Vir: STAznanost

četrtek, 20. junij

V Vojniku danes in v petek poteka 12. konferenca slovenskih znanstvenikov in gospodarstvenikov iz sveta in Slovenije, ki jo je pod častnim pokroviteljstvom predsednice republike Nataše Pirc Musar organiziralo podjetje Mik Celje. Konferenca je namenjena izmenjavi znanj in izkušenj med drugim na področjih razvoja ter pridobivanju kadra in investicij.
Raziskovalci Kemijskega inštituta so v sodelovanju z raziskovalci Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani odkrili, da lahko posebne proteinske strukture, imenovane plinski vezikli, izboljšajo učinkovitost ultrazvočne terapije. Njihovo odkritje bo lahko med drugim omogočilo bolj natančno, hitro in ciljno zdravljenje rakavih obolenj.
Slovenska znanstvena fundacija (SZF) letos praznuje trideset let svojega poslanstva na Slovenskem. Jubilej bodo danes obeležili s slavnostno akademijo v Kristalni palači BTC v Ljubljani. Na njej bodo podelili zlata priznanja najodličnejšim partnerjem iz Slovenije in drugih držav ter jubilejna priznanja soustanoviteljem.

sreda, 19. junij

Zbornica osrednjeslovenske regije pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) je danes podelila priznanja za najboljše inovacije v regiji. Podelila je šest zlatih, devet srebrnih in sedem bronastih priznanj ter posebno priznanje za prebojno invencijo. Štiri zlate inovacije so se uvrstile v tekmovanje za najvišja priznanja na nacionalni ravni.
Slika članka
Mariborski dijaki evropski prvaki v robotskem nogometu
Dijaki Tehniškega šolskega centra Maribor so na robotskem evropskem prvenstvu RoboCupJunior v Hannovru postali evropski prvaki v kategoriji Soccer Lightweight. Gre za kategorijo, v kateri tekmovalci sami načrtujejo, izdelajo in sprogramirajo dva...
V Bruslju so se danes zbrali predstavniki držav članic EU, da bi oblikovali odbor za umetno inteligenco, ki ga predvideva nedavno sprejeti akt o umetni inteligenci. Sestanka se je v imenu Slovenije udeležila državna sekretarka na ministrstvu za digitalno preobrazbo Aida Kamišalić Latifić. Tema pogovor so bile prednostne naloge in program odbora.
Fakulteta za elektrotehniko Univerze v Ljubljani (UL FE) danes organizira že 10. Slovensko fotovoltaično konferenco SLO-PV 2024, ki bo potekala na sedežu fakultete. Obiskovalci bodo tako lahko spoznali najnovejše trende na področju fotovoltaičnih tehnologij. Ta konec tedna pa na fakulteti pripravljajo tudi delavnico o fotovoltaiki, so sporočili z UL FE.

torek, 18. junij

Premier Robert Golob in generalni direktor Evropske vesoljske agencije (Esa) Josef Aschbacher sta danes v Parizu podpisala sporazum, na podlagi katerega bo Slovenija v začetku prihodnjega leta postala polnopravna članica omenjene agencije. Sporazum med vlado in agencijo mora zdaj ratificirati še DZ, so sporočili iz vlade.
Mednarodna raziskave OECD PISA 2022 kaže, da so slovenski 15-letniki na področju ustvarjalnega mišljenja v primerjavi z vrstniki iz drugih držav podpovprečni. Slovenski mladi tudi izražajo bolj negativna stališča do različnih vidikov ustvarjalnosti ter kažejo manj odprtosti za pridobivanje novega znanja in izkušenj.

ponedeljek, 17. junij

Slovenija bo danes podpisala sporazum o polnopravnem članstvu v Evropski vesoljski agenciji (Esa). Z agencijo s sedežem v Parizu sodeluje od leta 2009, zadnjih osem let kot pridružena članica, kar slovenskim podjetjem in razvojno-raziskovalnim institucijam omogoča sodelovanje pri projektih na področju vesoljskih tehnologij.
Pod strmimi stenami, ki predstavljajo večji del obale slovenskega morja, se ni varno sončiti, je danes v Strunjanu ob predstavitvi projekta Erozijski procesi na obalnih flišnih klifih z oceno tveganja opozoril profesor na Naravoslovnotehniški fakulteti Timotej Verbovšek. Prvi rezultati so pokazali hitrejše krušenje od pričakovanega.

sobota, 15. junij

Ocenjevanje telesne zmogljivosti, zlasti pri mladih, je zelo pomembno, saj je ta "kot termometer, ki kaže, kako zdrava in sposobna je populacija na določenem območju," je za STA dejal priznani strokovnjak Francisco B. Ortega. Slovenija je po njegovem mnenju s sistemom spremljanja telesne zmogljivosti SLOfit lahko zgled drugim državam.
Univerza v Ljubljani je sklenila partnerstvo s skladom Vesna za podporo inovacijam na področjih umetna inteligenca, informatika, robotika, energetika, zdravstvo, farmacija in biotehnologija. Programska ekipa, ki je sklad ta teden predstavila na Univerzi v Mariboru, je z drugimi univerzami doslej podpisala pisma o nameri.

petek, 14. junij

Znanstveno-raziskovalno središče (ZRS) Koper, ki bo letos proslavilo 30 let delovanja, si prizadeva postati mediteranski referenčni center znanstveno-raziskovalne odličnosti, je ob predstavitvi lanskih dosežkov dejal direktor Rado Pišot. Poudaril je, da želijo znanje deliti z lokalnim okoljem, a opozoril, da v njem ne najdejo dovolj posluha.
Znanstveniki z Instituta Jožef Stefan (IJS) in Instituta Max Planck so prvič uspešno zasnovali prepletene fotone oz. kvantno svetlobo v tekočih kristalih, kakršne sicer najdemo v televizijskih zaslonih. Ta dosežek omogoča razvoj bolj učinkovitih kvantnih komunikacijskih sistemov in bo lahko pomembno vplival na prihodnost kvantnih tehnologij.
Ledeniki se v zadnjih desetletjih po vsem svetu dramatično krčijo in izginjajo. Katera država je prva ostala brez ledenikov, je nemogoče dokazati, vemo pa, da je Slovenija svoje prave ledenike izgubila že v 80. letih prejšnjega stoletja, ko so se bolj intenzivno začele kazati posledice podnebnih sprememb, je pojasnil Miha Pavšek z Inštituta Antona Melika ZRC SAZU.

sreda, 12. junij

V sklopu predsedovanja Slovenije Alpski konvenciji od danes do petka v Kranjski Gori potekata dva mednarodna dogodka, in sicer Konferenca o alpski biotski raznovrstnosti in Forum Alpinum. Dogodka sta namenjena dialogu med znanstveno srenjo in oblikovalci politik.

torek, 11. junij

Mikrodokazila so zaradi fleksibilnosti in kakovosti pomembna pri zapolnjevanju vrzeli med novimi znanji in sodobnimi trajnostnimi izzivi, so izpostavili na današnjem posvetu, ki sta ga organizirali GZS in Univerza v Ljubljani. Posameznikom lahko pomagajo nenehno posodabljati znanja in veščine ter se prilagajati novim izzivom, so dodali.
Fakulteto za zdravstvene vede Univerze v Mariboru, ki se že nekaj let sooča s prostorsko stisko, bodo obnovili in zgradili prizidek. Za to bo univerza v okviru zakona o zagotavljanju finančnih sredstev za investicije v slovensko zdravstvo dobila 12 milijonov evrov. Obe gradbeni fazi naj bi bili izvedeni do konca leta 2027.
Analize telesnega in gibalnega razvoja otrok in mladostnikov ostajajo zaskrbljujoče in zaostajajo za obdobjem pred pandemijo koronavirusa. Med najbolj občutljivimi je srednješolska populacija, prav njej pa je namenjen projekt zMIGAJ, ki je oblikovan po meri dijakov. Ti bodo sami odločali o vsebinah, so na predstavitvi poudarili nosilci projekta.