Vir: STAznanost

Znanost in ITSTAznanostpred 13 urami in 8 minutami
Na vrhu ptujske panorame so arheologi izkopali obrambni zid s stolpom in temelje stavbe, za katero domnevajo, da je svetišče, je za STA povedala znanstvena svetnica na Inštitutu za arheologijo Znanstvenoraziskovalnega centra SAZU Jana Horvat. Zid sodi v drugo polovico 1. stoletja, svetišče pa v začetek 2. stoletja.

Včeraj

Znanost in ITSTAznanostpred 1 dnem, 8 urami in 23 minutami
Institut Jožef Stefan bo v okviru razpisa Evropske komisije MSCA COFUND 2023 prejel 5,7 milijona evrov za projekt Slovensko središče za kvantno znanost. Skupna vrednost projekta je 12 milijonov evrov, financiralo ga bo tudi ministrstvo za visoko šolstvo znanost in inovacije. Cilj projekta je pridobiti vrhunske strokovnjake za kvantne tehnologije.
Znanost in ITSTAznanostpred 1 dnem, 14 urami in 3 minutami
Kemijski inštitut in Center odličnosti nizkoogljične tehnologije sodelujeta v mednarodnem projektu e-CODUCT, v okviru katerega razvijajo inovativno tehnologijo za pretvorbo toplogrednih plinov v uporabne proizvode, kot so goriva in uporabne kemikalije. Razvita tehnologija bo lahko izboljšala tako okoljsko kot ekonomsko učinkovitost kemičnih tovarn.

sreda, 24. julij

Znanost in ITSTAznanostpred 2 dnevoma, 12 urami in 53 minutami
Po podatkih službe EU za spremljanje podnebnih sprememb Copernicus je 22. julij nov najbolj vroč dan v zgodovini, potem ko so klimatologi izmerili, da je bilo svetovno povprečje temperature zraka v ponedeljek 17,15 stopinje Celzija, oziroma 0,06 stopinje Celzija več kot 21. julija, ki je pred tem veljal za rekordnega.
Znanost in ITSTAznanostpred 2 dnevoma, 15 urami in 5 minutami
Ekipa dijakov iz Srednje šole za strojništvo, mehatroniko in medije Šolskega centra Celje je na svetovnem prvenstvu v robotiki, ki je od 17. do 21. julija potekal v nizozemskem Eindhovnu, v kategoriji reševalnih robotov osvojila prvo mesto. Z dobrim rezultatom na letošnjem svetovnem prvenstvu so si prisvojili tudi vstopnico za RoboCup 2025.

torek, 23. julij

Kitajska sonda je v okviru svoje misije na Luni leta 2020 odkrila sledi vode, so danes sporočili kitajski znanstveniki. Vodo na Luni so sicer potrdili že pred leti, tokrat pa so njeno prisotnost potrdili na precej višji geografski višini, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Danes mineva 270 let, odkar je Joannes Antonius Scopoli leta 1754 prišel v Idrijo kot prvi rudniški zdravnik in tam delal do leta 1769. Scopoli je utemeljitelj in začetnik naravoslovne znanosti na Slovenskem ter začetnik mnogih znanstvenih ved, kot so biologija, botanika, geologija, medicina in veterina.

petek, 19. julij

Največji mednarodni tehnološki maraton Nasa Space Apps Challenge, ki je namenjen sodelovalnemu reševanju globalnih izzivov, bo letos v začetku oktobra ponovno potekal v Inkubatorju Sežana. Tekmovalci bodo na 48-urnem dogodku lahko sodelovali virtualno in v živo, pripravljajo pa tudi dogajanje za otroke, so sporočili organizatorji.
Evropski raziskovalni svet (ERC) je objavil razpis 2025 za projekte za sinergijo raziskav. Namenjen je podpori skupini glavnih raziskovalcev pri skupnem reševanju raziskovalnih izzivov, ki jih sami s svojimi ekipami ne bi mogli rešiti. Nepovratna sredstva znašajo največ 10 milijonov evrov za obdobje šestih let. Rok za oddajo prijav je 6. november.

četrtek, 18. julij

Istrsko sorto grozdja refošk bi lahko v prihodnje sadili tudi v znameniti francoski vinogradniški regiji Bordeaux. Priznani francoski enolog Nicolas Vivas je namreč po obisku vinske kleti Vinakoper v prestižni vinski reviji Decanter priporočil, da se refošk doda na seznam sort, dovoljenih v vinih regije Bordeaux.

sreda, 17. julij

Konec septembra se bo v Kopru odvila druga znanstvena konferenca z naslovom "Družbena odgovornost podjetij kot odgovornost direktorjev v evro-sredozemski regiji, v sedanji in prihodnji zeleni in digitalni preobrazbi". Organizatorji do 28. avgusta zbirajo povzetke avtorskih prispevkov na področju digitalnega in zelenega prehoda, so sporočili z Znanstveno-raziskovalnega središča (ZRS) Koper.

torek, 16. julij

Italijanski znanstveniki so v ponedeljek sporočili, da so prvič odkrili jamo na Luni, ki bi lahko bila s svojimi okoli 100 metri globine primerna tudi za izgradnjo stalne baze za ljudi. Znanstveniki domnevajo, da je na Luni še več sto drugih votlin, ki ostajajo skrite, je poročal britanski BBC.

ponedeljek, 15. julij

Na obalo Nove Zelandije je naplavilo ostanke kita, ki po oceni tamkajšnje agencije za varstvo narave morda pripadajo kitu vrste Mesoplodon traversii oziroma t. i. lopatozobemu kitu. Gre za najredkejšo doslej znano vrsto kita na svetu - znanstveniki so do danes identificirali le šest primerkov, živega pa ni videl še nihče.
S 35. Mednarodne biološke olimpijade, ki je letos med 7. in 14. julijem potekala na Univerzi Nazarbayev v mestu Astani v Kazahstanu, se je slovenska ekipa vrnila z dvema srebrnima in dvema bronastima medaljama. Srebrni odličji sta osvojila Matej Nastran in Miha Ferlinc, bronasti pa Špela Polutnik in Svit Stramšak.
Evropski investicijski sklad (EIF) je skupaj z nacionalnimi razvojnimi bankami Slovenije in Hrvaške ter zasebnimi vlagatelji zagotovil 49 milijonov evrov za sklad za tehnološke inovacije, ki bo spodbujal inovativne raziskave v obeh državah. Sredstva bodo namenjena za komercializacijo raziskovalnih projektov in zaščito intelektualne lastnine.

nedelja, 14. julij

Na olimpijske igre v Pariz bo z našimi športniki odpotovala tudi zdravstvena ekipa, ki s kakovostno zdravstveno oskrbo skrbi, da so ti v najboljši kondiciji. Vodja zdravstvene ekipe Matjaž Vogrin trenutno zdravstveno stanje športnikov ocenjuje kot dobro, vodja fizioterapevtov Jure Bornšek pa meni, da bi letošnje igre lahko bile med bolj uspešnimi.

petek, 12. julij

Konec avgusta se bo zaključil projekt ohranjanja narave LIFE SySTEMiC, katerega cilj je prilagajanje sonaravnega gospodarjenja z gozdovi na podnebne spremembe. Glavni izdelek projekta je model GenBioSilvi, ki lahko služi kot orodje za preverjanje primernosti sistema gospodarjenja z gozdovi.

četrtek, 11. julij

Botanični vrt Univerze v Ljubljani danes praznuje 214. rojstni dan. Vrt je ogledalo rastlinskega sveta, poudarja vodja vrta Jože Bavcon, botanični vrt pa rastlinsko bogastvo že vsa ta leta predstavlja svetu. Med glavnimi težavami vrta je naštel neurejeno financiranje, prostorsko stisko ter načrtovano širitev železniške proge, ki ji nasprotujejo.
Matjaž Humar z Instituta Jožef Stefan je po projektu ERC za začetek samostojne raziskovalne poti leta 2019 pridobil še projekt ERC za potrditev koncepta raziskav s področja bioloških laserjev. Cilj novega projekta EdibleLasers je izdelava laserjev le iz užitnih materialov in njihova uporaba za senzorje v hrani, zdravilih in drugih izdelkih.
Dijaki bodo na rektoratu Univerze v Ljubljani v okviru brezplačne poletne šole 31. avgusta med drugim lahko spoznali nov mednarodni magistrski študijski program Vesoljska medicina (SpaceMed) in študentski vesoljski projekt SpaceDent, so sporočili z univerze. Poleg tega se bodo 7. septembra v okviru šole lahko udeležili kariernega svetovanja.