Vir: STAznanost

četrtek, 16. januar

Prejemnica naziva inženirka leta 2024, ki ga organizirata revija IRT3000 in družba Mediade s partnerji, je Rebeka Kropivšek Leskovar, magistrica informacijskih in komunikacijskih tehnologij ter razvojna inženirka v skupini Interblock. Priznanje je prejela na nocojšnji prireditvi v Cankarjevem domu v Ljubljani.
Na Fakulteti za računalništvo in informatiko v Ljubljani bodo za delo z umetno inteligenco dobili nov podatkovni center. Pogodbo za vzpostavitev centra, ki bo med drugim zagotovil pogoje za izgradnjo velikega jezikovnega modela za slovenščino, sta v sredo podpisala dekanja Mojca Ciglarič in direktor podjetja NTR Inženiring Primož Mahorič.
Indiji je danes v vesolju uspel zahteven podvig spajanja dveh satelitov, kar je ključni mejnik za uresničitev njenih prizadevanj za gradnjo lastne vesoljske postaje in odprave na Luno s človeško posadko, je sporočila indijska vesoljska agencija (ISRO). Tovrsten podvig je doslej uspel Rusiji, ZDA in Kitajski, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Vesoljsko podjetje Blue Origin, ki ga je ustanovil ameriški milijarder Jeff Bezos, je z vesoljskega izstrelišča Cape Canaveral na Floridi danes uspešno izstrelilo raketni sistem New Glenn. Druga stopnja rakete se je kasneje utirila v orbito, načrtovani pristanek prvega dela v Atlantiku pa je spodletel, poročajo tuje tiskovne agencije.
Upravni odbor Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost (Aris) je danes objavil razpis za delovno mesto direktorja agencije. Vloge je treba oddati do 2. aprila, izbrani kandidat pa bo imenovan na položaj za dobo petih let z možnostjo ponovnega imenovanja. Agencijo trenutno kot vršilka dolžnosti direktorice vodi Tina Dobnik.

sreda, 15. januar

Raketa Falcon 9 podjetja SpaceX je danes iz vesoljskega izstrelišča Cape Canaveral na Floridi proti Luni ponesla dva pristajalna modula, kažejo posnetki, ki jih je objavila ameriška vesoljska agencija Nasa. Modul Blue Ghost je razvilo podjetje Firefly Aerospace iz Teksasa, modul Resilience pa japonski ispace.

torek, 14. januar

Gibalne sposobnosti srednješolcev še naprej zaostajajo za obdobjem pred pandemijo koronavirusa. Med najbolj občutljivimi je prav srednješolska populacija, častno pokroviteljstvo nad akcijo zMIGAJ je v luči izboljšanja položaja stanja danes na Gimnaziji Kranj prevzela predsednica države Nataša Pirc Musar.
Univerza na Primorskem (UP) po nameri, ki jo je o študijskem programu medicine s slovensko vlado podpisala maja lani, aktivno nadaljuje prizadevanja za vzpostavitev programa, ki naj bi prve študente sprejel v študijskem letu 2027/2028. Program nameravajo v skladu s časovnico v akreditacijo poslati aprila, so za STA pojasnili na univerzi.
Slovenija je del konzorcija evropske raziskovalne infrastrukture za Observatorij polja teleskopov Čerenkova (CTAO ERIC), ki ga je prejšnji teden potrdila Evropska komisija. Namen projekta CTAO ERIC je izgradnja in upravljanje največjega observatorija na svetu za napredne astronomske raziskave z visokoenergijskimi kozmičnimi fotoni.
Prekomeren vnos soli je eden od ključnih prehranskih dejavnikov, ki prispevajo k razvoju visokega krvnega tlaka. Odrasli prebivalci Slovenije v povprečju dnevno zaužijejo približno deset gramov soli, kar je dvakrat več od priporočenega vnosa Svetovne zdravstvene organizacije, ki znaša največ pet gramov soli dnevno, kaže raziskava NIJZ.
V Ljubljani bo v četrtek potekal drugi slovensko-indijski dan znanosti in inovacij, ki ga s partnerji pripravlja Slovenska znanstvena fundacija (SZF). Slovenski in indijski raziskovalci bodo predstavili obetavne projekte s področja medicine, družboslovja, humanistike in tehnike, ki lahko prispevajo h gospodarskemu razvoju Slovenije in Indije.
Ministrica za digitalno preobrazbo Ksenija Klampfer je v ponedeljek v Mariboru obiskala Institut informacijskih znanosti, Fakulteto za elektrotehniko, računalništvo in informatiko ter Dravske elektrarne Maribor. Med drugim se je seznanila z vlogo superračunalnika in umetne inteligence pri znanstvenih raziskavah in digitalni preobrazbi gospodarstva.
V Delavskem domu Trbovlje je do 4. maja na ogled občasna razstava o razvoju geodezije na Slovenskem skozi čas. Razstava Vsak milimeter šteje obsega več panojev, ki predstavljajo zgodovino geodetske stroke, metode merjenja, kartografijo, zemljiški kataster, suverenost države, znanost in razvoj.

ponedeljek, 13. januar

Vesoljsko podjetje Blue Origin, ki ga je ustanovil ameriški milijarder Jeff Bezos, je danes zaradi tehničnih težav znova preložilo poskus izstrelitve raketnega sistema New Glenn. Z njim želi Bezos konkurirati najbogatejšemu človeku na svetu Elonu Musku, čigar podjetje SpaceX ima trenutno v ZDA primat na področju komercialnih vesoljskih poletov.

nedelja, 12. januar

Astronomski observatorij na Golovcu v Ljubljani je pridobil nov teleskop AZ800. S premerom zrcala 80 centimetrov je to največji teleskop v Sloveniji. Fakulteta za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani zdaj prek natečaja išče ime za ta teleskop. Predloge, ki naj bodo v slovenskem jeziku in povezani z astronomijo, zbira do 21. februarja.

sobota, 11. januar

Slovenija je v petek uradno obeležila polnopravno članstvo v Evropski vesoljski agenciji (Esa). Ta korak državi prinaša številne priložnosti na različnih področjih, je ob tem poudaril gospodarski minister Matjaž Han. Čestitke je predal tudi generalni direktor Ese Josef Aschbacher, ki je Slovenijo izpostavil kot pomembno in enakovredno partnerico.

petek, 10. januar

Ponosni smo, da s polnopravnim članstvom v Evropski vesoljski agenciji (Esa) omogočamo slovenskim podjetjem in znanstvenikom edinstvene podvige tako v vesolju kot doma, je na današnji slovesnosti dejal premier Robert Golob. Generalni direktor Ese Josef Aschbacher je današnji dan označil za dan praznovanja in ponosa.
Prilagajanje na podnebne spremembe ni več izbira, ampak je nuja, je ob podatku, da je bilo leto 2024 najtoplejše v zgodovini meritev, povedal direktor službe za spremljanje podnebnih sprememb v okviru programa EU Copernicus Carlo Buontempo. Da je nujno ukrepati, se je strinjal tudi Mauro Facchini z Evropske komisije.
Leto 2024 je bilo najtoplejše v zgodovini meritev, povprečna globalna temperatura zraka pa je prvič za več kot 1,5 stopinje Celzija presegla predindustrijsko raven, so danes sporočili iz službe za spremljanje podnebnih sprememb v okviru programa EU Copernicus. Glavni razlog za ekstremne temperature so izpusti toplogrednih plinov.

četrtek, 9. januar

Slovenija bo danes z dvema dogodkoma uradno obeležila polnopravno članstvo v Evropski vesoljski agenciji (Esa) z letošnjim letom. Najprej bo v Rimskih Termah vrh med Slovenijo in Eso, zvečer pa bo Center Noordung v Vitanju gostil osrednjo slovesnost, ki se je bosta udeležila tudi premier Robert Golob in generalni direktor Ese Josef Aschbacher.