Vir: National Geographic

ponedeljek, 4. november

Visoko v romunskih Karpatih se uresničujejo podjetni načrti za obnovitev starodavnih ekosistemov in tam se spet množijo volkovi, risi, bizoni in medvedi. Kakšno ceno bodo plačali ljudje, ki živijo v bližini?
Poročilo o uspehih projekta vnovičnega naseljevanja risa v Sloveniji.
Predstavljamo izbor iz obsežnega opusa mojstra fotografije Janeza Korošina.
Kaj se zgodi, ko se dva izmed najboljših plezalcev na svetu odpravita na 4200 kilometrov dolgo odisejado, h kateri sodi kolesarjenje, jadranje, raftanje in veslanje do vznožja ene najmogočnejših gora v Ameriki? Še ne tako davno so se najboljši plezalci na svetu v precejšnji anonimnosti vzpenjali na veličastne vršace. A dva najboljša v tem športu […]
Napovedovali so, da utegne umetna inteligenca nekoč spremeniti svet – a nova doba je v resnici že tu in prinaša korenite spremembe na najrazličnejših področjih: od vpogleda globoko v človeške možgane do raziskovanja vesolja, razvozlavanja starodavnih rokopisov, prepoznavanja sporazumevanja živali in napovedovanja naravnih nesreč.

četrtek, 17. oktober

Po bogati srednjeveški in sodobni zgodovini so Minoriti v zadnjem desetletju postali živahna kulturna, arhitekturna in ustvarjalna entiteta. Predvsem so dom bogatega lutkovnega ustvarjanja, saj s prostori upravlja Lutkovno gledališče Maribor, obenem pa nudijo prostor profiliranim vsebinam in povezujejo dogodke s širšim kulturnim značajem. Kot najstarejši del Maribora tik ob jugozahodnem delu obzidja, ob reki […]

sreda, 2. oktober

Napredna tehnologija razkriva starodavne svetove pod krošnjami – in spreminja naše dojemanje tega koščka sveta.
Kako človeške dejavnosti, od kmetijstva do črpanja nafte, preoblikujejo deževni gozd.
V ustju Amazonke kraljujejo rožnati delfini.
V odročnem bolivijskem kanjonu se skriva redko videno okolje s kristalno čistimi vodami.
Pogovor s slovenskim fotografom, ki je 16 let preživel v Braziliji.

torek, 17. september

četrtek, 5. september

Med ducatom evropskih sov kozača sodi med največje. Marsikje je danes ni več, a populacija v Sloveniji je za zdaj zelo vitalna. Kozača je spretna plenilka, v obrambi mladičev pa se ne ustraši niti močnejših od sebe.
Lovec na dinozavre Paul Sereno je v Goberu v Nigru, globoko v Sahari, po naključju naletel na največje kamenodobno grobišče v Afriki. Več kot dve desetletji pozneje si ne more kaj, da se ne bi vračal tja.
Novinar Paul Salopek nadaljuje pešačenje po svetu in ga še naprej prepleta s pripovedovanjem zgodb; tokrat opisuje izčrpavajočo pot kitajske Rdeče armade pred 90 leti in hkrati spoznava sile, ki spreminjajo današnjo Kitajsko.
Paleontologi so na skalnatem območju v južnem Utahu deset let skrbno izkopavali posamezne dele dinozavra in sestavljali mogočno okostje. Rekonstruirani primerek bo jeseni na ogled v losangeleškem muzeju.
Narodni park in zavarovano območje Katmai na Aljaski sta popoln kraj za opazovanje, kako kosmatinci preživljajo vsakdanjik.