Vir: Eko dežela

nedelja, 1. september

Gre za zelo dobro in hitro letalko, ki lahko preleti po več 100 kilometrov v iskanju hrane in več 1000 kilometrov v iskanju primernega gnezditvenega območja. The post Svet ptic: Navadna čigra pri nas gnezdi le še lokalno appeared first on Eko Dežela .
Pisana ploskocevka ( Trametes (Coriolus) versicolor) je v naših gozdovih precej pogosta goba a večinoma po krivici spregledana. The post Zdravilna goba, ki raste pri nas, a je pogosto spregledana appeared first on Eko Dežela .
Juha je lahko tudi poletna jed – saj je v tem času na voljo obilo domače zelenjave. Lahko uporabimo le eno in naredimo bučkino, grahovo, špinačno, korenčkovo juho. Odlična pa je tudi ta zelena vrtna juha … Sestavine: 1 bučka skleda špinače 20 strokov graha kreša, luštrek, peteršilj, drobnjak, koprc 1 dcl kisle smetane olivno … The post Poletna zelena vrtna juha, ki prija tudi, ko je vroče appeared first on Eko Dežela .

petek, 30. avgust

Namibija načrtuje poboj več kot 700 divjih živali – meso bodo razdeliti ljudem The post Zaradi suše in lakote bodo v Namibiji jedli slone, zebre in povodne konje appeared first on Eko Dežela .
Nov teden, novi odpoklici hrane ... The post Ponovno odpoklici piščančjega mesa, ob tem še številni drugi izdelki, sir in čips appeared first on Eko Dežela .

četrtek, 29. avgust

Mamutovec ob Gimnaziji Kranj je bil star približno 110 let. The post Tokrat je prek 100 let staro drevo ‘padlo’ v Kranju (to je razlog) appeared first on Eko Dežela .
Junaki 3. nadstropja skupaj z Lidlom Slovenija in podjetjem Interzero Slovenija do konca septembra izvajajo akcijo Plastenke za Junake, v okviru katere zbirajo odpadne plastenke za pomoč otrokom, obolelim za rakom, ter prispevajo k zmanjševanju onesnaževanja okolja in večjemu recikliranju embalaže. The post Dokazali, da se kavcijski sistem obnese: prek 100.000 zbranih plastenk appeared first on Eko Dežela .

sreda, 28. avgust

Ob počastitvi 75-letnice delovanja ZOO Lubljana je skozi zadnja vrata transporter pripeljal novega samca sibirskega tigra Ussurija, ki je, kot so se pohvalili v sporočiluza javnost, zaokrožil pridobitev novih živali, načrtovanih v letošnjem letu. The post Ljubljanski živalski vrt se je pohvalil z novimi živalmi, med njimi dva tigra appeared first on Eko Dežela .
Obsežna nova študija svetovnih podnebnih politik, ki je bila objavljena v reviji Science, kaže njihovo učinkovitost in omejitve. The post Najboljši način za reševanje podnebnega problema je, da onesnaževalec plača! appeared first on Eko Dežela .
Znanstveniki so ugotovili, da se bodo ljudje v naslednjih 50 letih še dodatno naselili v habitate divjih živali na več kot polovici kopnega na Zemlji, kar bo ogrozilo biotsko raznovrstnost in povečalo tveganje za različne bolezni. The post Ljudje bomo do 2070 še dodatno naselili habitate divjih živali – pa posledice? appeared first on Eko Dežela .

torek, 27. avgust

Šlo je za samca velike pliskavke (Tursiops truncatus), ki je stalno prisotna vrsta v severnem Jadranu in tudi v slovenskem morju. The post V slovenskem morju našli poginulega delfina, ki je bil ustreljen appeared first on Eko Dežela .
V Sloveniji imamo kar nekaj odličnih primerov podjetij in zadrug, ki so razvile živilske proizvode visoke kakovosti ter jih tržijo doma in v tujini kot priznane blagovne znamke z večjo dodano vrednostjo. »To bi v bistvu moral biti naš cilj, saj lahko le preko močnih blagovnih znamk nudimo primarnemu proizvajalcu (naj bo grozdja, mleka ali mesa) poštene odkupne cene,« je prepričan Borut Florjančič, direktor Zadružne zveze Slovenije. The post Ključno je ravnovesje med izvozom in domačo oskrbo appeared first on Eko Dežela .
Švedska je z začetkom lovne sezone napovedala odstrel 500 rjavih medvedov, kar je 20 % celotne populacije medvedov pri njih, in sprožila val ogorčenja. The post “Upravljanje” populacije divjih živali: Na Švedskem odstrel petine medvedov appeared first on Eko Dežela .
Slovenske kmetije se spopadajo s številnimi izzivi, ki pomembno vplivajo na njihovo poslovanje. Podnebne spremembe, suša, poplave, neurja, pa tudi vse višje cene surovin in pritiski odprtih trgov pomembno vplivajo na konkurenčnost naših kmetij. The post Številni izzivi slovenskih kmetov appeared first on Eko Dežela .
Na področju pametnega podeželja je bilo v zadnjih časih izpeljanih že več uspešnih akcij, nadalje pa je naloga podeželske skupnosti učinkovito povezati v širšo združbo. Ob tem nekateri opozarjajo na izzive, kot je pomanjkanje zanimanja za nove tehnologije med samimi prebivalci. The post Podeželske skupnosti je treba učinkovito povezati v širšo družbo appeared first on Eko Dežela .

ponedeljek, 26. avgust

Nižanje gladine bo negativno vplivalo na ekološki sistem največjega jezera na svetu, imelo pa bo tudi geopolitične posledice. The post Gladina Kaspijskega jezera se lahko do konca stoletja zniža za 18 metrov appeared first on Eko Dežela .
Miklošičev park je ponovno odoprt, sporoča MOL. The post Po več mesecih deratizacije ponovno odprt ta park v Ljubljani appeared first on Eko Dežela .

nedelja, 25. avgust

Na selitveni poti se pri nas redno ustavlja na močvirnih travnikih in jezerskih obalah, izjemoma pa tudi prezimi. The post Svet ptic: Togotnik se pri nas ustavi le na preletu appeared first on Eko Dežela .

sobota, 24. avgust

Sezona svežih fig je tu – najslajše so kar same, uporabne pa tudi v kombinaciji s slanimi jedmi. Če jih je preveč naenkrat, iz njih delajo tudi marmelade – ali pa odlične sveže, sladke poletne sladice. Ena takih je pita s figami. Sestavine: listnato testo (lahko pa tudi piškotno oz. ga naredite sami) sveži sir … The post Hitra in sočna pita s svežimi figami in borovnicami appeared first on Eko Dežela .
Bodičast grm, ki se lahko razvije v drevo, uspeva predvsem v Severovzhodni Afriki in na Arabskem polotoku. The post Poznate to eno najstarejših zdravilnih rastlin na svetu? appeared first on Eko Dežela .