Vir: STAznanost

torek, 12. november

Slovenska znanstvena fundacija in Slovenska nacionalna komisija za Unesco sta danes s posebno slovesnostjo obeležili svetovni dan znanosti za mir in razvoj. Na slovesnosti so podelili tudi plaketo slovenske kemičarke Aleksandre Kornhauser - F razer za leto 2024, ki jo je za svoje zaslužno mentorstvo mladim raziskovalcem prejel Sebastian Klovar.

ponedeljek, 11. november

Kljub dobremu raziskovalnemu ekosistemu v Sloveniji ostaja problem v prenosu inovacij v gospodarstvo. Čeprav se vlaganje v znanost in razvoj povečuje, ključne izzive še vedno predstavljajo dolgoročno sodelovanje med gospodarstvom in raziskovalno sfero ter pomanjkanje skupnih strateških projektov, so se strinjali govorci na današnji okrogli mizi.
Med novostmi na policah slovenskih znanstvenih založb so tokrat knjiga Narava proti kapitalu, ki je izšla pri Založbi Sophia, monografija Uporaba generativne umetne inteligence v izobraževanju, ki jo je izdala Založba Pedagoške fakultete Univerze v Ljubljani, pri Založbi Univerze v Ljubljani sta izšli deli Dolgotrajna oskrba ljudi z demenco v Sloveniji v teoriji in praksi socialnega dela ter Od dehumanizacije do diskriminacije: Vztrajne socialne problematike v Sloveniji, pri Založbi ZRC pa je izšlo delo Poselitev Vzhodnih Alp v zgodnjem srednjem veku.

nedelja, 10. november

V Sloveniji so nekatere vrste dreves redke ali ranljive, a niso globalno med najbolj ogroženimi, ocenjujejo strokovnjaki z ljubljanske biotehniške fakultete. Mednarodna zveza za ohranjanje narave je namreč pred dnevi opozorila, da vsaki tretji vrsti grozi izumrtje. Nekaj drevesnih vrst v Sloveniji je sicer vključenih na seznam ogroženih vrst.
Brazilski amazonski pragozd se je med avgustom 2023 in avgustom 2024 skrčil v najmanjšem obsegu v devetih letih. V obravnavanem obdobju je bilo uničenih 6288 kvadratnih kilometrov pragozda, kar je 30,6 odstotka manj kot v enakem obdobju leto pred tem, kažejo podatki brazilskega Nacionalnega inštituta za vesoljske raziskave (INPE).
Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije je ob današnjem svetovnem dnevu znanosti za mir in razvoj poudarilo pomen znanosti v družbi in potrebo po javni razpravi o znanstvenih vprašanjih. Letos je fokus na mladih, so sporočili z ministrstva. V Sloveniji se bo v okviru svetovnega dneva znanosti zvrstilo več dogodkov.

sobota, 9. november

V luči vse bolj katastrofalnih posledic zaradi podnebnih sprememb so znanstveniki in okoljski nevladniki vse bolj skeptični do sprejemanja dogovorov v okviru vsakoletnih podnebnih pogajanj po okriljem ZN. Ob tem opozarjajo na prepočasno uresničevanje do sedaj sprejetih zavez, s čimer se države oddaljujejo od ciljev pariškega sporazuma.
Kmetijski inštitut Slovenije vabi ljubitelje stročnic, ljubiteljske vrtnarje in raziskovalce, da se pridružijo novemu krogu poskusa občanskega raziskovanja projekta INCREASE - Inteligentne zbirke genskih virov stročnic za evropske agroživilske sisteme. V ospredju je raziskovanje gojenje fižola.

petek, 8. november

V kraški jami Uršnja luknja pri Šembijah so našli kosti jamskih živali in sledi domovanja neandertalca, za katere domnevajo, da gre za najstarejše na naših tleh, saj njihovo starost ocenjujejo na 170.000 let. Kot so sporočili iz Notranjskega muzeja Postojna, naj bi bile najdbe kar dvakrat starejše od do zdaj odkritega najdišča Divje babe.
Ljubljanski univerzitetni inkubator je postal vozlišče vseh pobud in projektov Evropskega inštituta za inovacije in tehnologijo (EIT) v Sloveniji. Center bo služil kot osrednja točka za povezovanje podjetij, izobraževalnih in raziskovalnih ustanov ter lokalnih talentov, njegov namen pa bo zmanjšati regionalne razlike v inovacijski uspešnosti.

četrtek, 7. november

Arheologi so na lokaciji, kjer bo zrasel večnamenski kompleks Emonika, na območju severnega emonskega pokopališča raziskali 183 grobov. Poleg tega so odkrili nov odsek stranske rimske ceste, med novoveškimi ostalinami pa je najdba, povezana z drugo svetovno vojno.

sreda, 6. november

V okviru praznovanja stoletnice ustanovitve predhodnika Triglavskega narodnega parka bodo v Infocentru Triglavska roža na Bledu drevi ob 19. uri odprli razstavo z naslovom Joannes Antonius Scopoli, izjemni glasnik naravoslovja na Slovenskem, ki jo je ob lanski 300. obletnici Scopolijevega rojstva pripravil Prirodoslovni muzej Slovenije.

torek, 5. november

Razlog za nedavne najbolj obsežne poplave v zadnjih sto letih v Španiji so tudi posledice podnebnih sprememb, so opozorili sodelujoči znanstveniki na današnji spletni okrogli mizi v okviru projekta STAznanost. V luči vse bolj pogostih vremenskih dogodkov so poudarili tudi pomembnost ukrepov prilagajanja in blaženja ter več ambicioznosti pri tem.
Znanstveno-raziskovalno središče (ZRS) Bistra Ptuj obeležuje 30 let delovanja. Ustanova se je po besedah direktorja Danila Čeha v tem času uveljavila kot ključno središče za razvoj, raziskave in inovacije v regiji Spodnjega Podravja.
Slovensko biotehnološko podjetje Acies Bio in nemški kemični koncern BASF sta sklenila partnerstvo za nadaljnji razvoj platforme za fermentacijsko tehnologijo iz metanola za proizvodnjo maščobnih alkoholov. Ti se uporabljajo med drugim v proizvodnji izdelkov za dom in osebno nego.
Leta 2023 je bilo za raziskovalno-razvojno dejavnost namenjenih 1,4 milijarde evrov ali za 1,1 odstotka več kot leto prej, v njeno izvajanje pa je bilo vključenih skoraj 26.000 oseb, so sporočili iz državnega statističnega urada (Surs).

ponedeljek, 4. november

Na fakulteti za informacijske študije v Novem mestu so med oktobrom 2023 in septembrom 2024 pridobili 10 novih raziskovalnih projektov v skupni vrednosti skoraj 10 milijonov evrov. Dosežek potrjuje strokovnost in inovativnost fakultete, ki aktivno sodeluje v številnih konzorcijih tako na mednarodni kot nacionalni ravni, so sporočili s fakultete.

četrtek, 31. oktober

Vsaki tretji vrsti dreves grozi izumrtje, kar obenem predstavlja grožnjo za življenje na Zemlji, kot ga poznamo, izhaja iz poročila Mednarodne zveze za ohranjanje narave (IUCN). Med ogroženimi vrstami sta tudi navadni divji kostanj in ginko.

torek, 29. oktober

Na posvetu Odprta znanost: od znanstvenih dokazov do vključujočih in z dokazi podprtih politik za razvoj so se ukvarjali s premislekom, kako naj institucije in državljani skupaj pripomorejo k učinkovitejši družbi trajnostnega razvoja. Dogodek je potekal v okviru Meseca znanosti v organizaciji ministrstva in Inštituta za razvoj vključujoče družbe.

ponedeljek, 28. oktober

Vlada je danes sprejela odločitev o sodelovanju z italijanskim superračunalniškim centrom Cineca HPC. V okviru sodelovanja se bo Slovenija zavezala k sofinanciranju nakupa novega superračunalnika v višini pet milijonov evrov. Medtem se še naprej pospešeno pripravlja tudi na samostojno prijavo na evropski razpis za superračunalnike.