Vir: Dobre navade

petek, 28. marec

Lepota in zdravjeDobre navadepred 1 dnem, 18 urami in 56 minutami
Mnogi se spomnijo trenutkov iz otroštva, ko so starši prosili, naj vzamemo meso iz zamrzovalnika, mi pa smo se nanj spomnili šele tik pred njihovim prihodom. Tudi danes se marsikdo znajde v podobni situaciji – ponev je že vroča, meso pa še vedno zamrznjeno.
Lepota in zdravjeDobre navadepred 1 dnem, 22 urami in 51 minutami
Redna telesna vadba ne koristi le telesu, temveč tudi umu. Raziskave in strokovna mnenja v zadnjih letih vse bolj potrjujejo, da šport pomembno prispeva k čustvenemu ravnovesju, zmanjševanju stresa ter lajšanju anksioznosti in simptomov depresije.
Lepota in zdravjeDobre navadepred 1 dnem, 22 urami in 58 minutami
Čeprav sta jabolko in pomaranča pogosto prva izbira pri sadju, strokovnjaki opozarjajo, da obstaja še boljša možnost za vsakodnevno prehrano. Po mnenju registrirane dietetičarke Samanthe Cassety so prav borovnice najbolj zdravo sadje, ki ga lahko vključimo v vsakdanji jedilnik.
Lepota in zdravjeMoja letapred 2 dnevoma, 5 urami in 42 minutami
Dve ženski, dve zgodbi, isti izziv – boj s pljučno hipertenzijo
Dve ženski, a boj z isto boleznijo. Čeprav sta se srečali na različnih točkah svojih življenj, sta obe zaznali, da nekaj ni v redu – a na začetku nista mogli vedeti, da sta se spopadli z boleznijo, ki bi jima spremenila življenja za vedno. Tadeja in Ajda sta se morali soočiti z nenadnimi spremembami, ki jih je prinesla pljučna hipertenzija – resna bolezen, ki pogosto ostane neprepoznana do poznih stopenj.

sreda, 26. marec

Tinina zgodba o raku materničnega vratu
Rak materničnega vratu je bolezen, ki letno prizadene na tisoče žensk po svetu, a kljub temu ostaja pogosto spregledana tema, obdana s številnimi tabuji.
Čeprav je kava pogosto cenjena zaradi poživljajočega učinka in antioksidativnih lastnosti, raziskava švedskih znanstvenikov z Univerze Uppsala razkriva, da njen vpliv na zdravje ni odvisen zgolj od količine, ampak tudi od načina priprave. Posebno pozornost namenjajo spojinam cafestol in kahweol, ki se pojavljata v kavi in lahko zvišujeta raven LDL holesterola, znanega tudi kot »slabi« holesterol.

torek, 25. marec

Ob svetovnem dnevu bolnišničnih lekarn, ki ga obeležujemo 27. marca, strokovna javnost opozarja na ključno vlogo farmacevtskega osebja v bolnišnični oskrbi. Njihovo delo je temelj za varno in učinkovito zdravljenje bolnikov, saj zagotavljajo pravočasen dostop do ustreznih zdravil in medicinskih pripomočkov ter s sodelovanjem v zdravstvenih timih bistveno prispevajo k izidom zdravljenja.

ponedeljek, 24. marec

Svetovni dan tuberkuloze tudi letos opozarja na prisotnost ene najstarejših nalezljivih bolezni, ki kljub napredku medicine še ni izkoreninjena. Svetovna zdravstvena organizacija poziva k hitrejši diagnostiki, boljšemu zdravljenju in celoviti oskrbi bolnikov, zlasti tistih z odpornimi oblikami bolezni.

petek, 21. marec

Črne pike so ena najpogostejših oblik aken, ki nastanejo zaradi kopičenja sebuma, mrtvih celic in bakterij v porah. Ko so te izpostavljene zraku, oksidirajo in potemnijo. Čeprav jih je pogosto težko odstraniti brez draženja kože, obstajajo učinkovite metode za njihovo zmanjšanje in preprečevanje.

četrtek, 20. marec

Žensko telo je usklajeno z naravnimi ritmi, ki vplivajo na energijo, čustva in fiziološke procese. V sodobnem tempu življenja pa se ta povezava pogosto izgubi.
Brokoli je znan po svojih hranilnih vrednostih, a se njegova stebla pogosto zavržejo, čeprav vsebujejo veliko vlaknin, vitaminov in mineralov. Z ustrezno pripravo lahko postanejo okusna sestavina v različnih jedeh, kar ne le zmanjša količino odpadne hrane, ampak tudi prispeva k bolj uravnoteženi prehrani.

sreda, 19. marec

Ob evropskem dnevu žil, ki ga obeležujemo vsako leto na tretjo sredo v marcu, strokovnjaki poudarjajo pomen zdravega življenjskega sloga in skrbi za ožilje. Priporočajo uravnoteženo prehrano, redno telesno dejavnost in obvladovanje dejavnikov tveganja, kot sta sladkorna bolezen in zvišan krvni tlak.

torek, 18. marec

Nespečnost prizadene številne odrasle in lahko povzroči dnevno zaspanost, težave s koncentracijo, pomanjkanje energije ter občutke tesnobe ali razdražljivosti. Strokovnjaki navajajo, da s kronično obliko te motnje trpi okoli 14 % odraslih. Pogosto se kaže kot težava pri času, ki je potreben, da zaspimo, kot nočna prebujanja ali prezgodnje vstajanje, ne glede na potrebe po počitku.
V iskanju naravnih načinov za ohranjanje mladostnega videza kože se vse več ljudi obrača k preprostim in dostopnim alternativam. Med njimi izstopa želatina brez okusa, ki lahko pomaga pri zmanjševanju izraznih linij, zlasti okoli ust, kjer je koža tanjša in bolj dovzetna za izgubo elastičnosti.

ponedeljek, 17. marec

Klopi so znani prenašalci bolezni, med katerimi je v Sloveniji najpogostejša lymska borelioza, ki vsako leto prizadene od 3000 do 7000 ljudi. Med resnejšimi boleznimi, ki jih prenašajo, pa je tudi klopni meningoencefalitis (KME), za katerim v Sloveniji letno zboli približno 100 ljudi, največ na območjih Gorenjske, Koroške, Notranjske in Ljubljane.
Ob svetovnem dnevu ustnega zdravja, ki bo 20. marca, bodo člani Zdravniške zbornice Slovenije ta teden v domovih za starejše organizirali delavnice ustne higiene. S tem želijo starostnikom pomagati pri osvežitvi znanja o skrbi za ustno zdravje ter opozoriti na izzive, s katerimi se soočajo starejši pri dostopu do stomatološke oskrbe.

četrtek, 13. marec

Zdravje je naša najdragocenejša vrednota, a se pogosto njegovega pomena zavemo šele, ko se pojavijo težave ali pa ko ga začnemo izgubljati. Ena izmed resnih zdravstvenih groženj, ki ogroža predvsem… The post Boj proti bakterijski pljučnici se nadaljuje v Mariboru in Celju appeared first on Bogastvo zdravja .
Družinski zdravniki bodo odslej lahko svojim pacientom predpisali t. i. zeleni recept za gibanje. Ta novost je del projekta Gibanje na recept, ki je namenjen predvsem spodbujanju telesne aktivnosti pri neaktivnih posameznikih.
Špela je vedeževalka, ki se osredotoča na prepoznavanje poslanstva posameznikov. S svojim edinstvenim vpogledom in intuitivnim pristopom pomaga ljudem razumeti, kje se skrivajo njihove priložnosti in kako lahko dosežejo osebni uspeh. V intervjuju z njo smo raziskali, kako pomaga ljudem prepoznati smisel njihove poti in jih usmerja k izpolnitvi njihovih življenjskih ciljev.
Ob svetovnem dnevu sluha je še posebej pomembno ozaveščanje o zgodnjem prepoznavanju težav s sluhom in dostopnosti sodobnih slušnih rešitev. Sluh ima ključno vlogo v našem življenju, saj vpliva na medosebne odnose, vsakodnevne aktivnosti in splošno dobro počutje.