Vir: STAznanost

sreda, 21. avgust

Septembra bo v Sloveniji v okviru mreže Net4Brain potekala prva mednarodna konferenca o raziskavah in zdravljenju možganskih tumorjev, na kateri bodo vodilni strokovnjaki delili svoja odkritja in razpravljali o prihodnosti raziskav na tem področju, so sporočili z Nacionalnega inštituta za biologijo (NIB).

torek, 20. avgust

V Slovenskem društvu za odnose z javnostmi pozdravljajo prvi pregled področja komuniciranja znanosti v Sloveniji in priporočil za izboljšave na tem področju, ki ga je objavilo ministrstvo za visoko šolstvo. Vendar ugotavljajo, da omenjeni dokument "na žalost preveč poenostavlja ključne pojme, nekatere pa navaja celo napačno", sporočajo iz društva.
Minulo noč je bilo mogoče na nebu opazovati prav posebno polno luno, in sicer super luno, ki je bila hkrati tudi t. i. modra luna. Prva od štirih letošnjih super lun je bila še posebej blizu Zemlji. Naslednja priložnost za opazovanje super lune bo že sredi septembra.

nedelja, 18. avgust

V Tehnoparku Celje bo od srede do 29. avgusta na ogled multimedijska instalacija Atmosfere, umetnost, podnebje in raziskovanje vesolja. Razstava priča o moči umetnosti, raziskav in sodelovanja pri obravnavi temeljnih vprašanj našega časa ter prinaša potovanje po področjih atmosfere, podnebja in raziskovanja vesolja.

sobota, 17. avgust

Na letošnjih olimpijskih igrah v Parizu so bila zaradi slabe kakovosti vode v reki Seni večkrat odpovedana plavalna tekmovanja. Za njeno onesnaženost so krivi zlasti razbremenilniki, ki ob deževju mešanico komunalne in padavinske odpadne vode prelivajo v reko. Podoben problem imamo pri nas z reko Ljubljanico, ki še vedno nima statusa kopalne vode.

četrtek, 15. avgust

Na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani bo naslednji teden potekal tradicionalni Poletni tabor inovativnih tehnologij. Med 19. in 23. avgustom se bodo zvrstile številne delavnice, mladi udeleženci pa se bodo odpravili tudi na ekskurzije v visokotehnološka podjetja in ustanove, so sporočili s fakultete.

torek, 13. avgust

Družba Terme Topolšica se je letos po uspešni razdolžitvi do bank upnic osredotočila na nadomestitev izpada prihodkov zaradi odhoda velenjskega doma za varstvo odraslih, ki je bil pomemben najemnik njihovih zmogljivosti. Avgusta bodo, kot kaže, uspeli zagotoviti podobno zasedenost sob kot lani, poslovanje do maja pa zaostaja za načrtom.

nedelja, 11. avgust

Te dni je znova zanimivo na nebu, ki je polno meteorskih rojev. Trenutno so najizrazitejši Perzeidi, ki bodo višek aktivnosti doživljali v naslednjih dveh nočeh. Kot je za STA pojasnil profesor astronomije, astrofizike in kozmologije Tomaž Zwitter z ljubljanske fakultete za matematiko in fiziko, bodo najbolj vidni po polnoči, ko zaide luna.

četrtek, 8. avgust

S sedme Mednarodne ekonomske olimpijade, ki je konec julija potekala v Hongkongu, se je slovenska ekipa vrnila z dvema srebrnima in dvema bronastima medaljama. Srebrni odličji sta osvojila Špela Gačnik in Benjamin Gašperin, bronasti pa Andraž Plut in Borja Ranzinger, so sporočili z ljubljanske fakultete za matematiko in fiziko.
Ljubljanski fakulteti za farmacijo in za strojništvo sta pridobili gradbeno dovoljenje za novogradnji. Nova objekta bosta na območju Kampusa Brdo, začetek njune gradnje pa pričakujejo v letu 2025, so sporočili z Univerze v Ljubljani.
Ameriška astronavta, ki sta junija odletela na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS), nato pa zaradi okvare plovila Starliner ostala na postaji, bi se lahko domov vrnila šele v začetku prihodnjega leta, so sporočili pri Nasi, kjer sedaj iščejo možne rešitve za njuno vrnitev na Zemljo. Kdaj natančno bi se lahko vrnila, za zdaj še ni jasno.
Letošnji julij je bil po podatkih službe za spremljanje podnebnih sprememb v okviru programa EU Copernicus drugi najtoplejši julij doslej in drugi najtoplejši mesec nasploh. Povprečna globalna temperatura zraka je dosegla 16,91 stopinje Celzija, kar je 0,68 stopinje nad julijskim povprečjem v obdobju 1991-2020 in 0,04 stopinje manj kot julija lani.

sreda, 7. avgust

V času podnebne krize in zgoščenega prometa v urbanih mestnih središčih se vedno več ljudi po svetu zateka h kolesarjenju. Kako onesnažen zrak, hrup in visoke temperature mestnega okolja vplivajo na ljubljanske kolesarje, preučujejo raziskovalci na odseku za Znanosti o okolju Instituta Jožef Stefan.
Ameriška vesoljska agencija Nasa je v torek na september preložila polet štirih astronavtov na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS), ki ga je načrtovala s podjetjem SpaceX. Razlog so težave vesoljskega plovila Starliner, zaradi katerih sta na ISS obtičala dva astronavta, ki se bosta na Zemljo lahko vrnila s plovilom podjetja SpaceX.

torek, 6. avgust

Mineva 79 let od trenutka, ko so 6. avgusta 1945 ZDA na japonsko mesto Hirošima odvrgle prvo atomsko bombo v zgodovini. Vendar pa ta dogodek ne opominja le na grozote vojne, ampak tudi na moč preživetja in miru, kar simbolizirajo drevesa, ki so preživela to katastrofo in danes uspešno rastejo tudi v Botaničnem vrtu Univerze v Ljubljani (UL).

sobota, 3. avgust

Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije je pripravilo prvi pregled področja komuniciranja znanosti v obliki analize stanja in priporočil za izboljšave na tem področju. Dokument poudarja vlogo komuniciranja znanosti pri širjenju zanesljive znanstvene vednosti ter opisuje učinkovito upravljanje in izvajanje te dejavnosti.

petek, 2. avgust

Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj je odobrilo evropska sredstva za projekt razvoja metod strojnega učenja in umetne inteligence Machine Learning for Science and Humanities - SMASH. Za projekt v skupni vrednosti 9,95 milijona evrov bo Evropski sklad za regionalni razvoj namenil 2,1 milijona evrov, so sporočili z ministrstva.

četrtek, 1. avgust

Multimedijska instalacija z naslovom Atmosfere - umetnost, podnebje in raziskovanje vesolja, ki je del avstrijske razstave Steiermark Schau 2023, gostuje v Sloveniji. Postavitev, ki na edinstven način združuje umetnost in znanost, je od srede na ogled v Galeriji DLUL v Ljubljani, 21. avgusta pa se seli v Tehnopark v Celje.
Podvodna struktura, s katero zavod za ohranjanje biodiverzitete morja YouSea od marca raziskuje možnost pridobivanja avtohtonih morskih organizmov za gojenje, ima že prve prebivalce. Strukturo so potopili dober kilometer od slovenske obale.

sreda, 31. julij

Na pobudo držav članic EU je Evropska komisija letos ustanovila Zavezništvo za jezikovne tehnologije. V okviru posebnega razpisa išče evropske inkubatorje za sodelovanje v konzorciju. Prijavo na razpis bo na nivoju zavezništva pripravila delovna skupina. Pristojno slovensko ministrstvo zato spodbuja tudi k prijavi za članstvo v delovni skupini.