Vir: STAznanost

torek, 12. marec

Slika članka
Vesolje: Štirje astronavti po polletni misiji na ISS nazaj na Zemlji
Štirje astronavti so se včeraj po nekaj več kot šestmesečni misiji na Mednarodni vesoljski postaji (ISS) vrnili na Zemljo. Četverica je s kapsulo Dragon podjetja SpaceX pristala v morju blizu mesta Pensacola na skrajnem severozahodu Floride. Z ISS...
V Restavraciji City v BTC Cityju Ljubljana lahko obiskovalci s pomočjo tehnologije OriginTrail in umetne inteligence preverijo poreklo mesa, ki ga ponujajo svojim gostom. S projektom želijo v podjetjih BTC in Trace Labs spodbujati lokalno ponudbo in vsakodnevno uporabnost teh tehnologij, so pojasnili na današnji predstavitvi.
V portoroški marini te dni končujejo izdelavo podvodne strukture, na kateri bodo raziskovali možnosti pridobivanja avtohtonih morskih organizmov za gojenje. Postavitev se je zavlekla zaradi lanskih poplav, a konstrukcija sledi predhodnim načrtom, so za STA dejali na zavodu za ohranjanje biodiverzitete morja YouSea, ki vodi projekt.

ponedeljek, 11. marec

Na Institutu Jožef Stefan so danes obeležili začetek 20. Tedna možganov, ki poteka na temo ljubezni in seksualnosti. Na uvodnih predavanjih so o ljubezni spregovorili z biološke in sociološke perspektive. Nevroznanstvenik in rektor Univerze v Ljubljani Gregor Majdič je predstavil, kaj se dogaja v možganih živali in ljudi, ko so zaljubljeni.
Začenja se mednarodna akcija Teden možganov, namenjena osveščanju javnosti o skrbi za zdravje možganov. V organizaciji Slovenskega društva za nevroznanost Sinapsa bodo v večjih slovenskih mestih potekale aktivnosti, ki se bodo tokrat dotikale tematik ljubezni in seksualnosti. Začetek akcije bodo danes obeležili na Institutu Jožef Stefan.

nedelja, 10. marec

Evropska komisija je med 530 prijavami izbrala finaliste za prejem nagrade Novega evropskega Bauhausa za leto 2024. Med njimi je tudi slovenski raziskovalni inštitut InnoRenew CoE, ki predstavlja središče za znanstveno in industrijsko skupnost, usmerjeno v trajnostno prihodnost. Vse do 20. marca je odprto javno glasovanje za finaliste za prejem nagrade.
Bruto izdatki za raziskovalno-razvojno dejavnost so se leta 2022 že peto leto zapored občutno povečali ter se povzpeli na 1,2 milijarde evrov, kar je 7,4 odstotka več kot leto prej. Kljub rasti pa Slovenija po obsegu vlaganj, izraženim v deležu bruto domačega proizvoda (BDP), že tretje leto stagnira, je ta teden objavil statistični urad.

sobota, 9. marec

Na Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani bodo tudi letos obeležili svetovni dan matematike in dan števila pi, ki ju praznujemo 14. marca. V četrtek bo na fakulteti že tradicionalno potekalo tekmovanje v recitiranju decimalk števil pi in peki pit, zvrstila pa se bodo tudi zanimiva predavanja, so sporočili s fakultete.
Ekstremni vremenski pojavi, ki smo jim priča v zadnjem času, so po mnenju 73 odstotkov vprašanih posledica podnebnih sprememb, kaže raziskava Slovensko javno mnenje. Lanskoletne poplave pa so na večini prebivalcev pustile vsaj blage čustvene posledice.
Na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani se bo danes odvil tradicionalni Festival inovativnih tehnologij, ki združuje tekmovanja s področja inovativnih informacijsko-komunikacijskih tehnologij, zlasti računalništva in elektrotehnike. Namen dogodka je približevanje znanstvenih in raziskovalnih dosežkov mladim.

petek, 8. marec

Minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič je danes obiskal Novo Gorico, kjer je z novogoriškim županom Samom Turelom in rektorjem Univerze v Novi Gorici Boštjanom Golobom spregovoril o podpori, ki jo imajo pri nastajanju Centra zelenih tehnologij. Projekt, vreden kar 30 milijonov evrov, je prijavljen tudi na evropski razpis.
Arktični ocean bi lahko septembra prvič ostal brez ledu, in sicer morda že letos, so ugotovili znanstveniki. V članku, objavljenem v znanstveni reviji Nature Reviews Earth & Environment, so še navedli, da bi bila Arktika med letoma 2035 in 2067 septembra že praviloma brez ledu, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Gospodarsko sodelovanje med Slovenijo in Francijo je odlično, še vedno pa obstaja veliko prostora za nadgradnjo. Priložnosti so predvsem na področju naprednih tehnologij, med katere sodi tudi vesoljska, je bilo slišati na današnjem slovensko-francoskem poslovnem forumu.
V Narodni galeriji v Ljubljani so sinoči razglasili devet dobitnikov mednarodne nagrade Medis, ki jo že 10 let podeljujejo za raziskave na področju medicine in farmacije. Med njimi je tudi slovenski predstavnik iz UKC Ljubljana Jure Urbančič. Njegov znanstvenoraziskovalni prispevek je bil najboljši na področju pulmologije in alergologije.

četrtek, 7. marec

L'Oréal Adria in Slovenska nacionalna komisija za Unesco sta podelili letošnje štipendije nacionalnega programa L'Oréal-Unesco Za ženske v znanosti, in sicer eksperimentalni fizičarki Tini Arh, biokemičarki Urši Čerček in kemičarki Tjaši Rijavec, so sporočili organizatorji.
Na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani bo v ponedeljek in torek potekal dogodek Pet minut za merjenja. V avli fakultete bodo predstavili več eksperimentov, preko katerih bodo obiskovalci spoznali različne tipe fizikalnih, kemijskih, pa tudi psiholoških meritev. Na dogodek se je prijavilo že več kot 400 dijakov in dijakinj.
Tedenska poljudnoznanstvena oddaja Vala 202 Frekvenca X, ki na poljuden način zastavlja zanimiva vprašanja o moderni znanosti in nanje išče odgovore z raziskovalci in strokovnjaki, bo sredi marca praznovala že svojo 15. obletnico. Njeni ustvarjalci zato 19. marca pripravljajo posebno oddajo pred občinstvom Misliti velikost - od palčkov do velikanov.
Znanstveno-raziskovalno središče (ZRS) Koper je pridobilo gradbeno dovoljenje za gradnjo Kompetenčnega centra za mediteranske kulture na Plavjah, ki bo namenjen razvoju oljkarstva in drugih oblik sredozemskega kmetijstva. Kompleks bodo uredili na območju nekdanje vojaške karavle v bližini Škofij. Projekt naj bi bil dokončan v letu 2026.
Slika članka
Orodja umetne inteligence ustvarjajo seksistične in stereotipne vsebine
Med najbolj priljubljenimi orodji umetne inteligence na svetu sta programa OpenAI in Meta, ki pa kažeta predsodke do žensk, je pokazala raziskava Organizacije Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (Unesco). Njene izsledke so...
Naša civilizacija se nikoli doslej ni soočila s takšnim podnebjem, je ob razglasitvi rekordno vročega februarja na globalni ravni dejal direktor službe EU za spremljanje podnebnih sprememb Carlo Buontempo. V prvi polovici meseca je svet prvič zabeležil štiri zaporedne dni, ko je temperatura za dve stopinji Celzija presegla predindustrijske ravni.