Trajnostno
102 ogledov

Število teh odpadkov narašča

odpadna oblačila na ulici Profimedia
Prebivalci EU kupujejo in zavržejo več oblačil, obutve in drugega tekstila kot kadar koli prej.

Za premik Evrope od tako imenovane hitre mode k bolj trajnostnim izbiram bi si morali po besedah Evropske agencije za okolje (EEA) prizadevati vsi deležniki, tudi industrija. Povprečen državljan EU je leta 2022 po navedbah EEA kupil 19 kilogramov oblačil, obutve in drugega tekstila, kar sta dva kilograma več kot leta 2019. To je dovolj za napolnitev velikega kovčka, so zapisali v poročilu.

Članice EU so tega leta proizvedle skupno 6,94 milijona ton tekstilnih odpadkov, kar je 16 kilogramov na osebo. Delež zbranih tekstilnih odpadkov počasi narašča - od leta 2016 do 2022 se je zvišal za 4,3 odstotne točke na 15 odstotkov - a je po opozorilih EEA še vedno bistveno prenizek.

"Naš trenutni sistem proizvodnje in porabe tekstila še naprej povzroča velike pritiske na okolje in podnebje, vključno z uporabo materialov, vode in zemlje, emisijami toplogrednih plinov, kemikalijami in mikroplastiko," so opozorili.

zabojniki za odpadke, smeti, Komunala Kranj, Kranj | Avtor: M. Ha. M. Ha.

Potreben bi bil odmik od t. i. hitre mode

Oblikovalci politik, industrija in potrošniki morajo po njihovih navedbah odigrati svojo vlogo pri pomoči Evropi, da se odmakne od trenda tako imenovane hitre mode, torej kupovanja oblačil in obutve za razmeroma kratko uporabo. S tem bi prešli na proizvodnjo boljšega, dolgotrajnejšega in kakovostnega tekstila, ki je zasnovan za dolgo življenjsko dobo ter ga je mogoče znova uporabiti, popraviti in reciklirati.

Nova direktiva v veljavi: Ne smete jih metati v črn zabojnik

Nova pravila o odpadkih

Evropska komisija je v tej luči leta 2023 predlagala revizijo direktive o odpadkih, osredotočeno na odpadno hrano in tekstil. Za zmanjšanje takšnih odpadkov so se lani zavzeli tudi evropski poslanci, februarja letos pa sta Svet EU in Evropski parlament dosegla začasni dogovor o strožjih pravilih za zmanjšanje odpadnega tekstila in hrane.

Med drugim predvideva razširjeno odgovornost proizvajalcev tekstila, pri čemer bodo ti odgovorni za svoje odpadke ter bodo morali kriti stroške ločenega zbiranja, sortiranja in recikliranja tekstila. Države članice bodo glede na dogovor te sisteme morale vzpostaviti v 30 mesecih po uveljavitvi direktive.

Nova pravila naj bi se nanašala na izdelke, kot so oblačila in modni dodatki, posteljnina, zavese, klobuki, obutev, odeje ter kuhinjski tekstil.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.