Vir: Dobre navade

Včeraj

Lepota in zdravjeDobre navadepred 1 dnem, 11 urami in 56 minutami
Zavarovalnica Triglav je tudi letos nagradila izvajalce zdravstvenih storitev, ki so se po mnenju zavarovancev v letu 2024 izkazali s strokovnostjo, prijaznostjo in učinkovitostjo. Na podlagi več kot 58.000 opravljenih obravnav so priznanje odličnosti prejeli 24 izvajalcev, šest med njimi pa že peto leto zapored nosi tudi naziv Ambasador odličnosti.

četrtek, 12. junij

Lepota in zdravjeDobre navadepred 2 dnevoma, 8 urami in 10 minutami
Čeprav redko, lahko ena oseba razvije hkrati dve najpogostejši nevrodegenerativni bolezni – Alzheimerjevo in Parkinsonovo bolezen. Gre za kompleksno in zelo obremenjujočo kombinacijo, ki prizadene tako kognitivne kot gibalne sposobnosti.
Lepota in zdravjeDobre navadepred 2 dnevoma, 8 urami in 16 minutami
Slabo spanje v obdobju menopavze ni zgolj neprijetnost, temveč telesni signal, da se dogajajo pomembne hormonske spremembe. Milijoni žensk po svetu se v tem času srečujejo z razdrobljenim, plitvim in neobnovitvenim spanjem, ki je pogosto posledica nihanja estrogena, progesterona in drugih hormonov, kaže vodnik Obvladajte svoje hormone.

sreda, 11. junij

Slovenija se uspešno približuje ciljem Svetovne zdravstvene organizacije za odpravo raka materničnega vratu. Deset slovenskih občin že dosega dva ključna kazalnika: visoko precepljenost proti HPV in dobro udeležbo v presejalnih programih. Po podatkih programa ZORA so to Braslovče, Dobje, Nazarje, Benedikt, Cerkvenjak, Lovrenc na Pohorju, Kobilje, Velika Polana, Črna na Koroškem in Vuzenica.
Podjetje Spar Slovenija je v sodelovanju z Zvezo Anita Ogulin začelo dobrodelno akcijo »Skupaj napolnimo torbe in srca«, s katero želijo pomagati osnovnošolcem iz družin, ki si težko privoščijo vse, kar otrok potrebuje ob vstopu v novo šolsko leto. Akcija bo potekala med 11. in 25. junijem v vseh trgovinah Spar in Interspar po Sloveniji.
Vročinski val ob koncu maja in v začetku junija je že močno presegel povprečne temperature za ta letni čas in ustvaril pogoje, značilne za vrhunec poletja. Takšno hitro segrevanje, ki ga strokovnjaki povezujejo s podnebnimi spremembami, najhuje prizadene ranljive skupine, zlasti alergike in ljudi z oslabljenim imunskim sistemom.
Evropska komisija je odobrila zdravilo Duvyzat za zdravljenje Duchennove mišične distrofije (DMD) pri bolnikih, starejših od šest let, ki še lahko hodijo. Gre za pomemben mejnik pri zdravljenju ene najtežjih oblik mišične distrofije, saj zdravilo upočasnjuje napredovanje bolezni ne glede na genetsko mutacijo.
Čeprav se pogosto govori, da hormonske spremembe prizadenejo predvsem ženske, strokovnjaki opozarjajo, da se z njimi srečujejo tudi moški. Hormoni vplivajo na razpoloženje, videz, raven energije in celo na prebavni sistem, zato je skrb za njihovo ravnovesje ključna za dobro počutje.
Dolgoletni stereotipi so namigovali, da ženske hrepenijo po romantični zvezi, medtem ko moški lažje sprejmejo samsko življenje. A nove raziskave kažejo, da je resničnost precej drugačna.

torek, 10. junij

Hipokampus, majhen del možganov, ki ima obliko morskega konjička, je osrednji arhiv spomina. Odgovoren je za shranjevanje, organizacijo in priklic spominov, pa tudi za orientacijo v prostoru in prostovoljno priklicevanje dogodkov iz preteklosti. Njegovo delovanje je ključno pri učenju, spominu in vsakodnevnem razumevanju sveta.
Redna telesna dejavnost in zdrava prehrana sta nedvomno koristni za dolgo življenje, a to ni vse. Psihologi vse pogosteje opozarjajo, da je sreča temeljni dejavnik pri dolgoživosti – bolj kot število pretečenih kilometrov ali količina zaužite zelenjave.
Če iščete vadbo, ki je hkrati koristna in zabavna, potem je skakanje na trampolinu ena najboljših možnosti – tudi po 50. letu. Gre za vadbo z nizkim vplivom na sklepe, ki ob rednem izvajanju krepi srce, izboljšuje ravnotežje, spodbuja presnovo in dviguje raven serotonina, hormona sreče.
Na različnih koncih sveta obstajajo skupnosti, kjer prebivalci dočakajo sto let ali več in to v dobrem zdravju. Okinava na Japonskem, Sardinija v Italiji, Nicoya v Kostariki, Ikaria v Grčiji in Loma Linda v Kaliforniji so znane kot pet originalnih modrih con – območja z največjo koncentracijo stoletnikov na svetu. Znanstveniki ugotavljajo, da dolgoživost v teh krajih ni zgolj posledica genetike, temveč predvsem načina življenja.
Vlak zamuja, kruha, ki ga imate najraje, ni več, zobozdravnik vam prestavi termin. Majhne stvari, a za marsikoga dovolj, da se mu poruši dan. Če se te majhne vsakodnevne nevšečnosti – ali hassles, kot jih imenujejo psihologi – kopičijo, lahko močno vplivajo na razpoloženje, učinkovitost, spanec in celo imunski sistem.

ponedeljek, 9. junij

Za mnoge je skodelica kave nepogrešljiv začetek dneva, ki naj bi prebudil telo in um. A v resnici marsikdo opazi, da kava zlasti sredi dopoldneva ne opravi več svoje naloge – namesto da bi pregnala zaspanost, jo še poglobi.

petek, 6. junij

Nedavne raziskave ameriških univerz prinašajo nove dokaze o vplivu časa prehranjevanja na presnovo in apetit. Raziskovalci ugotavljajo, da lahko prilagoditev časovnega okvira obrokov pomembno vpliva na učinkovitost porabe maščobnih zalog in zmanjšanje občutka lakote, tudi brez zmanjšanja vnosa kalorij.
Rdeči križ Slovenije je po hudih vremenskih razmerah, ki so 3. junija popoldne prizadele Goričko, pričel z akcijo zbiranja pomoči za prebivalce najbolj prizadetih občin – Gornji Petrovci, Šalovci in Hodoš. Neurje s točo je poškodovalo več kot 230 objektov in povzročilo škodo na javni infrastrukturi ter uničilo približno 400 hektarjev kmetijskih površin.

sreda, 4. junij

Del Slovenije je včeraj zajelo močno neurje s točo, ki je največ škode povzročilo na območju Prekmurja in Goričkega, predvsem v občinah Hodoš, Gornji Petrovci in Šalovci. Na številnih območjih je toča poškodovala strehe, vozila, poljščine in sadno drevje. Po prvih ocenah je škodo utrpelo več kot 200 gospodinjstev, med njimi jih bo po oceni Karitas približno 70 potrebovalo pomoč zaradi večje škode.

torek, 3. junij

Rezultati letošnjega športnovzgojnega kartona znova kažejo, da se telesna zmogljivost slovenskih otrok po epidemiji še vedno ne izboljšuje dovolj hitro. V primerjavi z letom 2019 so vse gibalne sposobnosti še vedno izrazito nižje, najbolj pa koordinacija, mišična moč in gibljivost, ki so pri otrocih več kot pet odstotkov slabše kot pred koronskim obdobjem.
Generali zavarovalnica je v sodelovanju z Zvezo Anita Ogulin in ZPM znova zagnala dobrodelno pobudo, s katero želijo polepšati poletje otrokom iz socialno ogroženih družin. Letošnji Globalni izziv z naslovom Obišči Klopco ljubezni bo potekal ves junij in bo povezal gibanje, druženje in dobrodelnost.