
Neomejen dostop | že od 14,99€
Na policiji poteka strokovni nadzor nad ravnanjem policistov, ki so v ponedeljek v Ljubljani uporabili prisilna sredstva za pridržanje moškega, ki je bil po navedbah policije pod vplivom psihoaktivnih snovi. Posnetek dogajanja je zakrožil po družbenih omrežjih, skupaj z očitki o čezmerni uporabi sile.
Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je v primeru tega policijskega postopka zahteval poročilo policije.
Na omenjenih posnetkih je med drugim videti, kako policisti prisilno zadržujejo moškega na tleh.
Kot je na današnji novinarski konferenci povedal predstavnik za odnose z javnostjo Policijske uprave Ljubljana Tomaž Tomaževic, so policisti v ponedeljek v dopoldanskem času na območju Bežigrada ukrepali proti moškemu zaradi posedovanja prepovedane droge.
»Moški, ki je bil vidno pod vplivom psihoaktivnih snovi, se je v postopku uprl in s kraja zbežal. Policisti so ga kmalu potem v bližini prijeli, proti njemu so uporabili prisilna sredstva in izvedli nadaljnje postopke,« je pojasnil.
Prijeto osebo so za čas izvedbe policijskega postopka zadržali, nato pa izpustili na prostost.
Dodal je, da je tako uporaba prisilnih sredstev kot tudi celoten policijski postopek predmet odrejenega strokovnega nadzora, zato drugih podrobnosti o dogajanju ni mogel podati.
Med drugim na posnetku eden od policistov po koncu postopka drgne ob rob zida z roko, ki je okrvavljena, pri čemer ni razvidno, ali se je želel samopoškodovati ali se je poškodoval med postopkom. Tomaževic tega danes ni želel komentirati, saj bo tudi to predmet postopka.
Je pa poudaril, da imajo v policiji zgrajen sistem notranje kontrole in mehanizme, kjer se vsa morebitna odklonska ravnanja temeljito in v celoti preiščejo. »Vsekakor mora biti policija za zgled širši javnosti, policisti morajo imeti visoko stopnjo integritete, zato bomo storili vse, da se v celoti razjasnijo vse okoliščine tega konkretnega postopka,« je še poudaril Tomaževic.
Minister Boštjan Poklukar je včeraj v okviru svojih zakonskih pristojnosti nad policijo prek pristojnega Direktorata za policijo in druge varnostne naloge v konkretni zadevi od vršilca dolžnosti generalnega direktorja policije zahteval poročilo.
Po prejemu vseh potrebnih podatkov in dokumentacije bo direktorat podal mnenje o zakonitosti in strokovnosti policijskega postopka.
Pomembno je, da se taka ravnanja zaznajo, temeljito in v celoti preiščejo, ter se sprejmejo ustrezni ukrepi, so še zapisali na ministrstvu.
Na dogajanje se je odzval tudi v. d. generalnega direktorja policije Damjan Petrič. »Verjamem, da bodo zadevo temeljito preverili,« je navedel ob informaciji o strokovnem nadzoru.
Ob tem je izpostavil, da je »policija velika in profesionalna organizacija, ki mora delovati v skladu z zakonodajo in visokimi etičnimi standardi«. »Domnevni primer, kot je izpostavljen, pa nikakor ne more odražati dela več kot 8000 zaposlenih v organizaciji oz. dela policistk in policistov, ki strokovno in zakonito opravljajo svoje delo ter zagotavljajo varnost prebivalkam in prebivalcem Slovenije. Če bo ugotovljena kakršna koli nepravilnost, bomo, tako kot je v policiji ustaljen postopek v teh primerih, izvedli ustrezne delovnopravne ukrepe,« so njegove besede še povzeli na spletni strani policije.
Hvala, ker berete Delo.
Aktualne in poglobljene vsebine, ki vam pomagajo razumeti svet – za 14,99 EUR na mesec!
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji