Vir: STAznanost

ponedeljek, 28. oktober

V Akademiji znanosti za trajnostni razvoj Slovenije podpirajo prizadevanja vlade po zaščiti in krepitvi javnega zdravstva ter njegovi razmejitvi od zasebnega, kakor je to predvideno v predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, so zapisali v izjavi za javnost. Ob tem vladi predlagajo, da sprejme dodatne dopolnitve tega in drugih zakonov.
Slovenska tiskovna agencija v okviru portala STAznanost vabi na spletni pogovor z naslovom "Od rekordov do prilagajanja: Ekstremno vreme, podnebje in cena blaženja posledic". Virtualna okrogla miza bo potekala v torek, 5. novembra, ob 13.30. Pogovor bo mogoče v živo spremljati na povezavi https://video.sta.si/ .

petek, 25. oktober

Nacionalni inštitut za biologijo je za vzdrževalna dela na Morski biološki postaji Piran od ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije prek razpisa za sofinanciranje vzdrževalnih del namenil dobrih 1,1 milijona evrov. Kot so pojasnili na omenjeni postaji, bo glavnina porabljena za obnovo strehe, fasade in menjavo prezračevalnih naprav.
Slovenija bo s polnopravnim članstvom v Evropski organizaciji za jedrske raziskave (Cern) utrdila svoj ugled v mednarodnem raziskovalnem prostoru. Slovenskim znanstvenikom bo to omogočilo, da samostojno predlagajo in določajo cilje eksperimentov, kar je pomemben korak naprej, so danes poudarili na ljubljanski fakulteti za matematiko in fiziko.
Z Mednarodne vesoljske postaje (ISS) so se danes na Zemljo vrnili trije ameriški astronavti in ruski kozmonavt, potem ko so njihovo približno 30-urno potovanje morali večkrat prestaviti zaradi orkana Milton. Ponoči po lokalnem času so v kapsuli podjetja SpaceX vendarle uspeli pristati ob obali Floride, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

četrtek, 24. oktober

Vlada se je danes seznanila s pripravo prijave na razpis Evropske komisije za pridobitev visoko zmogljivega računalnika za umetno inteligenco in za vzpostavitev tovarne umetne inteligence. Za pomoč pri pripravi prijave je ustanovila delovno skupino.

sreda, 23. oktober

Na Institutu Jožef Stefan so danes obeležili 40. obletnico odseka za reaktorsko tehniko. Kot je ob robu dogodka dejal vodja odseka Leon Cizelj, je jedrska energija ključna za energetski sistem brez ogljika, Slovenija kot jedrska država, pa se mora za svojo prihodnost zanašati na znanost, saj ta omogoča dolgoročne rešitve in napredek.
Poslanci so danes potrdili sveženj treh zakonskih predlogov, potrebnih za pristop Slovenije k Evropski vesoljski agenciji (Esa). S tem je izpolnjen zadnji pogoj, da Slovenija predvidoma 1. januarja 2025 postane polnopravna članica agencije. Na gospodarskem ministrstvu so ob tem vnovič izpostavili prednosti članstva za državo in gospodarstvo.
Center vesoljskih tehnologij Hermana Potočnika Noordunga iz Vitanja te dni na poslovnem obisku gosti ameriškega astronavta slovenskih korenin Randyja Bresnika. Namen obiska je promocija ameriškega vesoljskega programa Artemis, ki se mu je aprila pridružila tudi Slovenija, o njem pa je Bresnik danes spregovoril tudi v Centru Noordung.
Institut informacijskih znanosti (Izum) prireja danes in v četrtek 24. mednarodno konferenco Cobiss, na kateri razpravljajo o možnostih uporabe umetne inteligence pri programski opremi za knjižnice in storitvah knjižnic za uporabnike. Po besedah direktorja Aleša Bošnjaka je tudi v knjižničarstvu to lahko dobrodošla pomoč.

torek, 22. oktober

Na ljubljanski fakulteti za arhitekturo so v okviru festivala Uni.Minds nocoj podelili Rektorjeve nagrade za naj inovacijo Univerze v Ljubljani (UL). Nagrade v skupni vrednosti 18.000 evrov je prejelo devet projektov v treh kategorijah. Prvo mesto v vsaki kategoriji so zasedle ideje FoodIQ, MediGuide in mobilna aplikacija Greenie.
Na Institutu Jožef Stefan (IJS) so pridobili nov 11,5 milijonov evrov vreden projekt Squash - Slovensko središče za kvantno znanost. S projektom želijo izboljšati raziskovalno odličnost in konkurenčnost instituta z zaposlitvijo podoktorskih raziskovalcev z vsega sveta na področjih kvantnih znanosti in tehnologij, so danes povedali na predstavitvi.
V Laboratoriju za strojno inteligenco Fakultete za elektrotehniko Univerze v Ljubljani so v lanskem letu začeli s projektom DeepFake DAD. Cilj triletnega projekta je razviti naprednejšo tehnologijo za zaznavanje globokih ponaredkov, ki jih je s hitrim razvojem tehnologije vse lažje ustvariti, na družbenih omrežjih pa se hitro širijo.

nedelja, 20. oktober

Javna agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost RS (Aris) in Javna agencija Spirit Slovenija sta oktobra v High Tech Campus Villach v Beljaku in okoliških podjetjih izvedli skupno usposabljanje. Dogodek je bil namenjen spoznavanju sodelovanja med znanstvenoraziskovalno dejavnostjo in gospodarstvom na avstrijskem Koroškem ter spoznavanju podpornega okolja za sofinanciranje teh dejavnosti.

sobota, 19. oktober

Odprte so prijave za sodelovanje v Hackathonu: umetna inteligenci za družbene inovacij. Na tekmovanje se lahko prijavijo dijaki, študenti in mladi inovatorje, ki želijo uporabiti svoje znanje uporabe umetne inteligence za reševanje družbenih izzivov. Rok za prijavo ekip je 5. november, so sporočili organizatorji.
Na sociološkem srečanju v Kopru so sinoči podelili nagrade in priznanja Slovenskega sociološkega društva (SSD). Najvišje priznanje, naziv častne članice, je prejela Majda Pahor, priznanje za znanstveno delo je prejela Majda Hrženjak, za strokovno delo Inštitut 8. marec, za uveljavljanje sociologije v praksi pa Kristina Božič, so sporočili iz SSD.

petek, 18. oktober

Slovenski superačunalniški centri so danes, ko obeležujemo Eksa dan, tradicionalno odprli vrata v prostore, kjer so nekateri najzmogljivejši superračunalniki na domačih tleh. Med njimi zaseda posebno mesto superračunalnik Vega, ki sodi med najzmogljivejše superračunalnike na svetu, so sporočili iz javnega zavoda Arnes.
Zavod za gradbeništvo Slovenije je danes z dogodkom obeležil 75 let delovanja. "Gradbeništvo je panoga, ki se prepočasi prilagaja novim trendom. Nahaja se pred izzivi, ki bodo temeljili na razvoju in novih znanjih, pri tem pa bo zavod odigral svojo vlogo," je dejal direktor zavoda Aleš Žnidarič.
V novomeški Krki so danes podelili nagrade mladim raziskovalcem za dodiplomske in podiplomske raziskovalne naloge. 39 dijakom in študentom iz različnih izobraževalnih ustanov sta jih podelila predsednik uprave Jože Colarič in član uprave Aleš Rotar. Od tega je pet nagrajenih prejelo veliko Krkino nagrado, so sporočili iz družbe.
Podjetja iz slovenskega vesoljskega sektorja, ki so se letos prvič aktivno predstavila na Mednarodnem astronavtskem kongresu v Milanu, so svojo prisotnost ocenila kot zelo uspešno. Na kongresu so imela številne priložnosti za navezovanje poslovnih stikov in mreženje, so sporočili iz agencije Spirit Slovenija.