Vir: STAznanost

sreda, 10. julij

Slika članka
#video Po uspešni izstrelitvi rakete Ariane 6 manjši zaplet
Evropska raketa Ariane 6, za katero je trboveljsko podjetje Dewesoft zagotovilo merilne sisteme, je v torek z izstrelišča na Francoski Gvajani prvič poletela v vesolje. Nosilna raketa je uspešno namestila satelite, je sporočila Evropska vesoljska...

torek, 9. julij

Po štirih letih prelaganja je danes z izstrelišča v Francoski Gvajani v vesolje prvič poletela nova evropska raketa Ariane 6. Izstrelitev predstavlja poskus Evropske vesoljske agencije (Esa), da bi se po letih zaostanka uspešneje spopadla s svetovno konkurenco na področju vesoljskih tehnologij, zlasti pri prenosu satelitov v vesolje.

ponedeljek, 8. julij

Minuli mesec je bil po celem svetu najtoplejši zabeleženi junij doslej, je danes sporočila služba EU za spremljanje podnebnih sprememb Copernicus (C3S). Po podatkih službe je sicer od junija lani vsak mesec podrl svoj temperaturni rekord, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

nedelja, 7. julij

Med poletno šolo arheologije so slovenski in ameriški arheologi ter ameriški študenti letos že drugo poletje raziskovali eno do mnogih železnodobnih gradišč na Notranjskem, naselbino na manjšem hribu Baba nad Slavino pri Postojni. Naleteli so na več zanimivih najdb, med drugim na bronasto zaponko in rimski srebrnik iz 1. stol. pr. n. št.
Število mednarodnih prijav patentov za inovacije, ki vključujejo uporabo generativne umetne inteligence, se je v šestih letih povečalo za osemkrat, kaže ta teden objavljeno poročilo Svetovne organizacije za intelektualno lastnino (Wipo). Večina prijaviteljev ima sedež na Kitajskem.
V jami Cloggs ob vznožju Viktorijanskih Alp na jugovzhodu Avstralije, kjer živi aboriginsko ljudstvo Gunaikurnai, so našli rahlo ožgani, z maščobo prekriti leseni palčki. Najnovejša raziskava je pokazala, da sta dokaz zdravilnega obreda, ki se je v zadnjih 12.000 letih nespremenjeno prenašal več kot 500 generacij staroselskih aboriginov.

petek, 5. julij

Merilne sisteme za evropsko nosilno raketo Ariane 6, ki jo bo Evropska vesoljska agencija (Esa) 9. julija izstrelila v vesolje, je zagotovilo trboveljsko podjetje Dewesoft. Kot so pojasnili v podjetju, gre za merilne inštrumente, ki omogočajo zajem podatkov v najzahtevnejših razmerah.
V Ljubljani se danes zaključuje tridnevni mednarodni kongres neonatologije, kjer so se udeleženci tudi na interaktivnih predavanjih in delavnicah izobraževali o dihalih, nevrologiji, okužbah in prehrani pri novorojenčkih, je za STA pojasnil specialist pediatrije in neonatologije Gregor Nosan. Kongresa se udeležujejo posamezniki iz vsega sveta.

torek, 2. julij

Slovenska akademija znanosti in umetnosti (SAZU) meni, da imajo slovenski študentje, ki študirajo na slovenskih visokošolskih zavodih, pravico do izobraževanja v slovenskem jeziku, pri čemer smiselne izjeme določa zakon. V ta namen SAZU predlaga, da bi bilo treba 15. člen novega zakona o visokem šolstvu, ki je v javni obravnavi, spremeniti.

ponedeljek, 1. julij

Mednarodna strokovna komisija je odprla že 11. razpis za Medisov natečaj, v okviru katerega vsako leto nagrajuje znanstvenoraziskovalne dosežke v medicini in farmaciji v srednji in jugovzhodni Evropi. Med letošnjimi novostmi sta širitev natečaja na Češko in Slovaško ter novo strokovno področje dermatologije, so sporočili iz družbe Medis.

nedelja, 30. junij

V zadnjih dneh se je morje marsikje ob obalah severnega dela Jadrana obarvalo v rjavo barvo. Kot je pojasnila raziskovalka z Morske biološke postaje Piran Tinkara Tinta, gre za sluzenje morja, ki za človeka neposredno ni škodljivo, večjo grožnjo pa lahko predstavlja za morske organizme. V tako velikem obsegu se je na severnem Jadranu pojavilo prvič po 20 letih.

sobota, 29. junij

Kmetijski inštitut Slovenije je ustanovil svoj prvi živi laboratorij KIS Living Lab, ki se bo osredotočal na ekološke in lokalne sorte ajde, pšenice, krompirja in fižola. Laboratorij bo povezoval različne deležnike od raziskovalcev do podjetij v agroživilskem sektorju, njegov namen pa sta trajnost in socialna vključenost.

petek, 28. junij

Raziskovalni inštitut InnoRenew CoE in Univerza na Primorskem v Portorožu v kongresnem centru hotela Bernardin med 30. junijem in 5. julijem organizirata 67. mednarodni kongres Združenja za znanost o lesu in tehnologijo. Na kongresu bo sodelovalo več kot 190 raziskovalcev, akademikov in predstavnikov industrije iz različnih koncev sveta, ki bodo razpravljali o najsodobnejših spoznanjih znanosti o lesu, so sporočili organizatorji.

četrtek, 27. junij

Mednarodna podiplomska šola Jožefa Stefana letos praznuje 20. obletnico svojega delovanja. Osrednja slovesnost je 20. junija potekala na Institutu Jožef Stefan, vrhunec praznovanja pa bo petkovo odprtje razstave fotografij Arneja Hodaliča in Katje Bidovec na Gallusovem nabrežju v Ljubljani z naslovom 20 let napredka v znanju in inovacijah.

sreda, 26. junij

Rektor ljubljanske univerze Gregor Majdič je z direktorjem gradbenega podjetja Strabag Dietmarjem Cerjakom in prokuristom Karlom Bogatinom podpisal pogodbo o gradnji nove veterinarske fakultete. Investicijo v vrednosti skoraj 80 milijonov evrov sofinancira EU, gradnja bo končana predvidoma v drugem četrtletju 2026, so sporočili z univerze.
Odprte so prijave na tekmovanje EU TalentON 2024, namenjeno mladim znanstvenikom in znanstvenicam iz vse Evrope. Udeleženci bodo septembra na Poljskem razvijali rešitve za različne družbene izzive. Zmagovalne ekipe bodo prejele denarno nagrado iz nagradnega sklada v skupni višini 75.000 evrov. Rok za prijavo je 7. julij.
Raziskovalci z nemškega inštituta Max Planck so pod vodstvom slovenske znanstvenice Vesne Šrot podrobno raziskali strukturo in kemijsko sestavo zob glodavcev. Njihovo odkritje odpira nove možnosti za izboljšanje dentalne nege in zaščite zob tudi pri ljudeh, so sporočili s Fakultete za varstvo okolja v Velenju.

nedelja, 23. junij

Pred desetimi dnevi se je iztekel rok za prijavo na razpis Gravitacije, ki ga je objavila javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost. Med ustanovami, ki so se želele pridružiti raziskovalnemu konzorciju pod vodstvom Marka Robnik-Šikonje, je bil tudi Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša, ki pa je bil iz njega izključen.

sobota, 22. junij

Slika članka
Vrnitev Starlinerja na Zemljo zaradi okvar odložili za nedoločen čas
Ameriška vesoljska agencija Nasa je v petek sporočila, da so vrnitev vesoljskega plovila Starliner z Mednarodne vesoljske postaje (ISS) na Zemljo, ki je bila načrtovana za prihodnji teden, odložili za nedoločen čas. S tem bodo imeli več časa za...

četrtek, 20. junij

Iniciativa Inženirke in inženirji bomo! je letos priznanja inženirska iskra podelila trem dijakom z Gimnazije Jurija Vege Idrija, ki so izdelali FPV dron, Oliverju Bučku z Osnovne šole Breg s Ptuja za mentorstvo mladim in projektu TechBEAT. Posebno pohvalo je prejel odprt laboratorij ljubljanske fakultete za strojništvo Peskovnik.