Vir: STAznanost

sreda, 20. marec

Znanstveno raziskovanje in izobraževanje ustreznega kadra sta in bosta tudi v prihodnje nujna za ustrezno izrabo jedrske energije, so se strinjali udeleženci današnje okrogle mize na Institutu Jožef Stefan (IJS). Menili so, da bi bila podpora Jeku 2 na referendumu pomemben signal mladim, da gre za perspektivno področje.
Konec marca se zaključuje mednarodni projekt reševanja risov pred izumrtjem Life Lynx, v okviru katerega so v Slovenijo in na Hrvaško preselili 18 karpatskih risov. Ob tem so zabeležili že več kot 30 potomcev doseljenih risov, kar je po navedbah predstavnikov projekta optimistično sporočilo za prihodnost.
Raziskovalcem je v laboratoriju na Nizozemskem uspelo iz celic odstraniti virus HIV, s čimer se krepi upanje, da bodo lahko ljudje s HIV ozdraveli. Znanstvenikom je to uspelo z orodjem za modifikacijo genoma, t. i. sistemom Crispr-Cas, za katerega so leta 2020 podelili Nobelovo nagrado, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

torek, 19. marec

Predstavniki arheološke stroke so danes na Ravnah na Koroškem predstavili podrobnosti o odkritem doslej najstarejšem znanem prosu s slovenskih najdišč. Drobna zoglenela zrnca, ki po analizah segajo v čas okoli 1300 do 1200 let pred našim štetjem, so odkrili na Javorniku na Ravnah, kjer je bila tudi doslej najstarejša znana naselbina na Koroškem.
Partnerji iz Slovenije, Avstrije in Italije so uspešno zaključili projekt Alps4GreenC, ki ga je koordiniral Kemijski inštitut. V okviru projekta so vzpostavili prvo transnacionalno vrednostno verigo za biooglje v regiji, ob tem pa izpostavili potenciale zelenega ogljika za doseganje podnebno-energetske odpornosti območja.
Ameriški proizvajalec čipov Nvidia je predstavil najnovejšo serijo računalniških čipov za poganjanje tehnologije umetne inteligence. Grafični procesorji iz nove serije Blackwell so štirikrat hitrejši od prejšnje generacije pri usposabljanju modelov umetne inteligence ter 25-krat bolj energetsko učinkoviti, je zatrdila Nvidia.

ponedeljek, 18. marec

Humor in avtentičnost znanstvenikov lahko igrata pomembno vlogo pri njihovi komunikaciji znanosti, saj pri javnosti vzbudita večje zanimanje zanjo, so na prvi okrogli mizi Dnevov Jožefa Stefana poudarili govorci. Menijo, da se večina dobre in sproščene komunikacije lahko priuči z izobraževanjem, ki pa ga v Sloveniji premalo spodbujamo.
Ljubljanska Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo s Tehniškim muzejem Slovenije že drugo leto zapored organizira Dneve gradnje in okolja v Bistri pri Vrhniki. Od torka do nedelje bodo sodelavci in študentje vseh treh študijskih smeri fakultete z interaktivnimi prikazi šolarjem predstavili številna področja gradbeništva, vodarstva in geodezije.
Na Institutu Jožefa Stefana (IJS) se danes začenjajo 32. Dnevi Jožefa Stefana, katerih namen je znanost približati širši javnosti. Ves teden bodo potekala predavanja vrhunskih znanstvenikov in okrogle mize. Podelili bodo tudi priznanja zlati znak Jožefa Stefana, v soboto pa bodo za javnost odprli vrata laboratorijev.

četrtek, 14. marec

Slika članka
#video Raketa Starship v tretjem poskusu prvič dosegla vesolje
Najmočnejša vesoljska raketa Starship podjetja SpaceX je danes v okviru tretjega preizkusa prvič uspešno poletela v vesolje, vendar se je nato med povratkom na Zemljo uničila, so sporočili iz podjetja. Kljub temu je podjetje sporočilo, da so s tem...
Na Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani so s tekmovanjem v recitiranju decimalk števila pi obeležili svetovni dan matematike in dan števila pi. Na zmagovalni oder je stopil devetletni Liam Kovač, ki je zrecitiral 1500 decimalk. V sklopu programa je potekalo tudi tekmovanje v peki pit, zvrstila pa so se tudi zanimiva predavanja.
Na ljubljanski biotehniški fakulteti so danes podelili Jesenkove nagrade, najvišja priznanja za pedagoško, raziskovalno in strokovno delo na področju biotehniških ved. Okoljski znanstvenik Žiga Malek je v svojem govoru poudaril pomen znanstvenikov pri omilitvi podnebnih sprememb in preprečevanju nadaljnje krize biotske raznovrstnosti.
Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport je dalo v javno obravnavo osnutek uredbe o načinu ugotavljanja pogojev in meril za dodelitev investicijskih spodbud za investicije v raziskave, razvoj in inovacije. Z njim predlaga višje zgornje meje absolutnih zneskov spodbud. Zainteresirani lahko podajo predloge do 12. aprila.
Hugo Duminil-Copin je francoski matematik, ki je leta 2022 prejel Fieldsovo medaljo, eno najelitnejših nagrad v matematiki, enakovredno Nobelovi nagradi za matematiko. V pogovoru za STA je spregovoril o svoji poti od športnika do matematika, o lekcijah, ki jih je dobil iz športa, o napačnem razumevanju te vede in pozval k humanizaciji matematikov.
Na današnji dan obeležujemo mednarodni dan matematike in dan števila pi, ki je posvečen matematični konstanti pi. Na Fakulteti za matematiko in fiziko v Ljubljani bo zato danes potekalo državno tekmovanje v recitiranju decimalk števila pi, na Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije v Kopru pa bodo brali piezije.

sreda, 13. marec

Slika članka
Ob slovenskem dnevu možganov predstavili projekt dobrih navad za zdrave možgane pri otrocih
Na Institutu Jožef Stefan so v organizaciji Slovenskega društva za nevroznanost Sinapsa s slovesnostjo obeležili današnji slovenski dan možganov, namenjen ozaveščanju javnosti o skrbi za zdravje možganov. Predstavili so material za spodbujanje...
Na Institutu Jožefa Stefana (IJS) se v ponedeljek začenjajo 32. Dnevi Jožefa Stefana. V okviru dogajanja se bodo med 18. in 23. marcem odvila predavanja vrhunskih znanstvenikov, okrogle mize, v soboto pa bodo vrata laboratorijev odprli tudi javnosti. Letos bodo dnevi osredotočeni predvsem na cilj približanja znanosti splošni populaciji.
Študenti z BIC Ljubljana, Višje strokovne šole so se kot edina evropska šola uvrstili med deseterico izbranih v finale mednarodnega tekmovanja NASA HUNCH Culinary Challenge. Študenti so pripravili zajtrk z ješprenjem, suhimi hruškami, orehi in dimljenim tofujem. Jed zmagovalne ekipe bodo v vesoljski agenciji Nasa vključili v prehrano astronavtov.
Slovenska akademija znanosti in umetnosti (SAZU) ter Slovenska znanstvena fundacija (SZF) v četrtek pripravljata šesto letno srečanje akademikov s slovenskimi dijaki in njihovimi profesorji iz domovine in zamejstva. Letos bo poudarek na soočanju umetnikov z umetno inteligenco, pa tudi na zgodovinskem pomenu slikarjev slovenskega impresionizma.
Univerza v Ljubljani je ustanovila sklad za povečanje vpliva humanističnih, umetniških in družboslovnih (HUD) raziskav v družbi. Sklad bo podpiral projekte, ki bodo prednostno reševali pereče družbene izzive in stremeli k interdisciplinarnemu povezovanju univerzitetnega znanja. Poziv za prijavo projektov je odprt do 11. aprila.