Vir: STAznanost

sreda, 6. marec

Na Univerzi v Ljubljani bo 10. in 11. oktobra potekala druga mednarodna konferenca o komuniciranju znanosti, ki bo tokrat posvečena komuniciranju podnebne krize in ekstremnih vremenskih dogodkov. Organizatorji konference strokovnjake na tem področju vabijo k prijavi referatov, povzetke prispevkov sprejemajo do 30. aprila.
V Galeriji Mitnica v Ljubljani je na ogled razstava, ki vključuje izdelano repliko bronaste, t. i. negovske čelade, arheološke najdbo s Pezdirčeve njive pri Podzemlju. Razstava predstavlja, kako so študentke in študenti arheologije, konservatorstva in restavratorstva, metalurgije in grafike pod vodstvom različnih mentorjev raziskovali to arheološko najdbo in izdelali njeno repliko, so sporočili z ZRC SAZU.
Univerza v Novi Gorici je v okviru projekta SMASH objavila rezultate razpisa za nove podoktorske raziskovalce, ki se je zaključil oktobra. Projekt tako začenja novo fazo raziskovalnega dela, v okviru katere bodo sprejeli 18 podoktorskih raziskovalcev iz tujine, ki se bodo pridružili petim vodilnim slovenskim raziskovalnim institucijam.
V luči trajnostnega razvoja v avtomobilizmu v ospredje prihaja ideja, da bi električna vozila pridobivala energijo z vgrajenimi sončnimi celicami. S to idejo se ukvarja tudi Marko Jankovec, ki izvaja eksperiment za razvoj merilnega sistema za spremljanje fotovoltaike v vozilih. Fotonapetostni modul je že mesec dni obvezen del njegovega avtomobila.

torek, 5. marec

Trije ameriški astronavti in ruski kozmonavt so danes prispeli na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS). Četverico, ki je v vesolje poletela na krovu plovila Dragon Endeavour podjetja SpaceX, je glede na prenos ameriške vesoljske agencije Nasa na cilju že pozdravila trenutna posadka postaje, ki šteje sedem članov.
Lani ustanovljeno ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije so v letu delovanja zaznamovala pogajanja s sindikati, priprava nove zakonodaje in začetek velikega investicijskega cikla. Ena ključnih nalog ministrstva pa je po besedah ministra Igorja Papiča izboljšanje sodelovanje med gospodarstvom in znanstvenoraziskovalno sfero v Sloveniji.
Jaka Tušek z ljubljanske fakultete za strojništvo je prejel sredstva na ERC razpisu za potrditev koncepta raziskav s področja elastokaloričnih tehnologij hlajenja in ogrevanja. Pridobljena sredstva v višini 150.000 evrov bodo omogočila nadgradnjo prebojne tehnologije, razvite v sklopu Tuškovega prvega ERC projekta, ter prenos v vsakdanjo rabo.
Danes se začenjajo Dnevi Znanstvenoraziskovalnega inštituta Filozofske fakultete (ZIFF) Univerze v Ljubljani (UL), v okviru katerih bodo med drugim predstavili aktualna povezovanja in sodelovanja raziskovalcev filozofske fakultete z Egiptom. Letošnji dnevi, ki bodo trajali vse do petka, bodo tudi v znamenju 45. jubileja inštituta.

ponedeljek, 4. marec

Geopolitične razmere so v zadnjem obdobju v luči vojn v Ukrajini in Gazi po mnenju mnogih analitikov zaostrene kot že dolgo ne, kar vpliva tudi na gospodarstvo. Kot je za StudioEF, skupni projekt ljubljanske ekonomske fakultete in STA, dejal profesor z Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani Rok Spruk, gospodarske razmere v veliki meri narekuje tekmovanje med ZDA in Kitajsko. Rešitev je lahko razpršitev trgovinskih tokov.
Iz vesoljskega izstrelišča Cape Canaveral je pozno v nedeljo proti Mednarodni vesoljski postaji (ISS) poletela posadka, ki jo sestavljajo trije ameriški astronavti in ruski kozmonavt. V vesolje jih je na krovu kapsule Dragon Endeavour ponesla raketa Falcon 9 podjetja SpaceX.

četrtek, 29. februar

V ZDA ni več v prodaji embalaže, ki vsebuje škodljive kemične snovi PFAS. Ameriška uprava za hrano in zdravila (FDA), ki dosežku pripisuje velik pomen, je namreč leta 2020 sklenila dogovor s proizvajalci materialov s PFAS, v sredo pa je potrdila, da so pošle tudi obstoječe zaloge.
Študenti gradbeništva, strojništva, elektrotehnike, matematike in fizike so na okrogli mizi v torek v Cankarjevem domu poudarili ključne prednosti, ki jih za varnejšo in trajnostno prihodnost prinaša jedrska energija. Pozdravili so tudi projekt izgradnje drugega bloka jedrske elektrarne Krško (Jek 2), v katerega investira družba Gen energija.
Na Zavodu za gradbeništvo Slovenije se danes zaključuje tridnevna delavnica o naprednih rentgenskih tehnikah v geoloških znanostih. Namenjena je magistrskim, doktorskim in podoktorskim študentom ter že uveljavljenim raziskovalcem, njen namen pa je ponazoriti napredne tridimenzionalne in štiridimenzionalne protokole za slikanje geoloških in dediščinskih materialov.

sreda, 28. februar

Novoustanovljena Akademija znanosti za trajnostni razvoj Slovenije v danes sprejeti izjavi opozarja na šibko odzivanje na naravna in družbena tveganja v Sloveniji. To se po njihovi oceni kaže kot umanjkanje jasne vizije razvoja in premajhna odločnost vodstva države. Kritični so do zahtev najbolje plačanih skupin, kot so zdravniki in sodniki.
Inženirska akademija Slovenije (IAS) je v ponedeljek na redni letni skupščini sprejela program dela in izvolila novo vodstvo. Novi predsednik s triletnim mandatom je postal Matjaž Mikoš, so sporočili. Drugič so podelili tudi priznanje za življenjsko delo na področju promocije inženirstva oz. znanosti, ki ga je prejela upokojena novinarka RTV Slovenija Janja Koren.
Študenti gradbeništva, strojništva, elektrotehnike, matematike in fizike so na okrogli mizi v torek v Cankarjevem domu poudarili ključne prednosti, ki jih za varnejšo in trajnostno prihodnost prinaša jedrska energija. Pozdravili so tudi projekt izgradnje drugega bloka jedrske elektrarne Krško (Jek 2), v katerega investira družba Gen energija.

torek, 27. februar

Tehnološka podjetja so na največjem svetovnem sejmu povezljivosti Mobile World Congress (MWC) v Barceloni predstavila številne nove izdelke, med drugim leteči avtomobil, robotskega psa in prosojni prenosnik. Izdelovalci pametnih telefonov so predstavili tudi napredek na področju baterij, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Ekipa ptujske Osnovne šole Breg se bo pod mentorstvom Oliverja Bučka konec aprila kot edina iz Slovenije še tretje leto zapored udeležila prestižnega svetovnega prvenstva v robotiki VEX Worlds, ki bo od 27. aprila do 3. maja potekalo v Dallasu. Tja se odpravlja trojka učencev, ki so se januarja izkazali v konkurenci 18 ekip iz sedmih držav.

ponedeljek, 26. februar

Japonska vesoljska agencija JAXA je danes sporočila, da je njena raziskovalna sonda na Luni poskrbela za novo presenečenje, potem ko se je po lunarni noči znova "prebudila" in je zdaj pripravljena nadaljevati znanstveno opazovanje.
Arheologi so 4000 let staro bakreno bodalo, najdeno v gozdu na jugovzhodu Poljske, označili za izjemno. Redko orožje je odkril ljubiteljski zgodovinar Piotr Gorlach, ki je v bližini kraja Korzenica na jugovzhodu države z detektorjem kovin v gozdu iskal vojaške predmete iz prve in druge svetovne vojne.