Vir: National Geographic

sreda, 2. oktober

Napredna tehnologija razkriva starodavne svetove pod krošnjami – in spreminja naše dojemanje tega koščka sveta.
Kako človeške dejavnosti, od kmetijstva do črpanja nafte, preoblikujejo deževni gozd.
V ustju Amazonke kraljujejo rožnati delfini.
V odročnem bolivijskem kanjonu se skriva redko videno okolje s kristalno čistimi vodami.
Pogovor s slovenskim fotografom, ki je 16 let preživel v Braziliji.

torek, 17. september

četrtek, 5. september

Med ducatom evropskih sov kozača sodi med največje. Marsikje je danes ni več, a populacija v Sloveniji je za zdaj zelo vitalna. Kozača je spretna plenilka, v obrambi mladičev pa se ne ustraši niti močnejših od sebe.
Lovec na dinozavre Paul Sereno je v Goberu v Nigru, globoko v Sahari, po naključju naletel na največje kamenodobno grobišče v Afriki. Več kot dve desetletji pozneje si ne more kaj, da se ne bi vračal tja.
Novinar Paul Salopek nadaljuje pešačenje po svetu in ga še naprej prepleta s pripovedovanjem zgodb; tokrat opisuje izčrpavajočo pot kitajske Rdeče armade pred 90 leti in hkrati spoznava sile, ki spreminjajo današnjo Kitajsko.
Paleontologi so na skalnatem območju v južnem Utahu deset let skrbno izkopavali posamezne dele dinozavra in sestavljali mogočno okostje. Rekonstruirani primerek bo jeseni na ogled v losangeleškem muzeju.
Narodni park in zavarovano območje Katmai na Aljaski sta popoln kraj za opazovanje, kako kosmatinci preživljajo vsakdanjik.

torek, 13. avgust

Francosko reko Seno so zaradi poletnih olimpijskih iger po več desetletjih temeljito očistili. “Naš namen je vam, nam ali komurkoli drugemu v Parizu omogočiti plavanje v Seni,” pravijo.
Lutkovno gledališče v Ljubljani, osrednje slovensko lutkovno gledališče, izhaja iz stoletne tradicije slovenskega lutkarstva.
Nekaterim se zdijo netopirji preprosto srhljivi. Druge skrbijo bolezni, ki jih morda prenašajo. Toda po mnenju raziskovalcev so pravo čudo: spretni letalci, odporni proti boleznim – in ključni za ekosisteme.
Školjčne lupine navdihujejo slikarske in arhitekturne stvaritve, od Botticellijevega “Rojstva Venere” do Guggenheimovega muzeja Franka Lloyda Wrighta. Res so videti kot umetniška dela, vendar pri nastajanju teh struktur delujejo matematični in fizikalni zakoni.
Fotografinja si je za temo izbrala jahalke, ki ohranjajo mehiško tradicijo ženskega rodea. Nosijo barvite obleke in jezdijo postrani, za navdih pa so jim borke iz časov mehiške revolucije. V ekipah po osem uprizarjajo prave baletne točke na konjih – pogosto v galopu.