Vir: STAznanost

Znanost in ITSTAznanostpred 3 urami in 5 minutami
Na Kemijskem inštitutu (KI) so danes predstavili novo knjigo Dušan Hadži, življenje kemika. Knjiga v izdaji KI osvetljuje bogato življenje pokojnega akademika Dušana Hadžija (1921-2019), ki je na KI deloval tudi kot vodja laboratorija za strukturno kemijo in je pomembno vplival na razvoj slovenske kemijske znanosti in znanosti nasploh.
Znanost in ITSTAznanostpred 6 urami in 36 minutami
Spominjam se šestdesetih let prejšnjega stoletja, ko sem začela obiskovati osnovno šolo in sem kot otrok ter kasneje kot najstnica veliko časa preživela na dvoriščih in igriščih med starimi šišenskimi bloki.
Znanost in ITSTAznanostpred 8 urami in 8 minutami
V Društvu Morigenos so v zadnjih dneh prejeli več obvestil o opažanjih delfina v Izoli in Kopru, ki se vede nenavadno. Ekipa, ki ga je danes locirala, ocenjuje, da ni poškodovan ali oslabljen, nenavadno vedenje pa pripisuje dejstvu, da je sam. Ljudem svetujejo, naj se delfinu ne približujejo in jih o opažanju obvestijo, so sporočili iz društva.

Včeraj

Znanost in ITSTAznanostpred 1 dnem, 5 urami in 21 minutami
Na današnji slavnostni seji senata Univerze v Ljubljani (UL) so v okviru Tedna univerze podelili najvišja priznanja univerze. Častni doktor je postal Christophe Ballif, eden vidnejših znanstvenikov in inženirjev na področju fotovoltaike in energetskih rešitev. Naziv častnega senatorja je posthumno prejel pravnik Marko Ilešič, so sporočili z UL.
Znanost in ITSTAznanostpred 1 dnem, 8 urami in 36 minutami
Raziskovalca Instituta Jožef Stefan Matjaž Humar in Andrii Tykhonov sta pridobila ERC projekta za utrditev samostojne raziskovalne kariere. Humar bo v svojem projektu razvijal nove vire kvantne svetlobe v mehki in biološki snovi, Tykhonov pa bo poskusil natančno zaznati kozmične žarke pri najvišjih energijah. Za oba je to že drugi ERC projekt.
Znanost in ITSTAznanostpred 1 dnem, 13 urami in 36 minutami
V organizaciji Akademske in raziskovalne mreže Slovenije (Arnes) se danes v hotelu Four Points by Sheraton Ljubljana Mons začenja vsakoletna konferenca Mreža znanja. Do četrtka se bodo zvrstili raznoliki dogodki, ki bodo osredotočeni na odprto in občansko znanost, superračunalništvo in izobraževanje, so zapisali na Arnesovi spletni strani.

ponedeljek, 2. december

Znanost in ITSTAznanostpred 2 dnevoma, 4 urami in 2 minutama
Univerza v Ljubljani je ob začetku Tedna univerze že 10. leto zapored razglasila najodličnejše raziskovalne dosežke raziskovalcev za leto 2024. Slavnostni govorec matematični fizik Tomaž Prosen je poudaril, da je kljub tehnološkim dosežkom znanstvena skupnost še vedno pred pomembnimi vprašanji, ki zahtevajo nove preboje.
Znanost in ITSTAznanostpred 2 dnevoma, 12 urami in 36 minutami
Na evropskem finalu osmega mednarodnega Cassini hackathona na temo krepitve varnosti in obrambnih sposobnosti s pomočjo uporabe evropskih vesoljskih tehnologij, je slovenska ekipa SpaceGuardian osvojila prvo mesto. Zmago so si prislužili s svojo platformo SpaceGuardian za upravljanje orbitalne varnosti, so sporočili s Tovarne podjemov.

nedelja, 1. december

Na posvetu o energetski prihodnosti Slovenije, ki je v začetku novembra potekal na SAZU, so strokovnjaki poudarili nujnost uporabe vseh znanih načinov pretvorb energije za dosego podnebne nevtralnosti. Strinjali so se, da je za energetski prehod nujno strateško načrtovanje, pri tem pa opozorili na pomanjkanje nacionalnih strategij.

sobota, 30. november

Ustanovitelj in direktor podjetja Akrapovič Igor Akrapovič je z dolgoletnim vlaganjem v nenehni razvoj izdelkov in tehnologij ustvaril podjetje, ki narekuje globalne trende na področju izpušnih sistemov za motocikle in avtomobile. Inovator, ki ga je do uspeha pripeljala tudi strast do motociklizma, poudarja, da za rezultati stoji celotna ekipa podjetja. Za svoje dosežke je letos prejel tudi Puhovo nagrado za življenjsko delo.
V Prirodoslovnem muzeju je v četrtek potekala predstavitev razstave Vsega je kriva Luna. V posebnem ambientu vesoljske razstave so slavnostno podelili tudi medalje 14. mednarodne olimpijade iz astronomije in astrofizike, ki je novembra 2021 med pandemijo potekala preko spleta, na njej pa so slovenski tekmovalci dosegli zgodovinski uspeh.

četrtek, 28. november

V Cankarjevem domu so nocoj podelili 15 državnih nagrad za izjemne znanstvene in raziskovalne dosežke. Prejemnikom Zoisovih in Puhovih nagrad in priznanj ter ambasadorki znanosti je čestital tudi predsednik vlade Robert Golob, ki je poudaril pomen vlaganja v znanost in razvoj za družbeni napredek.
Na okrogli mizi v Centru Rog so v sredo strokovnjaki razpravljali o pomenu doktorata v družbi. Opozorili so na porast doktorskih študentov, a tudi na povečanje števila nedokončanih doktoratov, kar zahteva premišljene mehanizme podpore raziskovalcem. Izpostavili so potrebno po dolgoročnem financiranju, ki bi doktorandom omogočil razvoj inovacij.
Fakulteta za šport v Ljubljani je bila med ključnimi avtorji mednarodnega merskega sklopa za spremljanje telesne zmogljivosti otrok in mladostnikov (YFIT). Z njim želijo vzpostaviti temelj za globalno spremljanje telesne zmogljivosti mladih za oblikovanje boljše zdravstvene politike, izboljšanje telesne dejavnosti in dolgoročno okrepiti zdravje.

sreda, 27. november

Znanstveno-raziskovalno središče (ZRS) Koper je ob 30-letnici delovanja prejelo državno odlikovanje red za zasluge. Predsednica republike Nataša Pirc Musar je na današnji slovesnosti v Kopru poudarila izjemen prispevek Znanstveno-raziskovalnega središča Koper k znanosti, družbi in identiteti regije.
Na ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije so prepričani, da se znanstveno-raziskovalno delo ne konča, dokler ni ustrezno komunicirano in to predstavlja bistvo komuniciranja znanosti, je povedal državni sekretar Jure Gašparič. Dogodek v okviru Meseca znanosti je namenjen izzivom za sistemsko podporo razvoju komuniciranja znanosti.

torek, 26. november

Dve leti po ustanovitvi Rudolfovega - Znanstveno-tehnološkega središča Novo mesto je vodstvo danes predstavilo dosežke, trenutne aktivnosti in načrte za prihodnost. "Poslanstvo središča je ustvarjanje visokotehnološkega znanja in njegovo prenašanje v gospodarstvo. S tem tudi najbolje utemeljujemo smiselnost obstoja," je dejal direktor Janez Povh.
Polnopravno članstvo Slovenije v Cernu bo okrepilo njen prispevek k mednarodnim raziskavam in odprlo nove priložnosti za znanost in gospodarstvo. Slovenija bo s tem imela dostop do vrhunske infrastrukture, Cern pa bo pridobil močnega partnerja z bogatimi raziskovalnimi zmogljivostmi, so poudarili ob današnji obeležitvi 70. obletnice Cerna.

ponedeljek, 25. november

Ustanovljen je Strokovni odbor za ekonomsko demokracijo, katerega cilj je prispevati k višji ravni gospodarske uspešnosti, trajnostno naravnanemu podjetniškemu okolju in socialni pravičnosti. Predsednica odbora je sociologinja Aleksandra Kanjuo Mrčela, častni član je ameriški intelektualec Noam Chomsky.
Britanski naravovarstveniki so letos poleti odleteli v Slovenijo v upanju, da bodo ujeli dovolj gorskih škržatov za ponovno naselitev te vrste v naravni park New Forest. Izkazalo se je, da je žuželke zelo težko najti, saj izmuzljivo letijo na veliki višini med drevesi. Na pomoč jim je zato priskočila 12-letnica iz Slovenije, je poročal Guardian.