Vir: Družina

četrtek, 16. maj

SlovenijaDružinapred 2 dnevoma, 19 urami in 38 minutami
Ob 100. obletnici posvetitve cerkve Marije Pomočnice na Rakovniku v Ljubljani bo osrednje praznovanje trajalo kar deset dni, od 16. do 25. maja.
SlovenijaDružinapred 2 dnevoma, 20 urami in 1 minuto
Novo življenje, rojstvo otroka, je največji čudež in milost, ki jo lahko prejmejo starši.
SlovenijaDružinapred 2 dnevoma, 20 urami in 22 minutami
Revija Najst je v letošnjem šolskem letu že petič pripravila Tvoj šepet – literarni natečaj za mlade. Tudi letos so lahko z literarnimi prispevki sodelovali najstniki, stari med 13 in 19 let.
SlovenijaDružinapred 2 dnevoma, 21 urami in 25 minutami
Državni zbor je v letošnji pomladi obravnaval predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja in pozneje odločil, naj o evtanazijskem zakonu na referendumu odločajo slovenski volivci.
SlovenijaDružinapred 2 dnevoma, 21 urami in 36 minutami
Še manj kot mesec dni je do volitev v Evropski parlament. V kolikšni meri evropske tematike pritegnejo, zanimajo in nagovorijo mlade, smo povprašali profesorje slovenskih katoliških gimnazij.
SlovenijaDružinapred 3 dnevi
Starosta slovenskih duhovnikov in najstarejši živeči Slovenec Aleksander Lestan je dopolnil 105 let. Dočakal jih je v duhovniškem domu koprske škofije – v Petrovem domu v Šempetru pri Novi Gorici.
SlovenijaDružinapred 3 dnevi
O t. i. logaški klavnici sem dobil odmev tudi od zakoncev Albreht iz Logatca. Ko nam je Robert Albreht sporočil, da je pri njegovih štirih stricih Albreht iz Rovt verjetno napaka, sem ga prosil, da mi posreduje o njih več podatkov.
SlovenijaDružinapred 3 dnevi
V nedeljo obhajamo enega najstarejših in najpomembnejših krščanskih praznikov: na binkošti je Jezus po vnebohodu svojim učencem poslal Svetega Duha – Tolažnika.

sreda, 15. maj

SlovenijaDružinapred 3 dnevi
Več kot trideset le je minilo, kar je v gimnazijsko učilnico želimeljske gimnazije pred nadobudne učence stopila markantna osebnost, namenjena, da v nas budi zanimanje in ljubezen do zgodovine.
SlovenijaDružinapred 3 dnevi
Papež na srečanju o (nizki) rodnosti v Italiji, ki so ga spremljali protesti.
SlovenijaDružinapred 3 dnevi
Beograjski nadškof dr. Ladislav Nemet se je na povabilo patriarha Porfirija 11. maja udeležil slovesnosti ob krstu princese Marije, vnukinje prestolonaslednika Aleksandra Karađorđevića iz srbske kraljeve dinastije. Prav tako je bil 5. maja navzoč pri vigiliji v hramu sv. Save ob pravoslavni veliki noči.
SlovenijaDružinapred 3 dnevi
Sodišče v Traunsteinu na Bavarskem je 53-letnega češkega državljana obsodilo na 2 leti in pol zapora. Obtoženi je iz tamkajšnje cerkve sv. Ožbolta, kjer je Joseph Ratzinger leta 1951 daroval novo mašo, ukradel naprsni križ (pektoral) papeža Benedikta XVI. in kljub dani možnosti ni poskrbel za njegovo vrnitev.
SlovenijaDružinapred 3 dnevi
Bruseljski nadškof Luc Terlinden se je 8. maja v sporočilu za javnost opravičil žrtvam spolnih zlorab od članov Cerkve, ker je v duhovniški svet imenoval tri duhovnike, obtožene zlorab. »Storili smo hudo napako, za katero se globoko opravičujem žrtvam. Priznavam napako in jo iskreno obžalujem,« je zapisal. Duhovnik Rik Devillé, vodja skupine za podporo žrtvam, ga je pozval k odstopu.
SlovenijaDružinapred 3 dnevi
Grškokatoliški nadškof Ševčuk je v pridigi 2. maja sporočil, da so ruski okupatorji v hersonski pokrajini grškokatoliško cerkev nadangela Mihaela v vasi Oleksandrivka spremenili v rusko pravoslavno cerkev, in to dejanje imenoval »bogoskrunstvo«. Na zasedenih območjih beležijo podobne primere, ko katoliške duhovnike izženejo, vernikom pa ne dovolijo v cerkev. Več cerkva je tudi uničenih.
SlovenijaDružinapred 3 dnevi
Nadškof Mar Andrews Thazhath je 2. maja v Thrissurju v državi Kerala posvetil 38-letnega Josepha Thermadoma, prvega indijskega gluhonemega duhovnika. Na svetu deluje 26 gluhonemih duhovnikov, ki večinoma skrbijo za pastoralo oseb s težavami sluha in govora.
SlovenijaDružinapred 3 dnevi
Ob katastrofalnih poplavah reke Guaíba, ki je v začetku maja poplavila milijonsko prestolnico Porto Alegre in 425 drugih občin v južni pokrajini Rio Grande do Sul je Dikasterij za dobrodelnost tamkajšnji nadškofiji poslal pomoč sto tisoč evrov, papež pa je 5. maja izrazil sočutje in bližino prizadetim.
SlovenijaDružinapred 3 dnevi
»Vojna je vedno prevara, poraz, kot tudi varnost, utemeljena na vzajemnem strahu. Trajni mir bo takrat, ko si bomo priznali skupno človečnost in ko bomo postavili bratstvo v središče mednarodnih odnosov.« To je ena izmed papeževih misli na svetovnem srečanju o človeškem bratstvu 10. in 11. maja, ki jo je pod vodstvom kardinala Gambettija pripravila Fundacija Fratelli tutti. Na 12 okroglih mizah so sodelovali strokovnjaki in Nobelovi nagrajenci z vsega sveta. Papež se je udeležil delavnice z otroki, ki so sestavili »Izjavo o bratstvu otrok iz sveta«.
SlovenijaDružinapred 3 dnevi
Val pobud za priznanje skriva vprašanje, ali je rešitev dveh držav sploh še mogoča.
SlovenijaDružinapred 3 dnevi
Na slovensko zavest trka svarilo modreca, ki pravi, da se samo umirajoče civilizacije ne menijo za svoje mrtve.
SlovenijaDružinapred 3 dnevi
Deležna sem posebne milosti, da se velikokrat srečujem z ljudmi, ki z menoj ne delijo vere. Po njih sem prejela mnogo darov. Prepričana sem, da v njihovih srcih šepeta Sveti Duh in da ga poslušajo, čeprav ga ne poimenujejo s tem imenom. »Nočem, da bi mi zamerila« Družina, v kateri sem zrasla, je vedno odprta za vsakogar ne glede na versko ali politično prepričanje. Spomnim se gospoda na visokem položaju v pretekli oblasti, ki je prihajal na obisk. Čeprav sem bila najstnica, je resno razpravljal z mano. Nekoč me je želel prepričati, da v Cerkvi ni vse v redu. Branila sem jo in se prerekala z njim. Na koncu žolčne debate mi je rekel: »Barbara, si lahko dava roko? Nočem, da bi mi zamerila za to, kar sem ti povedal.« Danes je star čez devetdeset let. Nedavno sem ga srečala na avtobusu. Poklepetala sva in ve, da sem še vedno v Cerkvi. »Pridi na obisk,« me je vesel povabil in mi zaupal svoj naslov. Ko je z berglami zapuščal avtobus, sem lahko zgolj ganjeno in hvaležno gledala za njim,...