Vir: Portal plus

torek, 23. julij

Premier Robert Golob se je za mnoge državljane precej neokusno pojavil na predaji ključev prve hiše, ki so jo po številnih birokratskih zapletih dobili prizadeti v katastrofalnih poplavah pred letom dni. Imel je govor, v katerem je spet brez resne vsebinske, zakonske podlage obljubil številne stvari, smeri in podobne puhlice. Dotična hiša je bila sicer […]
Najprej se globoko opravičujemo, da te motimo pri številnih pomembnih opravkih za razvoj demokratičnega sveta in vesolja, ki jih izvajaš dnevno, od mučnega, a nujnega denacificiranja Ukrajine, do različnih aktivnosti v ZDA, Afriki, na Kitajskem, Bližnjem Vzhodu, v Severni Koreji, Gruziji, na področju Evropske Unije… in širše. Vemo, da hibridne vojne, nujno, neizogibno vmešavanje v notranjepolitične zadeve pokvarjenih, liberalnih, kvazi demokratičnih kapitalističnih držav, številnih sosedov naše edine matere Rusije, ki ne prepoznavajo veličine in virtuoznosti ruskega urejanja sveta, niso lahke, preproste zadeve in zahtevajo celega, fokusiranega človeka praktično štiriindvajset ur na dan.

ponedeljek, 22. julij

Dobro obveščeni so v zadnjem tednu trdili, da bo ameriški predsednik Joe Biden verjetno v nedeljo sporočil novico. Res jo je. Vendar pa njegov odstop od nominacije in umik oz predsedniške tekme odpira še eno zelo pomembno vprašanje, ki je v bistvu priložnost za Republikance. Gre za dilemo okoli predsednikove psihofizične sposobnosti opravljati svojo funkcijo tukaj in zdaj. Kajti predsednik Biden je včeraj priznal, da naslednjega mandata, ki se formalno začne sredi januarja prihodnje leto, ni sposoben prevzeti. Ali mu lahko verjamemo, da je svojo funkcijo sposoben opravljati danes?
Da smo se v Evropi odločili za trajnostni razvoj in zeleno transformacijo, ni dvoma. Drži pa, da se v zadnjem času ob tem pojavljajo opozorila, da je pri teh usmeritvah potrebno upoštevati tudi druge vidike razvoja. Vse bolj namreč prevlada spoznanje, da je uvajanje obnovljivih virov energije kljub pozitivni učinkom v celoti vseeno dražje kot dosedanji fosilni viri, kar je za razvite države mogoče sprejemljivo, precej bolj zahtevno pa za preostali svet.
Iz izjave Olimpijskega komiteja Slovenije “štrli” en cmok. Zdi se, da utrujenost Tadeja Pogačarja ni glavni problem ne-nastopanja na olimpijskih igrah. (Vir: MMC)

nedelja, 21. julij

Aktualni predsednik ZDA  in kandidat demokratov Joe Biden je končno priznal, da so ga leta in bolezni premagale na poti za kandidaturo za nov mandat. Bodo pa demokrati morali resno razmisliti, če je dosedanja podpredsednica kos izzivu, ali bodo našlli novega kandidata, kandidatko. (Vir: CNN)
Predsednica Državnega zbora Urška Klakočar Zupančič ima verjetno v tem primeru prav. Bi bilo pa dobro, da bi se ukvarjala s problemi naše države. Za začetek bi lahko predsednika vlade Roberta Goloba pozvala, da se neha izogibati zaslišanjem na preiskovalnih komisijah Državnega zbora, ki ga vodi. To tudi ni prav. Pa še marsikaj drugega v […]

sobota, 20. julij

Vodja ekipe UAE Mauro Gianetti očitno ve, da našega šampiona Tadeja Pogačarja mika tudi nastop na Vuelti, ampak mu tega zaradi morebitnih preobremenitev ne mislijo dovoliti. Če se ne zgodi kaj nepredvidenega, bo Pogačar sicer z precejšnjo lahkoto v nedeljo osvojil Dirko po Franciji, s čimer bo postal šele sedmi kolesar, ki mu je v […]

petek, 19. julij

Anita Ogulin je s svojim dolgoletnim delom, ki ga spremenila v poslanstvo, celo presegla krščansko maksimo o ljubezni do drugega, saj je v resnici ljubila bližnjega bolj kot samo sebe. Tudi takrat, ko se je znašla v primežu podivjanih anticepilcev, ki so se znesli nad njo in je morala za pomoč zaprositi policijo, iz tega ni delala drame, podobno kot svojega poslanstva nikoli ni opravljala zaradi všečnosti javnosti ali medijem. Človek, ki svoje življenje posveti pomoči drugim, verjetno ne pričakuje, da se bo zaradi tega znašel v zobeh ulice, pa četudi spletne.
Nova stara predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v svojem nastopu obljubila marsikaj. Državljani EU pa pričakujejo, da bo od besed končno prešla k dejanjem, da se bo Komisija ukvarjala z realnimi problemi ljudi predvsem na področju migracij, varnosti in bolj premišljenega zelenega prehoda. (Vir: Evropska komisija)

četrtek, 18. julij

Ker ima Rusija atomsko orožje, pravi Vladimir Putin, zato ne more biti premagana. Torej je ves planet odvisen le od Putinove odločitve, od njegovega ega, ali bo prišlo do atomske vojne in uničenja človeštva. Je ves planet ujet v zagato, odvisno od dobre volje enega avtokrata? In kaj naredi človek? Gre na dopust na Maldive. Imaš ti drugačen, boljši nasvet?
Poljska se pospešeno oborožuje in kadrovsko krepi svojo vojsko, ki šteje 200.000 aktivnih pripadnikov, izdatki zanjo pa presegajo 4,0% BDP. V nekaj letih naj bi poljska vojska narasla celo na 300.000 aktivnih pripadnikov, s čemer bi Poljska postala država z najmočnejšo vojsko znotraj Evropske unije. Od začetka ruske invazije na Ukrajino februarja 2022 je vojska na Poljskem sploh ena najpomembnejših tem v javnih razpravah. In to z dobrim razlogom - zaradi Rusije. Rusija namreč vleče Poljsko vse globlje v hibridno vojno. V minulih mesecih je v državi izbuhnilo več velikih požarov, Rusija naj bi stala tudi za hekerskimi napadi na poljsko državno tiskovno agencijo, na poljsko-belorusko mejo vedno znova prihajajo skupine ilegalnih migrantov. Najnovejša provokacija pa so skupne vojaške vaje beloruske in kitajske vojske le nekaj kilometrov od poljske meje.

sreda, 17. julij

Slika članka
“Na področju digitalizacije gospodarstva je Slovenija pri večini kazalnikov pod povprečjem EU na treh pa celo čisto na repu”
Poročilo Evropske unije o digitalizaciji, ki ga je predstavil Nenad Šutanovac, direktor združenja za informatiko pri Gospodarski zbornici, je na laž postavilo predsednika vlade Roberta Goloba (spet), ki se je pred tednom dni v odgovorih na poslanska vprašanja v Državnem zboru hvalil, da “je Slovenija ena bolj spoštovanih članic EU in Združenih narodov na področju […]

torek, 16. julij

Kar se ni posrečilo hordam z vzhoda, ki so jo plenile, požigale in morile njene prebivalce v srednjem veku, kar se ni posrečilo otomanskim zavojevalcem v poznem srednjem veku in renesansi, da sploh ne omenjamo pandemij kuge, kobilic, potresov, kar ni uspelo “naprednim” ideologom devetnajstega in dvajsetega stoletja, bo uspelo samim Evropejcem. Seveda bodo avtohtoni uničevalci pomešani s prišleki z vzhoda in juga, z nepreglednimi množicami, ki s seboj poleg revščine, neznanja in bolezni prinašajo tudi tuje kulturne vzorce, ki morda delujejo na Bližnjem vzhodu ali v Afriki, z evropskimi kulturnimi modeli povsem nekompatibilni.

ponedeljek, 15. julij

Naslov tega članka ni sarkazem, satira, ki se navezuje na nedavni spektakularni "ognjemet" v centru Portoroža, ampak dobeseden prepis naslova vizije Slovenske turistične organizacije (STO). Kot je značilno za precej, morda kar večino, vizij, strategij v naši državi kar dobro napisano, načelno zastavljeno, "naslovljeno" a večinoma gre žal za prazno klobasanje, ki se ne odraža v praksi. Razkorak med umetno marketinško, promocijsko obljubo potrošniku in dejanskim produktom, storitvijo, ki jo ta dobi, je pa na dolgi rok dokazano najbolj boleč strel v koleno. Domnevni samovžig "barakarskega naselja" pred elitnim hotelom Kempinski Palace v Portorožu je samo še en dokaz fake butičnosti in neobstoječega izvajanja turističnih strategij.
Naš kolesarski šampion Tadej Pogačar o “kavč” poznavalcih kolesarstva z družbenih omrežij. Pogačar ima sicer pred zadnjim tednom dirke po Franciji “udobno” prednost treh minut, pri čemer bosta o končnem zmagovalcu dokončno odločali dve gorski etapi v južnih francoskih Alpah. (Vir: MMC RTVSLO)

nedelja, 14. julij

Bivši ameriški predsednik Donald Trump bi v soboto zvečer skoraj postal bivši. Če bi namreč atentator boljši strelec, bi republikanskega predsedniškega kandidata krogla zadela v glavo, ne pa le oplazila desnega ušesa. Glede na kaliber polavtomatske puške Remington AR 15 bi bil Trump v tem primeru skoraj zagotovo mrtev. Takšna puška je v ameriških zveznih državah, kjer je orožarski trg liberaliziran, v prosti prodaji in stane približno 950 evrov. Ali so se z (neuspelim) atentatom Donaldu Trumpu na stežaj odprla vrata Bele hiše? Ankete so mu namreč prikazale takojšen skok podpore.
Kandidat za ameriškega predsednika Donald Trump je v svojem slogu komentiral poskus atentata nanj. Glede na splošno dosegljivost orožja v ZDA, pogoste strelske incidente, strelske pohode, nasilje, agresivni besednjak predvolilne kampanje, zgodovino političnih atentatov…  je namreč verjetnost za takšne dogodke prav v ZDA med najvišjimi na svetu.