Vir: STAznanost

torek, 11. junij

Slovenska ekipa mladih raziskovalcev in robotikov RoboSončki, v kateri so učenci iz OŠ Koper in OŠ Antona Ukmarja Koper, je na mednarodnem tekmovanju First Lego Liga (FLL) v zvezni državi Massachusetts v ZDA osvojila 2. mesto v tekmi robotov. Gre za tekmovanje, v katerem se učenci učijo uporabe sodobnih tehnologij v koristne, humane namene.

ponedeljek, 10. junij

Kmetijski inštitut Slovenije (KIS) aktivno sodeluje v evropskem projektu Excalibur, v katerem se osredotoča na razumevanje sprememb v sestavi in delovanju mikrobov v tleh ob uporabi biostimulantov in biopesticidov v vrtnarstvu. Njihov cilj je za kmete oblikovati ustrezne strategije upravljanja, ki bodo temeljile na biotski raznovrstnosti tal.
Slovenska akademija znanosti in umetnosti (SAZU) nasprotuje širitvi dolenjske železniške proge na območje Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani. Poleg splošne krnitve že tako majhnega prostora botaničnega vrta bi takšna širitev zahtevala tudi posek več dvestoletnih dreves, opozarjajo in odločevalce pozivajo k drugačni rešitvi.

sobota, 8. junij

V Narodni in univerzitetni knjižnici (NUK) letos obeležujejo 250-letnico knjižnice, ki je naslednica licejske knjižnice. Ob jubileju je ravnatelj Viljem Leban za STA spregovoril o poslanstvu knjižnice in gradnji NUK II, pa tudi o prihodnosti univerzitetnih knjižnic kot "inspirativnih prostorov za študij, raziskovanje in sodelovanje".
Svetovni dan oceanov, ki ga obeležujemo danes, izpostavlja pomembno vlogo, ki jo imajo oceani v vsakdanjem življenju ljudi. So pljuča planeta in pomemben vir hrane ter bistven sestavni del biosfere, svarijo pri Združenih narodih (ZN). Svetovni dan so s tradicionalnim dnevom odprtih vrat zaznamovali tudi na Morski biološki postaji Piran.

petek, 7. junij

Premier Robert Golob se je danes udeležil letnega srečanja Evropske mreže muzejev in centrov znanosti Ecsite, na katerem je poudaril, da se lahko družba razvija le z vlaganjem v znanje. Poudaril je, da bo vlada naslednje leto proračun povečala na več kot 550 milijonov in v treh letih skoraj podvojila sredstva za raziskave in znanost.
Med znanstvenimi novostmi slovenskih založb so tokrat knjige Na ulice! Odraščanje v današnjem času, ki je izšla pri Založbi FDV, Založba ZRC je izdala monografijo Epidemije in zdravstvo - zgodovinski pregled, Mirovni inštitut je izdal delo (Ne)enakost v času krize in vzpona avtoritarizmov, pri založbi Studia humanitatis je izšlo delo antičnega zgodovinarja Géze Alföldyja Rimska družbena zgodovina, Založba Univerze v Ljubljani pa je izdala monografijo z naslovom Geomorfologija krasa Slovenije.
Znanost je izrazito globalna, za dobro znanstveno-raziskovalno delo je zato treba spodbujati prihod tujih raziskovalcev, so se na okrogli mizi strinjali govorci. V Sloveniji je delež tujih raziskovalcev v primerjavi z drugimi evropskimi državami nizek, razlog pa je po mnenju govorcev zlasti slaba promocija slovenskih znanstvenih dosežkov.
Kljub temu, da gensko spremenjene organizme (GSO) v kmetijstvu poznamo že več desetletij, v Evropi ostajamo zadržani do njihove uporabe. Da bi se učinkovito spopadli s prehranskimi izzivi prihodnosti, ob enem pa se izognili družbeni stigmi, na Biotehniški fakulteti v Ljubljani razvijajo nove metode boja s škodljivci, ki genoma rastlin ne spreminjajo.
Vesoljsko plovilo Starliner je v četrtek z dvema astronavtoma pristalo na Mednarodni vesoljski postaji (ISS), a se je znova soočilo z več tehničnimi problemi. Po težavah z motorji se je tako Starliner uspel priklopiti na ISS šele v drugem poskusu, je razvidno iz posnetkov ameriške vesoljske agencije Nasa.
Velenjska Rdeča dvorana bo danes za en dan postala središče tehnološkega navdiha in ustvarjalnosti, saj bo gostila 3. državno tekmovanje v WRO robotiki, na katerem bo sodelovalo 172 mladih talentov v 57 ekipah iz vse Slovenije. Tekmovalci, stari od osem do 19 let, se bodo merili v treh disciplinah - robotskih misijah, športih ter inovacijah.

četrtek, 6. junij

Univerza v Ljubljani (UL) je skupaj z Univerzo v Mariboru in Univerzo na Primorskem ustanovila Konzorcij univerzitetnih pisarn za podporo raziskovalcem in študentom pri prenosu znanstvenih dosežkov v gospodarstvo in družbo (UNIK@TT). Konzorcij bo krepil vlogo univerz v slovenskem in globalnem inovacijskem ekosistemu, so sporočili z UL.
Kemijski inštitut (KI) aktivno sodeluje v evropskem projektu Excalibur, v katerem se osredotoča na razumevanje sprememb v sestavi in delovanju mikrobov v tleh ob uporabi biostimulantov in biopesticidov v vrtnarstvu. Njihov cilj je za kmete oblikovati ustrezne strategije upravljanja, ki bodo temeljile na biotski raznovrstnosti tal.
Kemijski inštitut te dni organizira že deveti teden Kemijskega inštituta, kjer širši javnosti predstavimo naše dejavnosti in poskušamo nasloviti nekatere glavne izzive v znanstveno raziskovalni dejavnosti, ki so seveda pomembni tudi za širšo družbo. V okviru tega tedna je Slovenska tiskovna agencija organizirala okroglo mizo o inovacijah. Ob robu te okrogle mize se postavlja nekaj pomembnih vprašanj in razmislekov.
Na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani so danes svečano odprli letno srečanje Evropske mreže muzejev in centrov znanosti (Ecsite), ki ga Slovenija gosti prvič. Na njem se bodo predstavili različni strokovnjaki s področja popularizacije in komuniciranja znanosti, ki bodo med drugim tudi razpravljali o pomembnosti povezovanja znanosti z umetnostjo.

sreda, 5. junij

Ameriška vesoljska agencija Nasa je danes proti Mednarodni vesoljski postaji (ISS) prvič izstrelila vesoljsko plovilo Starliner s posadko, poročajo tuje tiskovne agencije. Polet vesoljskega plovila, ki ga je izdelala korporacija Boeing, je bil pred tem dvakrat odpovedan zaradi tehničnih težav.
Kemijski inštitut (KI) je danes v Botaničnem vrtu podelil Preglove nagrade. Preglovi nagradi za izjemne dosežke na področju kemije in sorodnih ved sta prejela Petar Djinović in San Hadži, velika Preglova nagrada za raziskovalno delo pa je šla v roke Janezu Plavcu, so sporočili z inštituta.
Na področju znanstvenoraziskovalne dejavnosti v Sloveniji gredo stvari na bolje, med drugim na račun večjega financiranja, so se strinjali udeleženci okrogle mize STA o prihodnosti inovacij. Ob tem bo treba okrepiti inovacijsko dejavnost v gospodarstvu ter sprejeti ukrepe za zadržanje domačih kadrov in privabljanje tujih, so ocenili.
Dolgo odlašana prva izstrelitev evropske nosilne rakete Ariane 6 bo na sporedu 9. julija, je danes sporočila Evropska vesoljska agencija (Esa). Datum prve poskusne izstrelitve rakete, ki velja za ključni del nadaljevanja evropskih vesoljskih ambicij, je bila sicer prvotno načrtovana za leto 2020.
Matej Babšek s Fakultete za upravo Univerze v Ljubljani (UL) je kot prvi Slovenec prejel mednarodno nagrado Mzia Mikeladze za najboljšo doktorsko disertacijo s področja javne uprave in javnih politik, ki jo podeljuje Mreža šol in inštitutov za javno upravo v srednji in vzhodni Evropi (NISPAcee), so sporočili s fakultete.