Vir: STAznanost

četrtek, 30. maj

Raziskovalci Kemijskega inštituta so skupaj s sodelavci z ljubljanske fakultete za farmacijo, UKC Ljubljana, Klinike Golnik in sodelavci iz Nemčije razvili in testirali vnašanje cepiv v telo s pomočjo t. i. mukoadhezivnih filmov. Film se preprosto prilepi na lično sluznico, ki je lahko dostopna in dobro prekrvljena, so zapisali na inštitutu.

sreda, 29. maj

Pomurska izobraževalna fundacija (PIF) je danes podelila pomurske raziskovalne nagrade. Za najboljša magistrska dela so jih prejele Špela Kovačič, Martina Lebar in Polona Kovačič, za doktorsko disertacijo pa Monika Sobočan. Predsednik uprave PIF Mitja Slavinec je povedal, z nagrado opozarjajo na vrednoti znanja in odličnosti v znanju.

torek, 28. maj

Evropski laboratorij za fiziko delcev Cern in Institut Jožef Stefan (IJS) uspešno sodelujeta že pol stoletja, je na predavanju poudaril strokovnjak IJS za sodelovanje s Cernom Marko Mikuž. Raziskovalci IJS so v tej znanstveni organizaciji med drugim sodelovali pri odkritju Higgsovega bozona, ki velja za pomemben mejnik v fiziki delcev.
Kardiologi in kirurgi Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana so v sodelovanju s kardiologi splošnih bolnišnic v Izoli in Celju s študijo kot prvi na svetu uspeli potrditi, da je preventivna katetrska ablacija koristna strategija zdravljenja za bolnike z visokim tveganjem za nastanek življenjsko ogrožajočih motenj srčnega ritma.
Zaradi podnebnih sprememb smo lani beležili 26 dni ekstremne vročine več, kot bi jih sicer, kaže najnovejše poročilo neprofitnih organizacij. Vročina je sicer glavni vzrok smrti, povezanimi s podnebnimi spremembami, opozarjajo znanstveniki.
Slovenija letos ob 70. obletnici Evropske organizacije za jedrske raziskave Cern izvaja postopke za polnopravno članstvo v organizaciji. Ob tej priložnosti na Institutu Jožef Stefan (IJS) začenjajo s serijo dogodkov, s katerimi bodo obeležili tudi 75-letnico IJS. Danes bo potekalo predavanje strokovnjaka IJS za sodelovanje s Cernom Marka Mikuža.

ponedeljek, 27. maj

Slovenska znanstvena fundacija (SZF) je danes podelila priznanja Prometej znanosti za vzorno donatorstvo ter za odličnost v komuniciranju znanosti. Častni naziv komunikatorice znanosti leta 2023 je prejela biologinja Marina Dermastia. Listino finalistke nacionalnega izbora komunikatorica znanosti 2023 pa je prejela novinarka STA Lea Udovč.
Konec tedna se bo v središču prestolnice odvil 15. mednarodni festival promocije znanosti, znanstvenega načina razmišljanja in promocije izobraževanja Znanstival. Na tridnevnem festivalu, čigar ideja je spodbujati in držati radovednost med ljudmi, si bodo udeleženci lahko ogledali več kot 80 znanstvenih šovov, so povedali v Hiši eksperimentov.
Mariborska fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo danes gosti mednarodno konferenco o superkritičnih tekočinah (EMSF) 2024, ki se je udeležuje več kot 150 znanstvenikov oziroma strokovnjakov iz vsega sveta in sodijo v svetovni vrh na področju kemijskega inženirstva. Tradicionalni dogodek letos sicer obeležuje 20-letnico.
Slovenska tiskovna agencija v okviru portala STAznanost vabi na okroglo mizo z naslovom Prihodnost inovacij: Vloga znanstveno-raziskovalne skupnosti in industrije. Potekala bo v sredo, 5. junija, ob 13.30 na Kemijskem inštitutu in bo tudi del dogodkov Tedna Kemijskega inštituta. Pogovor bo mogoče v živo spremljati tudi na povezavi https://video.sta.si/ .

petek, 24. maj

V prostorih Biološkega središča v Ljubljani danes poteka osrednji dogodek letošnjega svetovnega dneva očarljivih rastlin, ki ozavešča o pomenu rastlin in znanosti o rastlinah. Organizatorji Dneva očarljivih rastlin so pripravili 36 delavnic, ki se jih udeležuje 1200 osnovnošolskih otrok iz celotne države.
Na Reaktorskem centru Instituta Jožef Stefan (IJS) v Podgorici je v četrtek potekala 11. Konferenca mladih jedrskih strokovnjakov, ki jo organizira Mreža mlade generacije Društva jedrskih strokovnjakov. Dogodek je pokazal rastoče zanimanje mladih za jedrsko energijo, ki predstavljajo ključni člen pri ustvarjanju dinamične in napredne jedrske skupnosti, so sporočili organizatorji.
Umetna inteligenca (UI) ima velik vpliv zlasti v medicinski diagnostiki in izobraževanju, so na okrogli mizi, ki je potekala v okviru dogodka Simfonija elektrotehnike+ v organizaciji ljubljanske Fakultete za elektrotehniko, poudarili govorci. Menijo, da je treba mlade spodbujati k uporabo orodij UI, a jih pri tem naučiti kritične presoje.

četrtek, 23. maj

Evropska vesoljska agencija (ESA) je razkrila drugo serijo posnetkov evropskega vesoljskega teleskopa Evklid, na katerih je med drugim videti nepredstavljivo veliko število oddaljenih galaksij in podobe rojevajočih se zvezd. Evklid je del lani začete šestletne misije, s katero ESA želi raziskati skrivnosti temne snovi in energije.
Slovenija gosti zasedanje skupščine partnerjev evropskega projekta HealthChain, ki spodbuja uvajanje digitalnih rešitev v medicino. Cilj Slovenije je skrajšati število dni hospitalizacije po operaciji kolka, zato so razvili aplikacijo, ki pomaga pri spremljanju bolnika, je dejala direktorica Slovenskega inovacijskega stičišča Alenka Rožaj Brvar.
Začenjajo se aktivnosti Evropske noči raziskovalcev, ki bodo potekale v več kot 350 mestih po Evropi. Glavnina dogajanja bo na zadnji petek v septembru. Dogodek bo pri nas potekal v sklopu projektov Humanistika, to si ti! s sloganom Človek, umetna inteligenca ter Lažne novice in teorije zarote? z namenom znanost približati širši javnosti.
Center odličnosti za integrirane pristope v kemiji in biologiji proteinov (CIPKeBiP) v sodelovanju z Institutom Jožef Stefan danes organizira konferenco ob 15. obletnici svojega delovanja. Na konferenci bodo predstavili raziskovalne dosežke, do katerih so raziskovalci prišli z uporabo raziskovalne opreme centra, ki jim omogoča tudi mednarodno konkurenčnost, so sporočili.

sreda, 22. maj

Slovenska znanstvena fundacija bo v ponedeljek podelila priznanja Prometej znanosti za vzorno donatorstvo ter za odličnost v komuniciranju znanosti. Častni naziv komunikatorice znanosti leta 2023 bo romal v roke biologinje Marine Dermastia. Listino finalistke nacionalnega izbora komunikatorica znanosti 2023 pa bo prejela novinarka STA Lea Udovč.
Ekonomska fakulteta Univerze v Ljubljani se je z magistrskim programom Mednarodno poslovanje uvrstila na ugledno mednarodno lestvico QS International Trade Rankings MBA/Masters 2024. Lestvica izbira in uvršča najboljše magistrske in MBA programe mednarodnega poslovanja. Program je na med 73 programi na lestvici dosegel 47. mesto, so sporočili s fakultete.
Ljubljana gosti dvodnevni mednarodni forum Čebele za ljudi, planet in mir, na katerem so izpostavili pomen čebel za prihodnost planeta. Njihovo vlogo in prispevek Slovenije k zaščiti opraševalcev je izpostavil tudi državni sekretar na kmetijskem ministrstvu Ervin Kosi, ki se je ob tem med drugim zavzel za podporo trajnostnemu čebelarjenju.