Vir: STAznanost

nedelja, 14. april

Proizvodnja nekaterih najbolj prodajanih izdelkov pohištvenega velikana Ikea je povezana z uničevanjem evropskih gozdov, tudi iz območij Nature 2000, ugotavlja preiskava nevladne okoljske organizacije Greenpeace. Podjetje ob tem pozivajo, naj postane del rešitve, namesto da prispeva k podnebni krizi in uničevanju biotske raznovrstnosti.
Na današnji dan obeležujemo svetovni kvantni dan, ki ga v Sloveniji s serijo dogodkov obeležujeta tudi Institut Jožef Stefan in Slovenska skupnost za kvantne tehnologije Qutes. Dogodki so namenjeni spodbujanju razumevanja kvantne znanosti in tehnologije, osrednji gost pa bo komunikator znanosti na področju kvantnih tehnologij Olivier Ezratty.

sobota, 13. april

Z novimi genskimi tehnologijami v kmetijstvu lahko v primerjavi s klasičnimi tehnikami žlahtnjenja bolj učinkovito izboljšamo lastnosti rastlin, da postanejo odpornejše na spremembe v okolju, poudarjajo strokovnjakinje na področju. Čeprav je EU pri razvoju teh tehnologij bolj zadržana kot ZDA ali Kitajska, pa zanje že pripravlja nove predpise.
Na Fakulteti za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani bo danes potekala konferenca kibernetske varnosti DCTF24. V sklopu programa se bodo zvrstila številna predavanja in tekmovanje Ujemi zastavo, katerega namen je najti mlade perspektivne talente, ki bodo Slovenijo zastopali na letošnjem Evropskem tekmovanju iz kibernetske varnosti.

petek, 12. april

Eno izmed ključnih področij razvoja je umetna inteligenca (UI), ki je postala nepogrešljivo orodje na številnih področjih, vključno z znanostjo. Projekti, kjer se uporablja strojno učenje za razvoj UI, potrebujejo veliko računskih virov. Ti so dostopni v okviru nacionalnega superračunalniškega omrežja, katerega del je tudi superračunalnik Vega.
Klinika za nuklearno medicino UKC Ljubljana je uspešno izvedla prvo ciljano radionuklidno zdravljenje raka prostate pri nas. Terapijo sta prejela bolnika z razširjeno obliko raka prostate, ki je neozdravljiva. Inovacija omogoča boljše preživetje bolnikov brez napredovanja bolezni in je velik napredek v boju proti najpogostejšemu raku med moškimi.
V Tehno parku Celje se bo danes ob 11. uri z uradno otvoritvijo začel Festival robotike in umetne inteligence, ki bo potekal vse do 24. aprila. Festivalsko dogajanje bo ponudilo priložnost za neposreden stik s humanoidnimi in industrijskimi roboti ter vpogled v raziskovalno robotiko v javnem prostoru, so sporočili s Tehno park Celje.

četrtek, 11. april

Slovenija bo podpisala sporazum Artemis. Gre za multilateralni mednarodni akt, ki vzpostavlja okvir za sodelovanje pri civilnem raziskovanju in miroljubni uporabi Lune, Marsa in drugih planetov. Sodelovanje po navedbah vlade prinaša veliko novih priložnosti za industrijo in znanstvene raziskave v Sloveniji.
Raziskovalec Instituta Jožef Stefan (IJS) Dragan Mihailović je na razpisu Evropskega raziskovalnega sveta (ERC) pridobil 2,5 milijona evrov vreden petletni projekt HIMMS s področja kvantne fizike. Gre za že drugi raziskovalni ERC projekt za uveljavljene raziskovalce, ki ga je pridobil Mihailović, skupno pa že njegov tretji ERC projekt.

sreda, 10. april

Evropska komisija je na razpisu Marie Sklodowska-Curie Actions Doctoral Networks (MSCA DN) izbrala 128 doktorskih programov v vrednosti 443 milijonov evrov. Izbrali so tudi projekt Napredne raziskave patogeneze in nadzora viroidov za trajnostno kmetijstvo konzorcija ViroiDoc Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani v vrednosti 2,5 milijona evrov.
Na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani se bo danes odvil že deveti dogodek Dnevi avtomatike, katerega cilj je povezati dijake, študente, raziskovalce in širšo javnost, ki jih zanima področje avtomatike. Osrednji del dogodka bosta tekmovanji v načrtovanju vodenja brezpilotnih letalnikov Drone Challenge in izdelavi algoritma za avtonomno igro namiznega nogometa FuzbAI.

torek, 9. april

Britanski fizik Peter Higgs, ki je za teoretična spoznanja v zvezi z "božjim delcem", Higgsovim bozonom, ki velja za zadnji manjkajoči delec v standardnem modelu vesolja, leta 2013 prejel Nobelovo nagrado za fiziko, je umrl v ponedeljek v 94. letu starosti, je danes sporočila Edinburška univerza.
Vnetje nosne votline in sinusov je pogosta težava, ki v večini primerov mine sama po sebi. Če simptomi trajajo dlje časa, pa je možno, da gre za kronični rinosinusitis, bolezen, za katero še ni smiselnega zdravljenja, s katerim bi jo čisto ozdravili. Pomembne korake pri njenem razumevanju dela Jure Urbančič iz UKC Ljubljana, ki je raziskal, kaj se pri obolelih med boleznijo dogaja na molekularnem nivoju. Rezultati njegove študije, za katero je marca prejel tudi mednarodno nagrado Medis, pa bodo pomagali tudi pri raziskovanju novih zdravil.

ponedeljek, 8. april

Na Ekonomski fakulteti (EF) v Ljubljani se je danes začel Trajnostni teden EF. V tem tednu se bo na UL EF zvrstilo preko 20 različnih dogodkov, delavnic in predavanj, ki se jih lahko udeležijo tudi zunanji obiskovalci.
Fakulteta za humanistične študije Univerze na Primorskem (UP) organizira Dneve humanistike, v okviru katerih se bodo od danes pa vse do petka zvrstili mnogi dogodki za vse ljubitelje humanistike. Udeleženci bodo lahko prisluhni okroglim mizam in predavanjem, ki bodo med drugim naslovili različne tematike, povezane z mediji in umetno inteligenco.

nedelja, 7. april

V narodnem parku Ujung Kulon na indonezijskem otoku Java so kamere v objektiv ujele mladiča ogroženega javanskega nosoroga, kar naravovarstvenikom vliva upanje za ohranitev ene najbolj ogroženih živalskih vrst na svetu. Mladič naj bi bil star med tremi in petimi meseci, njegovega spola pa še niso določili, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Med gradbenimi deli so na območju nad Kajakaškim centrom v Solkanu odkrili 19 grobov, v katerih so po mnenju arheologov pokopani langobardski vojščaki. Grobišče izvira iz poznorimskega in zgodnjesrednjeveškega obdobja, kar kaže, da je ta del slovenskega ozemlja v zgodnjem srednjem veku sodil v langobardsko kraljestvo.
Razcvet uporabe električnih avtomobilov dokazano vpliva na znižanje emisij ogljikovega dioksida, kažejo izsledki študije, ki so jo na širšem območju San Francisca izvedli na kalifornijski univerzi Berkeley. Po besedah avtorjev so tako z meritvami dokazali, da ima elektrifikacija merljiv učinek.

sobota, 6. april

Ameriška astronavtka Loral O'Hara, ruski kozmonavt Oleg Novicki in Belorusinja Marina Vasilevska so se danes po končani misiji na Mednarodni vesoljski postaji (ISS) vrnili na Zemljo. Pristali so na jugovzhodu Kazahstana, je sporočila ruska vesoljska agencija Roskozmos in dodala, da je trojica opravila standardni zdravniški pregled.
Avstrijski ledeniki bodo v nekaj desetletjih praktično izginili, sta v petek v Salzburgu opozorila Avstrijska planinska zveza (ÖAV) in Inštitut za geografijo in prostorske raziskave univerze v Gradcu. Povprečno se je namreč v zadnjem letu vseh 93 opazovanih ledenikov umaknilo za 23,9 metra, kar je rekordna vrednost, poročajo tuje tiskovne agencije.