Vir: STAznanost

četrtek, 29. avgust

Raziskovalni inštitut InnoRenew CoE bo v prvi polovici leta 2025 izvedel poskus v vesolju z glivnim biofilmom, ki se lahko uporabi za zaščito materialov. Na inštitutu glivni biofilm raziskovalna skupina razvija v okviru ERC projekta ARCHI-SKIN, tovrstna raziskava pa bo prva, ki bo preučevala vpliv vesolja na inženirske žive materiale.
Raziskovalke in raziskovalci na Kemijskem inštitutu so razvili terapevtsko celično napravo, ki se odziva na ultrazvok. Njihova inovacija bi lahko omogočila natančnejše, neinvazivno, hitro in ciljno usmerjeno zdravljenje, vključno z določenimi oblikami raka, še posebej na težko dostopnih mestih globoko v tkivih, so sporočili s Kemijskega inštituta.
Slovensko društvo za proučevanje in varstvo netopirjev bo danes ob 20. uri ob ribniku za Čolnarno v Tivoliju izvedlo lov netopirjev, s katerim zaznamujejo mednarodno noč netopirjev in ozaveščajo o pomenu in varstvu teh sesalcev. Mednarodni sporazum o varstvu evropskih vrst netopirjev Eurobats koordinira program že od leta 1997.

sreda, 28. avgust

Na konferenci Tehnologije in poslovni modeli za krožno gospodarstvo TBMCE 2024, ki bo prihodnji teden potekala v Portorožu, bodo strokovnjaki spregovorili o rešitvah, ki jih prinaša krožno gospodarstvo. Na dogodku se bo zvrstilo 21 predavanj in 39 znanstvenih predstavitev v obliki posterjev, so povedali na današnji novinarski konferenci.
Alexander Škof iz brežiške gimnazije je na 20. mednarodni geografski olimpijadi v mestu Maynooth na Irskem osvojil zlato medaljo. Njegov uspeh je dopolnil Gregor Samsa iz ŠC Postojna, ki je prejel bronasto medaljo, so sporočili iz Zveze geografov Slovenije. Na geografski olimpijadi je sodelovalo 183 najboljših srednješolskih geografov iz 46 držav.
Fakulteta za strojništvo Univerze v Ljubljani med 27. in 30. avgustom organizira tradicionalno poletno šolo strojništva za osnovnošolce Zasnuj, izdelaj, preizkusi! Učenci prek različnih delavnic spoznavajo svet strojništva in razvijajo veščine za poklice prihodnosti, so sporočili s fakultete.

torek, 27. avgust

V Sloveniji je stekla zbiralna akcija besedil za razvoj velikega jezikovnega modela. Z njim želijo omogočiti razvoj varne, kakovostne in odprto dostopne umetne inteligence v slovenščini. V okviru akcije, ki jo koordinira Fakulteta za računalništvo in informatiko v Ljubljani, je mogoče prispevati pisna in govorjena besedila.
Mednarodna zveza za geološke znanosti (IUGS) je danes na 37. mednarodnem geološkem kongresu v Busanu objavila seznam Drugih 100 geoloških dediščin IUGS. Nanj se je pod zaporedno številko 126 uvrstila tudi Račiška pečina. Gre za kraško jamo v jugozahodni Sloveniji, ki se ponaša z izjemnim sedimentnim profilom, ki sega od poznega pliocena do danes.
Slovenski dijaki so na 17. mednarodni olimpijadi iz astronomije in astrofizike, ki je potekala med 17. in 27. avgustom v Vassourasu v Braziliji, osvojili dve zlati in dve srebrni medalji. Peter Andolšek je ponovno postal tudi skupni zmagovalec olimpijade, slovenska ekipa pa se je zavihtela med najboljših pet ekip na svetu.
V starem rastlinjaku Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani so te dni postavili priložnostno razstavo, ki prikazuje raznolikost ciklam, zelo dišeče vrste cvetlic, ki so nekoč naznanjale prihod jeseni. Kot ob odprtju razstave, ki je na ogled brezplačno, poudarjajo v botaničnem vrtu, je med vsemi vrstami prav ciklama tista, ki najbolj zadiši.
Inštitut za razvoj družbene odgovornosti (IRDO) je v sodelovanju s podpornimi partnerji objavil drugi razpis za nagrado Adrastos 2024, slovensko mladinsko nagrado za družbeno odgovornost in trajnostni razvoj. Organizatorji k sodelovanju vabijo neformalne skupine mladih, mladinske in druge nevladne organizacije ter izobraževalne organizacije. Prijave na razpis zbirajo do 23. oktobra.
Organizatorji izbora Inženirka leta vabijo k prijavam na letošnji razpis. Tudi letos lahko posamezniki, inženirke same, podjetja, organizacije in združenja svojo kandidatko za inženirko leta 2024 predlagajo prek obrazca na spletni strani natečaja. Prijave so odprte do 22. septembra.

ponedeljek, 26. avgust

V Živalski vrt Ljubljana sta prispela samica in samec sibirskega tigra, s čimer so zaokrožili letošnje pridobitve novih živali. Letos so tako pozdravili nov par sibirskih tigrov, azijsko levinjo, filipinske kljunorožce, svinjske jelene, indokitajske sika jelene, vzhodne kune vrečarice, ovratničarske čaje in jastrebje pegatke, so sporočili.
Obdukcija poginulega delfina, ki so ga raziskovalci slovenskega društva za morske sesalce Morigenos našli konec junija pred Strunjanom, je pokazala, da je poginil zaradi posledic strela z orožjem. Ker so delfini v Sloveniji in Evropi strogo zavarovana vrsta, gre za kaznivo dejanje, zaradi česar so v društvu primer prijavili tudi policiji.

sobota, 24. avgust

Zadnji konec tedna v avgustu tradicionalno zaznamujemo mednarodno noč netopirjev. Na svetu so do sedaj odkrili 1400 vrst netopirjev, kar pomeni, da gre za drugi največji red sesalcev na svetu. V Sloveniji je prisotnih 32 vrst, ki jim pomemben življenjski prostor predstavljajo stavbe kulturne dediščine.
Na južnem obrobju Ljubljanskega barja, v dolini Drage, stojijo ribniki, ki skrivajo bogato življenje. Poleg mnogih vrst ptic, rib in rastlin tam domujejo tudi močvirske sklednice, domorodne želve, ki pa so zaradi raznih nevarnosti ogrožene. Sodelavci Krajinskega parka Ljubljansko barje zato zlasti na tem območju izvajajo ukrepe za njihovo zaščito.