Primopredaja

Ministrstvo končno prevzelo podrtijo na Litijski 51

S.R.
7. 5. 2024, 12.32
Posodobljeno: 7. 5. 2024, 12.53
Deli članek:

Ministrstvo za pravosodje je danes vendarle prevzelo sporno zgradbo na Litijski 51, za katero so konec prejšnjega leta odšteli 7,7 milijona evrov.

Svet24 TV
Današnja primopredaja nesrečne stavbe na Litijski.

Po današnji primopredaji, ki jo je po poročanju Svet24 TV v imenu prodajalca Sebastjana Vežnaverja opravila odvetnica Nina Zidar Klemenčič, je nesojena sodna stavba končno v državnih rokah. Nina Zidar Klemenčič je poudarila, da so vse cenitve tako s strani prodajalca kot kupca v okvirih transakcijske vrednosti po predmetni kupoprodajni pogodbi. Spomnimo, v skladu z zadnjo cenitvijo, ki jo je pri združenju izvedencev in cenilcev gradbene stroke SICGRAS naročilo državno odvetništvo, je tržna ocenjena vrednost zgradbe znašala 6 milijonov evrov, kar je za 1,7 milijona manj od zneska, ki ga je plačalo ministrstvo. Zidar Klemenčičeva je sicer po lastnem izračunu prišla do zneska približno 7 milijonov evrov brez davka. Po njenih besedah je po zadnji cenitvi Sicgrasa cena približno 1200 evrov na kvadratni meter. Če se to »pomnoži z uporabnimi površinami iz izvedeniškega mnenja geodeta Kovača, pridemo do cene okrog sedem milijonov evrov.« Odvetnica po poročanju Svet24 TV zdaj pričakuje, da se bo zgodba, ki je s stolčka pravosodne ministrice odpihnila Dominiko Švarc Pipan, s to primopredajo zaključila.

Kaj sledi?

S strani ministrstva se je primopredaje med drugim udeležila vršilka dolžnosti generalnega sekretarja ministrstva Saša Renko, ne pa tudi pravosodna ministrica Andreja Katič, poroča STA. Na ministrstvu primopredaje niso komentirali, so pa potrdili, da je pravosodna ministrica Andreja Katič zaradi transakcije s stavbo na Litijski na Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani že naznanila sum storitve kaznivih dejanj, katerih storilci se preganjajo po uradni dolžnosti.

Spomnimo, pravosodna ministrica je po zadnji cenitvi pregrešno drage sodne stavbe napovedala vložitev kazenske ovadbe. Poudarila je, da ji na podlagi dosedanjih ugotovitev in pridobljenih podatkov odgovornost nalaga, da tudi sama poda kazensko ovadbo, na vprašanje, zoper koga bi jo podala, pa je odgovorila, da je to na organih pregona. Nakup stavbe na Litijski sicer preiskuje tudi Nacionalni preiskovalni urad, na ministrstvu pa so zaradi nakupa dvema sodelavcema izrekli opozorilo pred odpovedjo delovnega razmerja.

Nujna sanacija

Katičeva je takrat izpostavila še, da objekta na Litijski 51 trenutno ni mogoče uporabljati in da je treba čim prej pristopiti k njeni sanaciji. Med drugim je treba urediti streho, sistem prezračevanja, zamenjati celotno stavbno pohištvo in vse talne obloge, namestiti ustrezno toplotno izolacijsko fasado in položiti toplotno zvočno izolacijo, izdelati estrihe, finalne tlake. Poškodovani so stropi, treba je narediti vso inštalacijo na novo in zagotoviti tudi ustrezno sodobno ventilacijo prostorov, je naštevala ministrica. Po mnenju izvedencev je groba ocena potrebnih finančnih vlaganj za saniranje stavbe zaradi morebitnih poškodb, ki so nastale zaradi različnih vplivov in neustreznega vzdrževanja, ocenjena na 5,55 milijona evrov, je izpostavila Katič in dodala, da ministrstvo teh sredstev nima, je takrat poročala STA. Obenem se poraja vprašanje, za kaj jo bo ministrstvo sploh uporabljalo, po navedbah Katičeve namreč ni primerna ne za sodišča ne za pravosodne arhive.

Nina Zidar Klemenčič je glede te problematike danes pojasnila, da je bilo že »od začetka jasno, da je stavba potrebna obnove, da je ravno zato primerna, ker jo bo mogoče prilagoditi glede na potrebe pravosodja, vendar to ni stvar prodajalca, ampak kupca.«