Fiat je s svojim novincem obudil ime avtomobila, ki smo ga nekoč pri nas poznali kot fička in je v različnih, predvsem motornih, izvedbah prihajal iz kragujevške Crvene zastave.

Tja pa je prišel iz Torina, saj je šlo za licenčno proizvodnjo 5-milijonske uspešnice, ki ji je karoserijske oblike in tehnične karakteristike določil sloviti inženir Dante Giacosa. Mimogrede, izvirni fiat 600 je na ceste prvič zapeljal leta 1955, torej letos praznuje sedemdeseti rojstni dan. Očitno je bil čas pravi za obuditev legende in prihod novodobnega fička.
Dobri dve desetletji je sicer vlogo neuradnega novodobnega fičkovega naslednika zmotno opravljal fiat 500, a kot pove tudi ime, je dejansko bil novodobni naslednik fiata 500 nuova, ki je dve leti za fiatom 600 nastal kot njegova manjša in cenejša alternativa. In verjetno bo tako tudi naprej, čeprav bi lahko fičkov naslednik bolj upravičeno bil novodobni fiat 600.

Predvsem zato, ker je bolj prostoren od fiata 500, s čimer sledi smernicam starodobnega prednika, ki je na razmeroma majhnih zunanjih merah v notranjosti ponujal veliko uporabnega prostora. Vsaj za tiste čase je to veljalo.
Po katerem se pravzaprav zgleduje?
Fiat 600 je neposredno nasledil kar dva avtomobila. Po eni strani je to za dobrih 10 centimetrov daljši fiat 500X, ki se je (z izjemo Italije) z evropskega trga poslovil leta 2022, po drugi pa fiat punto, ki je na "večna dirkališča" odpeljal že leta 2018. Punto je bil 10 centimetrov krajši, čeprav na prvi pogled tega ne bi rekli.

Lahko pa bi rekli, da je glede na oblikovne poteze fiat 600 bolj naslednik fiata 500X, a tudi to drži le pogojno, saj oblikovno gre bolj za električni fiat 500e "na viagri", tako kot je bil fiat 500X pravzaprav fiat 500 "na viagri". Se še spomnite zabavnega televizijskega oglasa? Šalo na stran. Na fiatu 600 dejansko najdemo povečano različico oblikovnih potez fiata 500e, enako pa je, seveda prilagojena za križanca, notranjost precej identična notranjosti fiata 500e.
Kar sploh ni slabo, saj gre za po eni strani prečiščene, po drugi strani pa prijetno "vintage" oblikovne linije, ki jih zmotijo le stikala za upravljanje menjalnika, skupek direktnih stikal za upravljanje klimatske naprave in glasnosti radia ter dva zaslona. Eden je pred voznikom za pregleden prikaz hitrosti in drugih pomembnih podatkov za vožnjo, drugi pa pričakovano na vrhu armaturne plošče in služi upravljanju solidnega infozabavnega sistema.

V potniški kabini vam bo gotovo vedno jasno, v katerem avtomobilu sedite, saj je na volanskem obroču pred vami vedno velika številka 600. Za katero znamko gre, pa vam bo jasno, ko pogledate sedeže iz bež usnja. Vanje je namreč množično všito ime FIAT. Na sedežih se sedi zelo udobno, kar velja tudi za zadnjo klop, kjer je dovolj prostora celo za noge večjih potnikov. Sedeži ponudijo pa tudi dovolj opore za telo, vsaj v mejah, ki jih od avtomobila, karšen je fiat 600, pričakujemo.
K uporabnosti prispeva tudi prtljažnik, ki v osnovi meri solidnih 385 litrov, povečamo pa ga lahko na prostornih 1.256 litrov. Oblikovalci so poskrbeli tudi za precejšen nabor odlagalnih površin, ki se spodobijo za mestno naravnanega križanca. Izstopa predvsem velik predal na sredinskem grebenu.

Hibridni pogon
Fiat 600 je oblikovno sicer naslednik fiata 600X, gotovo pa to ni, ko gre za tehniko. Podpira ga namreč Stellantisova več energijska modularna platforma za majhne avtomobile CMP3, ki jo imata tudi jeep renegade in novi alfa romeo junior.
Platforma omogoča tudi vgradnjo baterijskega električnega pogona, ki ja na fiatu 600 tudi na voljo, a testni je imel klasični bencinski motor. Ne čisto klasični, saj dejansko gre za 48-voltni blagi hibridni pogon, ki ga sestavljajo 1,2-litrski turbobencinski trivaljnik, tokrat z močjo 74 kilovatov in navorom 205 njutonmetrov (možen je tudi 100-kilovatni), šeststopenjski menjalnik z dvojno sklopko in vanj vgrajeni obročasti elektromotor. Ta sistemu doda moč 21 kilovatov in navor 55 njutonmetrov ter se napaja iz baterije s kapaciteto 0,9 kilovatne ure.

Gre za šibkejšo različico Stellantisovega blagega hibrida, ki smo ga do zdaj spoznali že v številnih, tudi precej različnih avtomobilih in ugotavljali, da solidno deluje. Tudi v fiatu 600 je tako. Elektromotor lepo zgladi morebitne pomanjkljivosti dvosklopčnega menjalnika, ki deluje brez cukanja in negotovosti, pri majhnih hitrostih solidno pomaga bencinskemu motorju in razmeroma veliko voženj opravi tudi povsem električno.
Tudi vključevanje bencinskega motorja je zaradi dobre izolacije kabine in mirnega delovanja precej neopazno. In tudi poraba goriva je s šestimi do sedmimi litri na sto kilometrov povsem znosna.

Pogon se solidno sklada tudi s podvozjem, ki je nastavljeno precej mehko in solidno gladi neravnine, ni pa najbolj naklonjeno izrazito dinamični vožnji. Te navsezadnje od fiata 600 niti ne pričakujete, saj je prvenstveno udobno prevozno sredstvo za vsakdanje opravke.
Solidno opremljeni testni avtomobil se je s celotnim nazivom imenoval fiat 600 1.2 E-DCT6 MHEV 100 la prima. Zanj bi morali odšteti 26.400 evrov, z nekaj dodatne opreme pa se je cena dvignila na 27.130 evrov. Glede na to, kar ponuja, bi lahko rekli, da je cena solidna, sploh če upoštevate, da dobite avtomobil, ki s svojo vintage obliko vzbudi tudi precej nostalgije za starodobnim fiatom 600 oziroma fičkom.

novinarji, kdo vam da plačo ? ne čist zares sprašujem ! imejte jajca in pošteno ocenite izdelek al pa pejte.. fičko za 27000€ pa pustimo ime. ampak da ceno opravičujete z "vintage izgledom " in žlahto iz preteklosti. dam primerjavo..… ...prikaži več.. ta štruca kruha je 10€ zato ker izgleda kot una iz špecerije iz Jugoslavije in je imela belo mehko sredico. una je imela, ta pa ne. kaj me briga kaj je bilo , če pa dons tega ni. ceno da to kar je v paketu, ne spomini.