
Neomejen dostop | že od 14,99€
Ameriški predsednik Donald Trump je naznanil 25-odstotne carine na vse uvožene avtomobile, ki bodo začele veljati drugega aprila. Ta dan je že prej označil za dan ameriške neodvisnosti zaradi uvedbe recipročnih carin za vse države. Vsaj za avtomobile pa bodo zdaj presegle naznanjene carine številnih držav na ameriške avtomobile, med njimi tudi desetodstotne, ki jih za te zahtevajo države Evropske unije. Evropski avtomobilski uvoz so doslej v ZDA carinili z 2,5 odstotka.
Predsednica evropske komisije Ursula von der Leyen je v prvem odzivu dejala, da si bo Evropska unija še naprej prizadevala za iskanje rešitev s pogajanji in bo varovala svoje gospodarske interese. »Kot velika trgovinska sila bomo zaščitili naše delavce, podjetja in potrošnike po vsej Evropski uniji,« je zapisala na družbenem omrežju X.
Skoraj polovica vozil na ameriških cestah je uvoženih, visoke kazenske carine pa bodo veljale tudi za avtomobile ameriških znamk, ki jih sestavljajo v Kanadi, Mehiki ali kje drugje. Trump je poudaril, da noben avtomobil ne bo ocarinjen, če bo izdelan v ZDA. »Posli se vračajo v ZDA,« je izjavil republikanski prvak, ki meni, da bo ameriška avtomobilska industrija cvetela kot še nikoli. »Imeli bomo boljše gospodarstvo kot kadarkoli!«
Številni ekonomisti se ne strinjajo s tem, pač pa se bojijo višjih cen za ameriške potrošnike ter borznih pretresov. Ameriški borzni indeks S&P 500 je po naznanitvi izgubil odstotek vrednosti, delnice avtomobilskih družb še več. Trump je že februarja nabil 25-odstotne carine na jeklo in aluminij ter 20-odstotne na vse kitajske izdelke. Posebej je grozil tudi Kanadi in Mehiki, a groženj še ni uresničil zaradi boljšega sodelovanja sosed pri ustavljanju poplave legalnih migrantov in mamil v ZDA.
To pa se lahko vsak trenutek spremeni, saj Trump verjame, da njegove kazenske carine že vračajo industrijska delovna mesta v ZDA. Na svojem družbenem omrežju je navedel 20-milijardne investicije v ZDA južnokorejskega Hyundaia in petmilijardne Stellantisa. Dele proizvodnje naj bi v ZDA prenesli tudi Volkswagen, Nissan, Honda in Rolls Royce, te investicije pa naj bi prinesle tisoče novih zaposlitev.
Trump s kazenskimi carinami ne kaznuje le tujih proizvajalcev, ampak svoje priljubljeno orožje uporablja tudi za discipliniranje nekaterih držav. Venezuelo, ki po njegovem prepričanju v ZDA pošilja kriminalce in mafijce, je kaznoval s kazenskimi carinami za vse države, ki kupujejo tamkajšnjo nafto. Politik z geslom »Najprej Amerika« ni izključil milejšega pristopa do nekaterih držav, za zdaj pa je slišati predvsem grožnje. »Ne bomo več dovoljevali, da naši zavezniki, tekmeci in sovražniki izkoriščajo naše delavce.«
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Aktualne in poglobljene vsebine, ki vam pomagajo razumeti svet – za 14,99 EUR na mesec!
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji