Vir: National Geographic

torek, 7. januar

Leta 1915 je morje pogoltnilo ladjo Endurance (Vzdržljivost) britanskega raziskovalca Ernesta Shackletona in več desetletij ni nihče vedel, kje je. Preberite, kako je skupina vztrajnih raziskovalcev končno našla razbitino.
Pogumna klimatologinja se je odpravila v neraziskane jame na Grenlandiji, da bi zbrala podatke o podnebnih razmerah v preteklosti – in s tem dobila vpogled v prihodnost.
Planet se vse hitreje segreva, znanstveniki pa odkrivajo, kako bi bilo mogoče vsemu človeštvu v prid izkoristiti izjemno odpornost teh puščavskih rastlin.
Unescovo petdržavno biosferno območje Mura–Drava–Donava je največje zavarovano rečno območje v Evropi.
Pridelovalci čaja visoko na kitajski gori Jingmai se oklepajo starodavnih postopkov, zavračajo sodobno kmetovanje in pridelujejo vrhunski čaj, ki še nikoli ni bil bolj priljubljen.

torek, 17. december 2024

Slika članka
Misija Oceani in vode
Razpis za vse projekte, povezane s pristanišči, ki se želijo usmeriti v trajnostno in inovativno prihodnost. Prijavite se na razpis za prijavo interesa za tehnično pomoč in nam dovolite, da vam pomagamo povečati potencial vašega projekta!

sreda, 4. december 2024

Pingvinov skok z ledene police. Izbruh ognjenika privabi množice. Mrk zatemni popoldansko nebo. Fotografi National Geographica potujejo po svetu, da bi v objektiv ujeli čudesa z vseh koncev planeta in duha časa. Predstavljamo vam letni izbor njihovih najboljših stvaritev.
Pet let po uničujočem požaru se obnova znamenite pariške srednjeveške stolnice počasi končuje.
Spoznajte življenjske zgodbe žensk, ki so v drugi polovici 19. in na začetku 20. stoletja odhajale na delo k premožnim družinam v Egipt, da so lahko z zaslužkom podpirale svoje domače.
Sloviti strupenjači iz zahodnega dela ZDA, ki je hkrati cenjena in osovražena, grozi izumrtje. Ljudje krčijo njen življenjski prostor; lovijo jo za potrebe trgovine z živalmi in kožami; na cestah namenoma zapeljejo čeznjo.
Nekoč majhna arktična raziskovalna postaja na norveškem Svalbardu je prerasla v cvetoče znanstveno središče.

ponedeljek, 4. november 2024

Visoko v romunskih Karpatih se uresničujejo podjetni načrti za obnovitev starodavnih ekosistemov in tam se spet množijo volkovi, risi, bizoni in medvedi. Kakšno ceno bodo plačali ljudje, ki živijo v bližini?
Poročilo o uspehih projekta vnovičnega naseljevanja risa v Sloveniji.
Predstavljamo izbor iz obsežnega opusa mojstra fotografije Janeza Korošina.
Kaj se zgodi, ko se dva izmed najboljših plezalcev na svetu odpravita na 4200 kilometrov dolgo odisejado, h kateri sodi kolesarjenje, jadranje, raftanje in veslanje do vznožja ene najmogočnejših gora v Ameriki? Še ne tako davno so se najboljši plezalci na svetu v precejšnji anonimnosti vzpenjali na veličastne vršace. A dva najboljša v tem športu […]
Napovedovali so, da utegne umetna inteligenca nekoč spremeniti svet – a nova doba je v resnici že tu in prinaša korenite spremembe na najrazličnejših področjih: od vpogleda globoko v človeške možgane do raziskovanja vesolja, razvozlavanja starodavnih rokopisov, prepoznavanja sporazumevanja živali in napovedovanja naravnih nesreč.