Vir: Dobre navade

ponedeljek, 3. marec

Čeprav je kava del vsakodnevne rutine mnogih ljudi, lahko vpliva na učinkovitost nekaterih zdravil. Raziskave so pokazale, da lahko jutranja skodelica kave spremeni hitrost absorpcije zdravil, s čimer se zmanjša njihova učinkovitost ali poveča tveganje za stranske učinke.
Zdravniki pri svoji prehrani pogosto izbirajo sestavine, ki ne le izboljšajo okus jedi, temveč prinašajo tudi številne zdravstvene koristi. Nekatere od njih lahko pomagajo pri presnovi, vnetjih in splošnem dobrem počutju, zato jih redno vključujejo v svoje obroke.
Najnovejše raziskave kažejo, da lahko tehnologija navidezne resničnosti pomaga starejšim osebam pri premagovanju osamljenosti ter prispeva k boljšemu duševnemu in telesnemu zdravju. Osamljenost pri starejših lahko vodi v depresijo, upad kognitivnih sposobnosti, večje tveganje za srčne bolezni in oslabljen imunski sistem, a navidezna resničnost lahko te težave omili, poročajo ameriški mediji.
Nova raziskava opozarja, da uporaba plastičnih posod za dostavo hrane lahko poveča tveganje za srčne bolezni, saj se kemikalije iz plastike sproščajo v hrano in vplivajo na črevesno mikrobioto ter povzročajo vnetja v telesu.
Povečano izpadanje las in občutki tesnobe pri moških bi lahko bili povezani z uživanjem sladkih in energijskih pijač, opozarjajo strokovnjaki. Dr. Nena Chandrasekaran, specialistka za intenzivno medicino s Floride, je pojasnila, da te pijače pogosto vsebujejo velike količine sladkorja in aditivov, ki lahko vplivajo na hormonsko ravnovesje v telesu.
Ob svetovnem dnevu sluha, ki ga obeležujemo danes, je posebej v ospredju pomen zgodnjega prepoznavanja in ustrezne obravnave težav s sluhom ter kaj storiti, če ga izgubimo. Sluh je ključnega pomena za kakovostno življenje, zato je pomembno, da mu namenimo dovolj pozornosti in se zavedamo vpliva izgube sluha na vsakodnevne aktivnosti, medosebne odnose in splošno dobro počutje.

petek, 28. februar

Ob svetovnem dnevu redkih bolezni v Združenju za redke bolezni Slovenije poudarjajo, da so bolniki v Sloveniji deležni kakovostne zdravstvene oskrbe, ki jim omogoča boljše življenje in primerljivo obravnavo z razvitimi zdravstvenimi sistemi po Evropi.

sreda, 26. februar

Program Svit, ki v Sloveniji uspešno odkriva predrakave in rakave spremembe na debelem črevesu in danki, se sooča z nizko odzivnostjo moških, še posebej v starostni skupini med 50 in 55 let. Čeprav preprost test na prikrito krvavitev v blatu 95 % udeležencem potrdi, da so zdravi, tretjina povabljenih v program ne sodeluje.

torek, 25. februar

Vse več mladih posega po uspavalih, a če se želite izogniti zdravilom in izboljšati svoj spanec na naraven način, obstajajo učinkovite rešitve.

ponedeljek, 24. februar

Pogosto se zastavlja vprašanje, koliko časa v povprečju traja spolni odnos, pri čemer raziskave kažejo, da je ta čas krajši, kot si mnogi predstavljajo. Študije so pokazale, da se trajanje giblje med 5 in 7 minutami, kar je bistveno manj od idealiziranih predstav, ki jih pogosto oblikujejo mediji.
Znanstvenika iz zasebne ginekološke klinike v New Yorku sta raziskovala, kateri spolni položaj najbolje spodbuja ženski orgazem. Po spremljanju pretoka krvi v ščegetavčku pri različnih položajih sta ugotovila, da je misijonarski položaj, dopolnjen z blazino pod ženskim zadnjikom, najučinkovitejši.
V zdravem odnosu se oba partnerja čutita ljubljena, podprta in motivirana za skupno rast. A včasih zveza izgubi svojo iskrenost in eden od partnerjev ostaja zgolj iz občutka dolžnosti ali usmiljenja. Če prepoznate določene znake, je morda čas, da premislite, ali vaša zveza še temelji na pravih razlogih.
Onkološki inštitut Ljubljana je uspešno zaključil prvo fazo kliničnega preskušanja genskega imunskega zdravljenja bazalnoceličnega karcinoma glave in vratu, kar predstavlja pomemben mejnik v razvoju inovativnih terapij. Gre za prvo tovrstno klinično študijo v Evropi, ki temelji na uporabi interlevkina-12 (IL-12) v obliki plazmidne DNA in je v celoti rezultat slovenskega znanja.

petek, 21. februar

Izkušena ekipa srčnih kirurgov, kardiologov in anesteziologov Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana je konec oktobra izvedla zahtevno transplantacijo srca pri dojenčku, starem le šest mesecev. Ta poseg predstavlja nov mejnik na področju otroških transplantacij srca v Sloveniji.
Rak debelega črevesa in danke je ena najpogosteje diagnosticiranih oblik raka, pri čemer se razvije iz polipov v debelem črevesu ali danki. Najpogosteje prizadene ljudi, starejše od 50 let, pri moških pa je tretji najpogostejši rak, takoj za rakom prostate in pljučnim rakom, pri ženskah pa je drugi najpogostejši po raku dojke.

četrtek, 20. februar

Na Dermatovenerološki kliniki v Ljubljani opažajo občutno povečanje števila primerov garij (skabiesa), nalezljive kožne bolezni, ki jo povzroča pršica Sarcoptes scabiei. Po besedah predstojnice klinike, prim. doc. dr. Tanje Planinšek Ručigaj, se je število okužb v zadnjih letih podvojilo, predvsem zaradi povečanega potovanja in preseljevanja prebivalstva.

sreda, 19. februar

Spanje je ključnega pomena za zdravje, saj vpliva na presnovo, delovanje možganov in zdravje srca. Manj znano pa je, da igra tudi pomembno vlogo pri krepitvi imunskega sistema in zaščiti pred virusnimi okužbami.

torek, 18. februar

Na Dermatovenerološki kliniki UKC Ljubljana zaznavajo povečan pojav garij, nalezljive kožne bolezni, ki jo povzroča pršica Sarcoptes scabiei. Ker so simptomi pogosto nespecifični, je diagnoza velikokrat postavljena z zamudo, kar omogoča širjenje bolezni.

ponedeljek, 17. februar

V Sloveniji je od 1. januarja 2025 cepljenje proti noricam brezplačno za vse otroke, rojene od februarja 2024. Čeprav večina otrok preboli norice brez zapletov, pri dveh odstotkih primerov bolezen povzroči resne težave, zaradi katerih je lahko potrebno bolnišnično zdravljenje.

ponedeljek, 10. februar

Ob svetovnem dnevu bolnikov, ki ga obeležujemo jutri, Lekarniška zbornica Slovenije izpostavlja ključno vlogo lekarniške stroke pri zagotavljanju celostne oskrbe bolnikov. Ta dan je priložnost za ozaveščanje o pomenu podpore bolnikom, izboljšanja dostopa do zdravil in informacij ter poudarjanja sočutnega odnosa do tistih, ki se soočajo z zdravstvenimi izzivi.