Vir: STAznanost

Znanost in ITSTAznanostpred 3 urami in 52 minutami
V vesolje je bila danes zjutraj po srednjeevropskem času izstreljena Konstelacija minisatelitov Hermes Pathfinder, pri razvoju katere so sodelovali Univerza v Novi Gorici in slovenski podjetji SkyLabs in Aalta lab. Sateliti bodo spremljali nebo in zaznavali dogodke, kot so izbruhi sevanja gama, ter sporočila o njih pošiljali na Zemljo.

Včeraj

Znanost in ITSTAznanostpred 21 urami in 48 minutami
Na Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani so s tekmovanjem v recitiranju decimalk števila pi obeležili svetovni dan matematike in dan števila pi. Na zmagovalni oder je stopil 17-letni Vid Goršek, ki je zrecitiral 5111 decimalk. V sklopu programa je potekalo tudi tekmovanje v peki pit.
Znanost in ITSTAznanostpred 1 dnem, 3 urami in 50 minutami
Gladina morja se je lani dvignila za 0,59 centimetra, kar je precej nad pričakovanim dvigom 0,43 centimetra, je v četrtek opozorila ameriška vesoljska agencija Nasa. Višji dvig gladine morja je po oceni Nase posledica nenadnega povečanja segrevanja oceanov v kombinaciji s taljenjem ledu na kopnem, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Znanost in ITSTAznanostpred 1 dnem, 7 urami in 31 minutami
Na Ljubljanskem gradu so v četrtek zvečer razglasili devet dobitnikov mednarodne nagrade Medis, ki jo že 11 let podeljujejo za raziskave na področju medicine in farmacije. Med njimi je slovenska predstavnica z Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Alja Kavčič. Njen prispevek je bil najboljši na področju pediatrije.
Znanost in ITSTAznanostpred 1 dnem, 9 urami in 31 minutami
Obeležujemo mednarodni dan matematike in dan števila pi, ki je posvečen matematični konstanti pi. Na Fakulteti za matematiko in fiziko v Ljubljani bo zato danes potekalo državno tekmovanje v recitiranju decimalk števila pi, na Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije v Kopru pa mednarodno tekmovanje v matematiki.

četrtek, 13. marec

Znanost in ITSTAznanostpred 1 dnem, 20 urami in 48 minutami
Ekipa Edvard Rusjan, ki jo sestavljajo študentje Univerze v Ljubljani, je danes na fakulteti za strojništvo predstavila tekmovalno letalo, s katerim bo aprila v ZDA zastopala Slovenijo na mednarodnem tekmovanju Design/Build/Fly. Slovenski študentje se bodo tam pomerili z več kot 100 ekipami, ki prihajajo tudi z najboljših univerz na svetu.
Znanost in ITSTAznanostpred 2 dnevoma, 3 urami in 20 minutami
Na nebu bo od četrtka zvečer oziroma v petek viden prav poseben pojav, saj bo takrat nastopila polna luna, ki bo sovpadala z luninim mrkom. Ker se bo Luna takrat obarvala v prav posebno rdečkasto barvo, se je uveljavil izraz krvava luna. Popoln lunin mrk bo še posebej dobro viden v Severni in Južni Ameriki, delno pa tudi v zahodni Evropi.
Znanost in ITSTAznanostpred 2 dnevoma, 8 urami in 11 minutami
Zasebno vesoljsko podjetje milijarderja Elona Muska SpaceX je v sredo preložilo za danes načrtovano izstrelitev rakete, s katero naj bi se z Mednarodne vesoljske postaje (ISS) na Zemljo po devetih mesecih vrnila astronavta Sunita Williams in Barry Wilmore, poročajo ameriški mediji.

sreda, 12. marec

Znanost in ITSTAznanostpred 2 dnevoma, 19 urami in 50 minutami
Novi prostori Centra za tehnologije genske in celične terapije bodo predvidoma zgrajeni do konca leta 2027, povsem pa naj bi zaživeli do konca leta 2029, je ob obisku premierja Roberta Goloba na Kemijskem inštitutu dejala vodja centra Mojca Benčina. Golob verjame, da bo inštitut z novim centrom zadržal vodilno vlogo na področju genskih raziskav.
Znanost in ITSTAznanostpred 2 dnevoma, 20 urami in 17 minutami
Na URI Soča v Ljubljani so v organizaciji Slovenskega društva za nevroznanost Sinapsa obeležili današnji slovenski dan možganov. Poudarili so pomen skrbi za zdravje možganov v vseh razvojnih obdobjih človeka. Prikazali so tudi novo družabno igro za zabavno učenje o možganih.
Znanost in ITSTAznanostpred 2 dnevoma, 21 urami in 20 minutami
Na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS) naj bi v noči na četrtek iz Cape Canaverala na Floridi poletelo vesoljsko plovilo SpaceX s štiričlansko posadko. Na Zemljo pa naj bi se v nedeljo s plovilom vrnila astronavta Sunita Williams in Barry Wilmore, ki sta zaradi tehničnih težav Boeingovega plovila Starliner v vesolju že devet mesecev.
Na ljubljanski filozofski fakulteti je v torek potekalo predavanje raziskovalca in prejemnika dveh ERC projektov Philippa W. Stockhammerja. Predstavil je rezultate raziskave mikroregije doline reke Lech, ki je razkrila presenetljivo visoko mobilnosti žensk v bronasti dobi. Izpostavil je tudi pomen sodobnih praks komuniciranja znanosti.
Medvladni odbor za podnebne spremembe (IPCC) je pozval k predložitvi nominacij strokovnjakov za pripravo sedmega ocenjevalnega poročila. Nominacije je treba oddati do 17. aprila, so sporočili z ministrstva za okolje, podnebje in energijo.
Evropska komisija je objavila rezultate drugega roka razpisa za postavitev tovarn umetne inteligence, za katerega se že ve, da je bil uspešen tudi za Slovenijo, ki bo iz proračuna EU prejela 67,5 milijona evrov. Prej izbranim sedmim lokacijam se poleg Slovenije pridružujejo še Avstrija, Bolgarija, Francija, Nemčija in Poljska, so sporočili.
Mednarodni raziskovalni center za umetno inteligenco (IRCAI), ki deluje na Institutu Jožef Stefan, je minuli teden v sodelovanju z Amazon Web Service (AWS) objavil razpis za štipendije Compute for Climater Fellowship za leto 2025. Rok za prijavo na razpis je 6. april.
Mednarodna vesoljska postaja (ISS) je v torek osvojila nov mejnik, saj je opravila 150.000 obletov Zemlje, so sporočili iz ruske vesoljske agencije Roskosmos. Od svoje umestitve v Zemljino orbito leta 1998 je postaja prepotovala 6,4 milijarde kilometrov, poročajo tuje tiskovne agencije.
Najstarejša irska univerza Trinity College Dublin je prvič kakšno stavbo kampusa poimenovala po ženski. Glavno knjižnico so poimenovali po enem od najpomembnejših ženskih glasov v irski literaturi in se bo tako poslej imenovala knjižnica Eavane Boland. Univerzo je pred 433 leti ustanovila kraljica Elizabeta I.

torek, 11. marec

Slovenski projekt je pri prijavi na evropskem razpisu za superračunalnik dosegel najboljši rezultat med vsem prijavljenimi, deležen pa je bil tudi številnih pohval. Projekt je vreden 150 milijonov evrov, polovico bo prispevala EU. Končna višina evropskega prispevka bo znana v prihodnjih tednih, Slovenija pa si obeta vsa predvidena sredstva.
Na področju umetne inteligence je pozornost pritegnilo še eno novo orodje, ki ga je tako kot januarja predstavljeni DeepSeek razvil razmeroma neznan kitajski startup. Manus, ki je v trenutni fazi na voljo samo povabljenim uporabnikom, naj bi predstavljal nadgradnjo klepetalnih robotov in bil s tem še zmogljivejši.

ponedeljek, 10. marec

Fizik Jaka Vodeb z Instituta Jožef Stefan je skupaj z mednarodnimi kolegi s kvantno simulacijo pridobil vpogled v razpad lažnega vakuuma, stanja, v katerem naj bi se trenutno nahajalo vesolje. Po ugotovitvah bi vesolje popolnoma spremenilo svojo strukturo, svet, kot ga poznamo, pa bi se sesul kot hišica iz kart, a šele čez več milijard let.