Zasebnost
Članki

Perutnina Ptuj z bankami dosegla dogovor o reprogramu kreditov

V družbi, ki jo vodi Roman Glaser, podrobnosti sporazuma ne razkrivajo, saj naj bi to bila v skladu z dogovorom poslovna skrivnost
23.04.2014 08:22
Čas branja: 2 min

Perutnina Ptuj je z bankami vendarle sklenila usklajevani sporazum o reprogramu posojil do konca letošnjega leta, so danes sporočili iz ptujske družbe. Kot je pojasnil prvi mož Perutnine Roman Glaser, so s sporazumom s konzorcijem bank, ki ga vodi Abanka, aranžmaje uredili na način, ki zagotavljajo odplačevanje obresti in glavnic.

V Perutnini Ptuj podrobnosti sporazuma ne razkrivajo, saj naj bi to bila v skladu z dogovorom poslovna skrivnost, zato nihče izmed partnerjev ne sme razkrivati kakršnekoli vsebine. "Kar pa lahko povem, je, da že od januarja letos bankam upnicam proaktivno plačujemo mesečno približno milijon evrov anuitet po sistemu pro-rata. To pomeni, da hkrati odplačujemo tako glavnico kot tudi obresti," je poudaril Glaser.

Včeraj smo sicer pisali, da bo izredna skupščina družbe, ki so jo zahtevali Kad, Probanka in društvo malih delničarjev MDS, 23. maja. Izredna skupščina bo odločala o zamenjavi nadzornikov in spremembi statuta. Več v članku Usoda Glaserjevih nadzornikov bo znana 23. maja.

glaser-roman17-be.1397589088.jpg.c.600px.jpg

S sporazumom je Perutnina Ptuj sklenila enega od pomembnih razvojnih procesov, v katerem so konzorciju predstavili poglobljene analize in strateške projekcije poslovanja do leta 2017. Pri pripravi analize razvoja je sodelovala tudi zunanja svetovalna hiša, ki je pripravila obsežen elaborat programa prestrukturiranja družbe s tržnimi, proizvodnimi in finančnimi projekcijami za naslednjih pet let. Banke so soglašale s konceptom nadaljnjega razvoja in se opredelile za aktivno podporo pri realizaciji zastavljenih kratkoročnih kot tudi dolgoročnih usmeritev Perutnine Ptuj.

"Družba je vse svoje obveznosti poravnavala redno"

Sicer pa je bilo poslovanje družbe z bankami tudi v preteklosti nespremenjeno, ker je družba vse svoje obveznosti poravnavala redno in skladno z dogovori. V letošnjem letu glede na strateški razvojni načrt načrtujejo zmanjšanje glavnice v višini skoraj pet milijonov evrov, kar bo po Glaserjevih besedah bistveno vplivalo na razmerje EBITDA in dolga, ki pa je v njihovem primeru že zdaj bistveno nižji od nacionalnega povprečja in v zdravih ter razvojnih okvirih.

Razmerje med EBITDA in neto dolgom, ki na ravni skupine Perutnina Ptuj znaša 110 milijonov evrov (84 milijonov na ravni matične družbe), je lani znašalo 4,62, kar je v primerjavi z večino slovenskih družb boljše, EBITDA marža pa je 8,8-odstotna, kar je tudi v primerjavi z evropsko prehransko industrijo, ki ima povprečno 6,2-odstotno EBITDA maržo, nadpovprečno, dodajajo v ptujski družbi.

Stabilno je tudi aktualno poslovanje Perutnine, ki je lani po nerevidiranih podatkih ustvarila za 265,2 milijona evrov prodaje in 274,7 milijona evrov bruto prihodkov, leto pa zaključila z 9,8 milijona evrov dobička iz poslovanja.

Z optimizacijo načrtujejo kontinuiteto rasti

Z doslednim upravljanjem in optimizacijo poslovanja tudi letos načrtujejo kontinuiteto rasti, kar je v trenutnih razmerah in v primerjavi z drugimi družbami prehranske industrije pomemben uspeh za družbo, meni Glaser. Potrjeni načrt za leto 2014 poleg povečanja izvoza in večje prodaje živil z višjo dodano vrednostjo vključuje štiriodstotno rast, kar pomeni, da bo Perutnina realizirala 267,2 milijona evrov prodaje in 18,5 milijona evrov dobička iz poslovanja.

Čeprav podrobnosti dogovora v družbi niso razkrili je jasno, da bo verjetno v kratkem prišlo vsaj do sprememb v nadzornem svetu, najverjetneje pa bo podjetje na zahtevo bank dobilo tudi pooblaščenca za izvajanje načrta finančnega prestrukturiranja.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
FINANCE
Objava razpisov za e-mobilnost je napovedana za junij. Kaj vse bo na voljo
Finance
ELEKTRIČNA VOZILA
Teja Grapulin Objava razpisov za e-mobilnost je napovedana za junij. Kaj vse bo na voljo

Skupno bo razpisanih 21 milijonov evrov.

FINANCE
Vlagatelj Maks
Visoka rast delnic zavarovalnic in novi rekordi
Vlagatelj Maks
VLAGATELJ MAKS
Vlagatelj MaksVlagatelj Maks Visoka rast delnic zavarovalnic in novi rekordi
FINANCE
Marko Rondič: Evropa bo lahko kmalu samo še stara in nekonkurenčna celina
Finance
Jana Petkovšek Štakul Marko Rondič: Evropa bo lahko kmalu samo še stara in nekonkurenčna celina 4

Direktor ajdovske obrtno-podjetniške zbornice opozarja na razbohoteno obremenjevanje podjetij z birokracijo tako na nacionalni kot na evropski ravni.

Vinski turizem
Santomas – idilično posestvo za ljubitelje vina in narave
O vinu
Vinski turizemRedakcija O vinu Santomas – idilično posestvo za ljubitelje vina in narave

Zaradi lokacije in okolja, ki obdaja posestvo, je Santomas pravšnji postanek za vsakega vinoljuba ali običajnega ljubitelja narave. Po novem so na voljo tudi štirje apartmaji, v katerih lahko gostje prespijo. Drznejši pa se lahko tam tudi poročijo.

FINANCE
Čudaštvo, nesramnost in perverznost stanovanjske politike
Finance
Nepremičnine
Vasilij Krivec Čudaštvo, nesramnost in perverznost stanovanjske politike 5

O omejitvah oddajanja stanovanj v turistične namene, pretiranih napovedih o gradnji javnih najemnih stanovanj in napovedanih novih davkih za te namene.

FINANCE
Katja Božič, MF: Plače so res zelo obremenjene, a če bi jih razbremenili, bi morali obremeniti druge zaslužke
Finance
DAVKI
Tanja Smrekar Katja Božič, MF: Plače so res zelo obremenjene, a če bi jih razbremenili, bi morali obremeniti druge zaslužke 21

Davčni paket je v sklepni fazi priprave, veljati naj bi začel 1. januarja 2025; ali lahko spremembe pričakujete tudi sobodajalci?

FINANCE
IKT
Kaj vsem že zmore Microsoft Copilot v okolju Power BI
IKT
BREZPLAČNI WEBINAR PODJETJA B2 BI
IKTPodpornik projekta Kaj vsem že zmore Microsoft Copilot v okolju Power BI

Kako s preprostimi jezikovnimi ukazi do poglobljenih analiz in interaktivnih poročil

FINANCE
IKT
Ali moramo slediti tehnološkim trendom in kako izbrati tistega, ki je pravi za nas?
OGLAS
IKT
IKTFinance PR Ali moramo slediti tehnološkim trendom in kako izbrati tistega, ki je pravi za nas? (OGLAS)

Najprej se je treba osredotočiti na vrednost, šele nato na tehnologijo in način izvedbe poslovnih potreb.