Vir: STAznanost

petek, 18. oktober

Magistrski študent ljubljanske fakultete za elektrotehniko Matjaž Gobec je zmagal na izzivu podjetja Infineon v Beljaku, na katerem so se pomerili tehnološki start upi iz Evrope. V okviru start up podjetja Granevo iz Rogaške Slatine je vodil projekt, ki s pomočjo strojnega učenja na zvočnih posnetkih rešuje problem detekcije valjenja piščancev.
Upravni odbor Nacionalnega inštituta za biologijo s sedežem v Ljubljani je objavil javni razpis za delovno mesto direktorja. Tega zdaj vodi direktorica Maja Ravnikar, ki se ji petletni mandat izteče konec leta 2025. Rok za prijavo kandidatov je 2. november.
Konzorcij Slovenskega nacionalnega superračunalniškega omrežja (SLING) danes v okviru Meseca znanosti odpira vrata slovenskih superračunalniških centrov. Obiskovalci bodo lahko prisluhnili predstavitvam tehnologije in razvoja superračunalništva v Sloveniji in spoznali, kako superračunalniki vplivajo na vsakodnevno življenje ljudi.

četrtek, 17. oktober

Univerza v Mariboru je sklenila sporazum o sodelovanju s skladom za tehnološke inovacije Vesna, ki so ga skupaj razvili SID banka, Razvojna banka Hrvaške in Evropski investicijski sklad. Kot pravijo na mariborski univerzi, gre za pomemben korak pri spodbujanju prenosa znanja in tehnologij iz laboratorijev na trg.
Pri načrtovanju gradbene infrastrukture bo nujno treba upoštevati tudi podnebne spremembe, je bil eden od poudarkov dogodka, ki ga je ob 75-letnici delovanja pripravil Zavod za gradbeništvo Slovenije. Strokovnjaki so predstavili tudi inovacije in prakse na področju gradbenih materialov in konstrukcij, ki se prilagajajo izzivom podnebnih sprememb.
Mednarodna skupina raziskovalcev, katere del sta bila tudi raziskovalca Morske biološke postaje Piran NIB, je v lanskem letu na potovanju na vzhodni Pacifik pod globokomorskimi vrelci odkrila nov ekosistem. Odkritje, ki osvetljuje, kako zapletena so življenjska okolja v globokem morju, so zdaj objavili tudi v ugledni reviji Nature Communications.
Gradbeništvo se mora soočiti z naravnimi tveganji, ki jih že brez podnebnih sprememb v Sloveniji ne manjka. Ključen problem gradbenega načrtovanja je, da so trenutni zemljevidi in modeli zastareli in ne odražajo današnjih vremenskih razmer, je na kolokviju Zavoda za gradbeništvo Slovenije dejala klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj.
V organizaciji Slovenskega sociološkega društva se v Kopru začenja letno sociološko srečanje. Vse do sobote bodo različni strokovnjaki razpravljali o populizmu in nezaupanju v znanost, ki v družbi dobivata nove razsežnosti. Podelili bodo tudi nagrade za izjemne dosežke in prispevke na področju sociologije.

sreda, 16. oktober

Slovenija in Francija obeležujeta 30 let skupnega znanstvenega sodelovanja v programu PHC Proteus, ki spodbuja skupne raziskovalne projekte med institucijami obeh držav. Upravni dogovor o nadaljnjem sodelovanju na področju znanosti, inovacij in visokega šolstva sta danes podpisala minister Igor Papič ter veleposlanica Francije Florence Lévy.
Na Mednarodnem astronavtskem kongresu v Milanu, ki ga je v torek obiskal gospodarski minister Matjaž Han, so prvič organizirali predstavitev slovenskega vesoljskega sektorja. Na stojnici je sodelovalo osem slovenskih podjetij s področja vesoljskih tehnologij.
Ob mednarodnem dnevu slovarjev so v atriju ZRC pripravili prireditev, na kateri so med drugim obeležili 10 let portala Fran, predstavili pa so tudi nov portal Franja. Večjezični portal na domeni franja.eu omogoča iskanje dvojezičnih parov med 20 slovarji več jezikov, od angleškega do romunskega, na voljo pa je tudi latinsko-slovenski slovar.
V Ljubljani so predstavili projekt Greentech, ki združuje partnerje iz treh fakultet in osem slovenskih podjetij. Ti se v okviru 5,2 milijona evrov vrednega projekta osredotočajo na razvoj inovativnih rešitev na področju zmanjšanja emisij toplogrednih plinov in energetske porabe ter spodbujanja krožnega gospodarstva.
Študij biotehnologije je izjemno aktualen, študentom pa ponuja številne karierne možnosti predvsem na področju farmacije, prehrane in okoljskih aktivnosti, je ob dnevu biotehnologije, ki danes poteka na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani in je posvečen tudi 20-letnici študija, dejala ena od ustanoviteljic študija Mojca Narat.
Sonce je vstopilo v obdobje, ko je njegova dejavnost na vrhuncu, kar bi lahko trajalo še kako leto dni, je v torek sporočila ameriška vesoljska agencija Nasa. V prihodnjih mesecih se tako glede na napovedi znanstvenikov obeta še veliko priložnosti za opazovanje severnega sija.

torek, 15. oktober

Biotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani s pomočjo ljubljanske mestne občine (Mol) išče dodatna sredstva za izgradnjo mediteranskega rastlinjaka, ki bi po navedbah fakultete rešila prostorsko stisko ljubljanskega botaničnega vrta. Če bodo uspešni, bi nov rastlinjak v botaničnem vrtu odprli v nekaj letih, so ocenili za STA.

ponedeljek, 14. oktober

Sonda ameriške vesoljske agencije Nasa je danes uspešno poletela proti ledeni luni Jupitra, kjer bo raziskovala, ali so na njej pogoji, ki bi lahko omogočali življenje, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Iz ljubljanskega botaničnega vrta danes in v torek ponovno selijo sredozemske rastline na lokacijo v Koper, saj zaradi porušenega prezimovalnega rastlinjaka leta 2020 še vedno nimajo primernega rastlinjaka. Ob tem znova opozarjajo na prostorsko stisko, pa tudi na peticijo za ohranitev vrta, ki jo bodo posredovali pristojnemu ministru.
Prejemnika Zoisove nagrade za življenjsko delo sta Željko Knez in Ljubica Marjanovič Umek. Kot piše v utemeljitvi, si je Knez nagrado prislužil z dosežki na področju raziskav nadkritičnih tekočin, Marjanovič Umek pa razvoja mišljenja in govora pri otrocih. Puhova nagrado je pripadla Igorju Akrapoviču za nenehno vlaganje v razvoj tehnologij.
Prejemnika Zoisove nagrade za življenjsko delo sta inženir kemijske tehnologije Željko Knez in razvojna psihologinja Ljubica Marjanovič Umek, prejemnik Puhove nagrade za življenjsko delo pa Igor Akrapovič, lastnik podjetja Akrapovič, so danes sporočili z ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije.
V okviru Meseca znanosti se danes začenja največji slovenski festival za spodbujanje inovacij in partnerstev med akademskim okoljem in gospodarstvom Uni.Minds 2024. Vse do 22. oktobra se bodo zvrstili številni dogodki. Svoja vrata bodo odprle fakultete in podjetja, ki bodo predstavili svoje prebojne inovacije in priložnosti za povezovanje.