dejavnosti, kajenje, prekomerno pitje alkohola, dolgotrajen stres in dedna nagnjenost. Kronične bolezni, ki jih lahko odkrivamo, pa so srčno-žilne bolezni, sladkorna bolezen tipa 2, debelost, povišan krvni tlak, astma, kronična obstruktivna pljučna bolezen (KOPB), dedne rakave bolezni, depresija in osteoporoza. "Z zgodnjim prepoznavanjem teh bolezni in tveganj lahko pravočasno ukrepamo in zmanjšamo ogroženost za resne zdravstvene zaplete," opozorijo na NIJZ.
Kje ga lahko opravite?
Vsebino in usmeritve za izvajanje preventivnih programov, ki jih izvaja izbrani osebni zdravnik, določa Pravilnik za izvajanje preventivnega zdravstvenega varstva na primarni ravni. Do tovrstnega pregleda so upravičene osebe, ki so opredeljene pri izbranem osebnem zdravniku v ambulantah družinske medicine (ADM) v zdravstvenih domovih in pri koncesionarjih.
Preventivni pregled lahko opravite v ambulanti družinske medicine svojega izbranega osebnega zdravnika. Te ambulante so se do pred kratkim imenovale referenčne ambulante. Preglede izvajajo diplomirane medicinske sestre s specialnimi znanji v sodelovanju z zdravnikom družinske medicine.
Komu so preventivni pregledi namenjeni?
Do preventivnega pregleda so upravičeni vsi odrasli od 30. leta starosti dalje, in sicer vsakih pet let. Osebe s sladkorno boleznijo, prekomerno telesno težo ali debelostjo, z družinsko nagnjenostjo k boleznim srca in ožilja ali z dedno povišano ravnjo holesterola v krvi oziroma motnjami v presnovi maščob, pa se preventivnega pregleda lahko udeležijo že prej.
Na preventivni pregled vas lahko usmeri osebni zdravnik, lahko vas po pošti ali po telefonu povabi medicinska sestra, lahko pa se naročite tudi sami.
Kako poteka preventivni pregled?
Laboratorijski testi
Po odvzemu krvi boste izvedeli:
- raven krvnega sladkorja na tešče,
- vrednosti holesterola (skupni, LDL, HDL) in trigliceridov,
- Če bo treba, bo opravljen tudi test za preverjanje presnove sladkorja (OGTT),
- Pogovor o življenjskih navadah.
V sklopu preventivnega pregleda se boste z diplomirano medicinsko sestro pogovorili o svojih življenjskih navadah, ki vplivajo na vaše zdravje. S pomočjo vprašalnikov boste skupaj ocenili svojo prehrano, telesno dejavnost, kajenje, pitje alkohola in izpostavljenost stresu. Prav tako boste spregovorili o morebitnih simptomih depresije, opozorilnih znakih raka ter svoji vključenosti v presejalne programe za zgodnje odkrivanje raka (Dora, Svit, Zora).
Meritve
Pri vsakem pregledu se izmerijo:
- krvni tlak,
- telesna višina in teža,
- obseg pasu.
Če obstaja tveganje za kronične bolezni, so meritve lahko pogostejše.
Dodatne preiskave
Če rezultati pokažejo potrebo, so na voljo še:
- elektrokardiogram (EKG),
- spirometrija (meritev delovanja pljuč),
- 24-urno merjenje krvnega tlaka,
- merjenje gleženjskega indeksa (pretok krvi v nogah).
Glede na rezultate pregleda ter vaše želje in interes vas bosta diplomirana medicinska sestra in osebni zdravnik lahko usmerila v nadaljnje aktivnosti v center za krepitev zdravja ali zdravstvenovzgojni center. Tam so na voljo različne brezplačne delavnice in svetovanja za zdrav življenjski slog.
Preventivni pregled za službo
Obdobni zdravniški pregled, ki ga zahteva delodajalec, ni enak kot preventivni pregled v ambulanti družinske medicine. Prvi je namenjen oceni delovne sposobnosti in varnosti pri delu, medtem ko je drugi osredotočen na zgodnje odkrivanje tveganj za kronične bolezni ter spodbujanje zdravega življenjskega sloga. Na NIJZ svetujejo, da izkoristite priložnost in se redno udeležujete obeh vrst preventivnih pregledov. "Pregled v okviru medicine dela prometa in športa, na katerega nas obdobno napoti delodajalec, je neodvisen od pregleda, ki ga opravi izbrani osebni zdravnik," so nam ob tem pojasnili na ZZZS.
Drugi preventivni pregledi
Preventivno zdravstveno varstvo novorojenčkov, dojenčkov, predšolskih in šolskih otrok ter mladine do dopolnjenega 19. leta starosti in študentov izvajajo otroški in šolski dispanzerji in dispanzerji za študente. V dispanzerjih za ženske se izvaja tudi presejalni program Zora za preprečevanje raka materničnega vratu. Program obravnava populacijo žensk od 20 do 64 let. Ostali preventivni programi (Dora, Svit) se ne izvajajo pri izbranem osebnem zdravniku. Nosilec programa Dora je Onkološki inštitut, programa Svit pa NIJZ. Preventivni zdravstveni pregledi športnikov se izvajajo pri specialistih medicine dela prometa in športa.
spet cel miljon pregledov. sam gledal bi me, ko je pa treba naredit je pa PANIKA in se reže napačno. pišuka pa ko si lačen greš pa neki poješ kos kruha al pa pečeno bedro. a vas pek kliče da… ...prikaži več pridite na obisk in vam predpiše bel al črn kruh 3 x na dan, pa gostilničar vam predpiše 2 expresa in eno pivo da ne boste padli u švohost. ne. in tud brez veze hodit k dohtaru, ko se vam zazdi da vas neki buba. rajš naredite 10 predklonov in 10 počepov pa bo minilo. in tud usral se boste lažji. brez donata
Imamo majhne plače,majhne penzije,ampak imamo pa skoraj zastonj zdravstvo
Danes ni zdravih ljudi,so samo nepregledani