Vir: STAznanost

sreda, 16. oktober

V Ljubljani so predstavili projekt Greentech, ki združuje partnerje iz treh fakultet in osem slovenskih podjetij. Ti se v okviru 5,2 milijona evrov vrednega projekta osredotočajo na razvoj inovativnih rešitev na področju zmanjšanja emisij toplogrednih plinov in energetske porabe ter spodbujanja krožnega gospodarstva.
Študij biotehnologije je izjemno aktualen, študentom pa ponuja številne karierne možnosti predvsem na področju farmacije, prehrane in okoljskih aktivnosti, je ob dnevu biotehnologije, ki danes poteka na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani in je posvečen tudi 20-letnici študija, dejala ena od ustanoviteljic študija Mojca Narat.
Sonce je vstopilo v obdobje, ko je njegova dejavnost na vrhuncu, kar bi lahko trajalo še kako leto dni, je v torek sporočila ameriška vesoljska agencija Nasa. V prihodnjih mesecih se tako glede na napovedi znanstvenikov obeta še veliko priložnosti za opazovanje severnega sija.

torek, 15. oktober

Biotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani s pomočjo ljubljanske mestne občine (Mol) išče dodatna sredstva za izgradnjo mediteranskega rastlinjaka, ki bi po navedbah fakultete rešila prostorsko stisko ljubljanskega botaničnega vrta. Če bodo uspešni, bi nov rastlinjak v botaničnem vrtu odprli v nekaj letih, so ocenili za STA.

ponedeljek, 14. oktober

Sonda ameriške vesoljske agencije Nasa je danes uspešno poletela proti ledeni luni Jupitra, kjer bo raziskovala, ali so na njej pogoji, ki bi lahko omogočali življenje, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Iz ljubljanskega botaničnega vrta danes in v torek ponovno selijo sredozemske rastline na lokacijo v Koper, saj zaradi porušenega prezimovalnega rastlinjaka leta 2020 še vedno nimajo primernega rastlinjaka. Ob tem znova opozarjajo na prostorsko stisko, pa tudi na peticijo za ohranitev vrta, ki jo bodo posredovali pristojnemu ministru.
Prejemnika Zoisove nagrade za življenjsko delo sta Željko Knez in Ljubica Marjanovič Umek. Kot piše v utemeljitvi, si je Knez nagrado prislužil z dosežki na področju raziskav nadkritičnih tekočin, Marjanovič Umek pa razvoja mišljenja in govora pri otrocih. Puhova nagrado je pripadla Igorju Akrapoviču za nenehno vlaganje v razvoj tehnologij.
Prejemnika Zoisove nagrade za življenjsko delo sta inženir kemijske tehnologije Željko Knez in razvojna psihologinja Ljubica Marjanovič Umek, prejemnik Puhove nagrade za življenjsko delo pa Igor Akrapovič, lastnik podjetja Akrapovič, so danes sporočili z ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije.
V okviru Meseca znanosti se danes začenja največji slovenski festival za spodbujanje inovacij in partnerstev med akademskim okoljem in gospodarstvom Uni.Minds 2024. Vse do 22. oktobra se bodo zvrstili številni dogodki. Svoja vrata bodo odprle fakultete in podjetja, ki bodo predstavili svoje prebojne inovacije in priložnosti za povezovanje.

nedelja, 13. oktober

V Centru Rog bodo danes razglasili letošnje dobitnike Zoisovih in Puhovih nagrad, Zoisovih in Puhovih priznanj ter priznanja ambasador znanosti RS. Gre za najvišja in najbolj prestižna priznanja v Sloveniji za izjemne dosežke v znanstveno-raziskovalne in razvojni dejavnosti. Podelili jih bodo na slovesnosti, ki bo 28. novembra v Cankarjevem domu.
Ameriškemu podjetju SpaceX milijarderja Elona Muska je po izstrelitvi rakete starship prvič uspelo "ujeti" pogonski del rakete po pristanku na izstrelitveni ploščadi v Teksasu. Spektakularni manever po poročanju medijev predstavlja odločilni korak v prizadevanjih podjetja za ponovno uporabo te najmočnejše rakete na svetu.
Raziskovalci z Geografskega inštituta Antona Melika ZRC SAZU se vsako leto vsaj dvakrat letno odpravijo na teren v izbrane slovenske jame, kjer ocenjujejo dinamiko sprememb jamskega ledu. Že nekaj časa opazujejo trend pospešenega izginjanja ledu in tudi nedavne odprave so pokazale, da je ledu vse manj, kar je odraz izrazitih podnebnih sprememb.
Na Institut Jožef Stefan so v okviru 17. Mednarodne konference o prenosu tehnologij podelili nagrade v več sekcijah. Nagradi Svetovne organizacije za intelektualno lastnino za inovatorje in podjetja sta prejela Gregor Primc in podjetje Hidria. Nagradi za najboljšo inovacijo z javnih raziskovalnih organizacij pa Ita Junkar in Uroš Petrovič z IJS.

sobota, 12. oktober

Novinarji vse bolj korektno poročajo o podnebni krizi, kar prispeva k večji ozaveščenosti javnosti. Kljub temu v družbi ostaja veliko skeptikov, ki dvomijo o obstoju podnebnih sprememb, zato je ključno, da se o njih govori kot o pomembni temi, ki vpliva na vsakdanje življenje ljudi, je za STA dejal raziskovalec z Inštituta Reuters James Painter.
Slovenska nacionalna komisija za Unesco, družba L'Oreal Adria in ministrstvo za visoko šolstvo znanost in inovacije so odprli prijave na 19. razpis za štipendije L'Oreal-Unesco za ženske v znanosti. Na razpis z naslovom Za ženske v znanosti 2025 se vse do vključno 7. novembra 2024 lahko prijavijo mlade raziskovalke v zadnjem letu doktorskega študija naravoslovnih znanosti, biotehnike ali medicine.

petek, 11. oktober

V Institutu Jožef Stefan (IJS) kot osrednji raziskovalni in izobraževalni ustanovi na jedrskem področju v državi ob razpisu referenduma o podpori izvedbi projekta nove nuklearke v Krškem (Jek 2) vnovič izpostavljajo prednosti jedrske energije za energetsko oskrbo Slovenije. Želijo si aktivnejše vloge stroke v razpravah o jedrski energiji.

četrtek, 10. oktober

Na Inštitutu Jožef Stefan, Kemijskem inštitutu in ljubljanski univerzi pozdravljajo dokument komuniciranje znanosti, ki ga je s priporočili za izboljšave avgusta objavilo ministrstvo za visoko šolstvo. Vendar ugotavljajo, da dokument področja ne naslavlja celovito, predvsem pa ignorira osrednjo literaturo in prakso domačih znanstvenih institucij.
Na Inštitutu za oljkarstvo Znanstveno raziskovalnega središča (ZRS) Koper v času obiranja in stiskanja oljk zbirajo anonimne vzorce olja za namen raziskave kakovosti, so danes sporočili iz ZRS. Ob tem so ocenili, da bo letošnja sezona zaradi izrednih vremenskih razmer priložnost za poglobljeno raziskavo vpliva suše na značilnosti olja.
Univerza v Mariboru je danes prvič podelila nagrade za pedagoško odličnost. Kot so sporočili z univerze, so te prejeli Katja Košir s filozofske fakultete, Barbara Bradač Hojnik z ekonomsko-poslovne fakultete, Sašo Karakatič s fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko ter Eva Veler s fakultete za naravoslovje in matematiko.
Nad zahodnim obzorjem je mogoče te dni tudi pri nas opazovati komet C/2023 A3 Tsuchinshan-Atlas, za katerega so nekateri pričakovali, da bo zelo svetel. Komet tega naziva ne bo uresničil, je pa po besedah predsednika astronomskega društva Orion Igorja Žiberne precej svetel in ga bo mogoče opazovati vse do konca oktobra.