Vir: STAznanost

sobota, 6. april

Zveza geografov Slovenije je v petek podelila Bohinčevo nagrado za najboljšo raziskovalno nalogo s področja geografije. Dobitnica nagrade je Ivana Žigon, ki si jo je prislužila za magistrsko delo Ozaveščanje otrok o problematiki tujerodnih invazivnih rastlinskih vrst s pomočjo priročnika za njihovo terensko prepoznavanje, so sporočili iz zveze.

petek, 5. april

Med novostmi na policah znanstvenih založb so tokrat knjiga Človek je najhujša zver, ki jo izšla pri Založbi ZRC, monografija Razvoj slovenščine v digitalnem okolju, ki jo je izdala Založba Univerze v Ljubljani, Univerzitetna založba Univerze v Mariboru je izdala znanstveno monografijo Oskrbovalne verige znanja: Smernice za zeleni in digitalni prehod, pri Založbi FDV pa je izšlo delo Brezdomstvo v Sloveniji: stanje in pogledi ljudi.
Slika članka
Znanstveni dosežki: Tomaž Prosen z ekipo Googlovega laboratorija do pomembnega preboja v kvantni fiziki
Matematični fizik Tomaž Prosen je z raziskovalci Googlovega Quantum AI laboratorija dokazal prvo koristno uporabo kvantnega računalnika. Z njim so namreč uspešno izvedli kvantno simulacijo kvantnega materiala, pri tem pa odkrili nov tip transporta....
Zveza geografov Slovenije danes v sklopu prireditve Noč geografije po vsej Sloveniji organizira 15 dogodkov, ki bodo potekali v Ratečah, Bovcu, Novi Gorici, Hrvatinih, Kopru, Ljubljani, Kamniku, Svibnu, Nazarjah, Brežicah, Mariboru in preko spleta. Noč geografije stremi k sodelovanju geografskih ustanov in informiranju o geografski znanosti.

četrtek, 4. april

Bela hiša želi, da bi ameriška vesoljska agencija Nasa vzpostavila nov poseben časovni pas za Luno - koordinirani lunarni čas (LTC), poroča britanski BBC. Zaradi drugačne jakosti gravitacijskega polja se čas na Luni v primerjavi z Zemljo teče hitreje - za 58,7 mikrosekunde na dan.

sreda, 3. april

Rehabilitacijo po možganski kapi je mogoče izboljšati s kombinacijo gibalne in miselne vadbe ter diete, so pokazali prvi izsledki čezmejnega projekta XBrain.net, ki so jih danes predstavili na Znanstveno-raziskovalnem centru (ZRS) Koper. V bolnišnicah v Izoli in Trstu bodo ugotovitve prihodnji mesec prvič uporabili v praksi.
V Ljubljani bo junija mednarodna konferenca o nevrodegenerativnih boleznih. Njen namen je povezati odločevalce, raziskovalce, stroko, svojce in bolnike in prispevati k organizaciji celovite oskrbe bolnikov s temi boleznimi, so navedli organizatorji. Poudarili so, da so pri obravnavi teh bolezni ključni pristop, skrb za človeka in zgodnja diagnoza.

sobota, 30. marec

Sajenje dreves s ciljem zajemanja ogljikovega dioksida iz ozračja lahko na nepravih delih sveta celo prispeva k segrevanju ozračja, ugotavlja članek, objavljen v znanstveni reviji Nature Communications. Najbolj primerni deli sveta za pogozdovanje so vlažna tropska območja. Ima pa sajenje dreves tudi številne druge pozitivne učinke.

petek, 29. marec

Rehabilitacijo po možganski kapi je mogoče izboljšati s kombinacijo gibalne in miselne vadbe ter diete, so pokazali prvi izsledki čezmejnega projekta XBrain.net, ki so jih danes predstavili na Znanstveno-raziskovalnem centru (ZRS) Koper. V bolnišnicah v Izoli in Trstu bodo ugotovitve prihodnji mesec prvič uporabili v praksi.
Farmacevtska družba Lek je v četrtek na podelitvi nagrad Zlata nit prejela priznanje Zlata praksa, ki ga časnik Dnevnik podeljuje za inovativno in učinkovito kadrovsko prakso. Priznanje si je prislužil dogodek ScienceBEAT, namenjen povezovanju mladih talentov v slovenskem in mednarodnem prostoru s svetovno priznanimi znanstveniki in inovatorji.

četrtek, 28. marec

Prirodoslovno društvo je s celodnevnim poljudnoznanstvenim simpozijem obeležilo 90-letnico obstoja društva in izhajanja revije Proteus. Na dogodku so znana imena slovenske znanosti sodelovala v razpravah o zgodovinskih dosežkih znanosti v minulih sto letih, ena od osrednjih tem pa je bila posvečena obletnici revije.

sreda, 27. marec

Na Univerzi v Ljubljani (UL) je danes potekala predstavitev projekta Kampus Center, v sklopu katerega so študentje fakultete za arhitekturo opravili prostorsko preveritev obstoječih objektov s projektno nalogo umestitve programa članic UL v stavbe univerze na Aškerčevi cesti. S projektom si prizadevajo v mestu vzpostaviti štiri povezane kampuse.

torek, 26. marec

Rudolfovo - znanstveno in tehnološko središče Novo mesto je ob praznovanju drugega rojstnega dneva pripravilo Znanstveno-tehnološki forum 2024, na katerem so strokovnjaki razpravljali o energetskih izzivih, ki jih prinašajo družbene razmere, svetovni ekonomski odnosi in klimatske spremembe. Slavnostno so odprli so tudi nov Laboratorij za upravljanje z energijo.
Raziskovalna skupina na Univerzitetni kliniki za pljučne bolezni in alergijo Golnik je na podlagi večletne raziskave ugotovila, da imajo pacienti z najtežjimi alergijskimi reakcijami pogosto v osnovi genetsko bolezen. To odkritje pomembno vpliva na klinično prakso in obravnavo najbolj ogroženih pacientov, so sporočili s Klinike Golnik.

sobota, 23. marec

Na današnji dan pred 270 leti se je v Zagorici pri Dolskem v občini Dol pri Ljubljani rodil matematik, fizik, geodet, meteorolog, plemič in topniški častnik Jurij Vega (1754-1802). Pred njegovo rojstno hišo bo ob 11. uri osrednja tradicionalna prireditev ob prazniku občine, slavnostni govornik bo obrambni minister Marjan Šarec.
Raziskovalna ekipa velenjske Fakultete za varstvo okolja je izdelala lasten prototip za vzorčenje mikroplastike v manjših rekah, s katerim med drugim načrtujejo spremljanje vsebnosti ter plastike v Paki in Savinji. Inovacije za izboljšavo kakovosti pitne vode so razvili tudi v koprskem podjetju Nattura.
Na Institutu Jožefa Stefana bodo danes z dnevom odprtih vrat sklenili 32. Dneve Jožefa Stefana. Vrata bodo za javnost odprli tako na sedežu instituta v Ljubljani kot v Reaktorskem centru v Podgorici pri Ljubljani. Ogled laboratorijev je namenjen vsem, ki jih zanima, kaj raziskujejo in kako bodo lahko s tem prispevali k skladni družbi prihodnosti.

petek, 22. marec

V ZDA so prvič na svetu uspešno presadili gensko spremenjeno ledvico prašiča živemu bolniku, so v četrtek sporočili iz bolnišnice v Massachusettsu. Dodali so, da 62-letni moški po operaciji dobro okreva, poročajo tuje tiskovne agencije. Uspešna operacija prinaša upanje za tisoče bolnikov, ki so na čakalnem seznamu za presaditev ledvice.

četrtek, 21. marec

Divje živali se na navzočnost človeka v njihovem okolju odzivajo različno. Najbolj občutljive so velike zveri, ki zato najbolj spremenijo svoje življenjske vzorce. V Sloveniji so največje spremembe opazili pri rjavih medvedih, ki so zaradi človeka spremenili svoje navade in so bolj aktivni ponoči, je pokazala najnovejša raziskava.
Prihodnost glede podnebnih sprememb ne bo rožnata, zato zahteva prilagajanje in pripravo na to, kar se dogaja že sedaj in kar bo še sledilo, je bil eden od poudarkov današnjega dogodka v organizaciji Agencije RS za okolje. Z njim so tradicionalno obeležili svetovna dneva meteorologije in voda.