Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

Svetovalnica: Ali moram plačati vgradnjo dvigala v bloku, če ga ne bom uporabljala?

Pravnica odgovarja na vprašanje bralke o pravičnosti delitve stroškov vgradnje dvigala v večstanovanjskem bloku ter pojasnjuje zakonodajo in možnosti ukrepanja.
Foto: Delo UI
Foto: Delo UI
26. 3. 2025 | 07:00
3:58

Sem lastnica stanovanja v prvem nadstropju bloka. Zdaj so se stanovalci dogovorili, da bodo v blok vgradili dvigalo, katero bomo plačali vsi lastniki stanovanj po enakih kriterijih. Menim, da to ni prav, kajti, ko sem kupovala stanovanje, sem zanj plačala več, kot bi za stanovanje v višjih nadstropjih, kjer je bil dostop otežen.

Zanima me, ali je to stalna praksa in kako lahko ukrepam.

bralka

Odgovarja:

tanja-bohl

Odvetnica

Vprašanja za pravno svetovalnico nam lahko pošljete na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Nepremičninska pravna svetovalnica.

Spoštovani.

Skladno s prvim odstavek 29. člena Stanovanjskega zakona (Uradni list RS, št. 69/03 s spremembami, v nadaljevanju: SZ-1) se ne glede na določbo 67. člena Stvarnopravnega zakonika (Uradni list RS, št. 87/02 in 18/07, v nadaljevanju: SPZ) odločajo etažni lastniki o poslih, ki presegajo okvir rednega upravljanja večstanovanjske stavbe, s soglasjem več kakor treh četrtin etažnih lastnikov glede na njihove solastniške deleže. V skladu z zapisanim se sam posel vgradnje dvigala lahko izvrši tudi brez soglasja lastnikov vseh stanovanj, čeprav presega redno upravljanje.

V zvezi z delitvijo stroškov vgradnje dvigala pa so skladno s prvim odstavkom 30. člena SZ-1 etažni lastniki odgovorni za plačilo vseh stroškov upravljanja ter drugih stroškov, ki izvirajo iz večstanovanjske stavbe, v skladu s svojimi solastniškimi deleži, če pogodba o medsebojnih razmerjih ne določa drugače. Nadalje peti odstavek istega člena določa, da za plačilo stroškov, ki so posledica veljavno sprejetih sklepov, odgovarjajo etažni lastniki ne glede na to, ali so glasovali proti predlaganim sklepom. Glede na zapisano velja, da se stroški vgradnje dvigala delijo med vse lastnike stanovanj v bloku, ne glede na to, ali soglašajo z vgradnjo dvigala in ali bodo dvigalo dejansko uporabljali.

image_alt
Svetovalnica: Sem dolžan vplačevati v rezervni sklad, čeprav ne živim v stanovanju

V skladu s 1. alinejo prvega odstavka 116. člena SPZ se s pogodbo o medsebojnih razmerjih opredelitev stroškov in obveznosti, ki bremenijo etažne lastnike, sicer lahko določijo drugače, kot sorazmerno njihovim solastniškim deležem, s čimer bi se v konkretnem primeru lahko dogovorilo o bolj pravični porazdelitvi stroškov vgradnje dvigala ob upoštevanju dejstva, da ga lastniki stanovanj prvega nadstropja ne bodo uporabljali in bodo z njim imeli zgolj stroške. V primeru odsotnosti takšnega dogovora pa kot rečeno velja, da so ne glede na s tem pridobljene koristi, pravice in obveznosti etažnih častnikov na skupnih delih sorazmerne z njihovim solastniškim deležem. Pri tem se v skladu z drugim odstavkom 30. člena SZ-1 upoštevajo merila, kot so število posameznih delov, površina posameznega dela in število uporabnikov posameznega dela.

Sorodni članki

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine