Vir: STAznanost

torek, 24. september

V Slovenski znanstveni fundaciji so ob začetku letošnjega 30. slovenskega znanstvenega festivala poudarili, da je komuniciranje znanosti ključno in predstavlja njen temelj, kar odraža tudi geslo Razlagati znanost. Letošnji program prinaša novost, saj poleg učencev, dijakov in študentov nagovarja tudi zahtevnejše poslušalce.
Umetna inteligenca temeljito spreminja celotne gospodarske panoge, do leta 2030 pa bi lahko prispevala do 11,5 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP) južne Evrope, je na konferenci v Portorožu dejala generalna direktorica Microsofta za jugovzhodno Evropo Kristina Tikhonova. Ob tem je izpostavila tudi pomen zaščite sistemov umetne inteligence.
Ruska kozmonavta sta se po rekordno dolgem neprekinjenem bivanju na Mednarodni vesoljski postaji (ISS), 374 dni, vrnila na Zemljo. V kapsuli Sojuz MS-25 sta se Oleg Kononenko in Nikolaj Čub vrnila skupaj z ameriško astronavtko Tracy Dyson. V ponedeljek ob 17. uri po lokalnem času so pristali v kazahstanski stepi, poročajo tuje tiskovne agencije.
Na letošnjih Dnevih strojništva, ki bodo od danes do nedelje potekali v Tehniškem muzeju Slovenije, bodo predstavili tudi projekte študentov Fakultete za strojništvo Univerze v Ljubljani. Udeleženci se bodo lahko med drugimi preizkusili v delu z roboti, 3D tiskanjem, delom z laserji in virtualnimi simulatorji, so sporočili s fakultete.
Evropsko združenje za komunikološko raziskovanje in izobraževanje (ECREA) bo danes v Cankarjevem domu v Ljubljani odprlo največjo evropsko komunikološko konferenco, ki bo priložnost za razpravo o aktualnih vprašanjih. Letos jo gosti ljubljanska fakulteta za družbene vede, do petka pa jo bo po pričakovanjih ECREA obiskalo okoli 1600 udeležencev.
Na ljubljanski Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo se danes začenja jubilejni 30. slovenski festival znanosti z mednarodno udeležbo, ki ga organizira Slovenska znanstvena fundacija. Festival pod geslom Razlagati znanost bo potekal do vključno četrtka, s svojim predavanjem o rastlinah pa ga bo odprla raziskovalka na NIB Marina Dermastia.

ponedeljek, 23. september

Raziskava z avstralske Univerze Edith Cowan (ECU) nakazuje, da lahko potovanja predstavljajo učinkovito orožje v boju proti prezgodnjemu staranju v primerjavi s tradicionalnimi metodami. Ugotovitve kažejo, da pozitivne izkušnje med potovanjem pomembno prispevajo k izboljšanju zdravja.
Začetna sredstva iz letošnjega državnega proračuna za razvojno-raziskovalno dejavnost so predvidena v višini 584,6 milijona evrov. To je 66,4 milijona evrov ali 12,8 odstotka več, kot je država za to dejavnost porabila lani, so zapisali pri Statističnem uradu RS (Surs).
V Portorožu se danes začenja 29. poslovno-tehnološka NT konferenca, največji tovrstni dogodek v državi. Na tridnevni konferenci, ki letos v ospredje postavlja umetno inteligenco in kibernetsko varnost, se bo zbralo več kot 2000 domačih in tujih strokovnjakov s področju tehnologije in poslovanja. Osrednji del konference bo v torek.

nedelja, 22. september

Na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani so v Laboratoriju za multimedijo avgusta začeli projekt TeachXR, ki se osredotoča na raziskovanje in uvajanje naprednih tehnologij navidezne, obogatene in razširjene resničnosti v osnovnih in srednjih šolah. Z aktivnostmi želijo izboljšati izobraževalni proces, so sporočili s fakultete.
Obiskovalci vseh starosti so se ta teden zbrali v Celju, da bi na Stičišču znanosti in gospodarstva v sklopu Mednarodnega obrtno-podjetniškega sejma od blizu spoznali vrhunske slovenske tehnologije in inovacije. Z radovednostjo so strmeli v stojnice, ki so ponujale vpogled v napredek bionike, komunikacije človek-stroj in okolju prijaznih inovacij.

petek, 20. september

Zaradi uspešnega širjenja azijskega sršena po Evropi obstaja velika verjetnost, da se lahko kmalu pojavi tudi v Sloveniji, opozarjajo na zavodu za varstvo narave. V Sloveniji ga zaenkrat še niso opazili, na zavodu pa pozivajo javnost, da jim javi morebitna opažanja. Azijski sršen predstavlja resno grožnjo naravi in ljudem, opozarjajo.
Na prvi mednarodni olimpijadi v umetni inteligenci za srednješolce je prvo mesto osvojil Slovenec Brest Lenarčič, njegov uspeh pa je z bronom dopolnil še Žan Pustoslemšek. Olimpijado, ki je potekala v Rijadu Savdski Arabiji, je soorganiziral Mednarodni raziskovalni center za umetno inteligenco pod okriljem Unesca (IRCAI) iz Slovenije.

četrtek, 19. september

Zemlja bo ta mesec za kratek čas dobila drugo luno v obliki majhnega asteroida. Za razliko od Zemljinega naravnega satelita Lune, ki spremlja naš planet že približno štiri milijarde let, bo ta majhni spremljevalec v bližini Zemlje ostal le slaba dva meseca, preden se bo vrnil v svoj asteroidni pas, ki sledi našemu planetu in kroži okoli Sonca.
Slovensko kemijsko društvo je letos prvič podelilo štiri stanovske nagrade za izjemne dosežke kemikov na znanstvenem, pedagoškem in gospodarskem področju. Med nagrajenci je tudi vodja razvoja kemijskih tehnologij v Krki Silvo Zupančič, ki je prejel nagrado za življenjsko delo na gospodarskem področju, so sporočili iz društva.
V okviru projekta Spoznaj, katerega namen je uvesti načela odprte znanosti v znanstvenoraziskovalno delo, je izšel prvi priročnik o odprti znanosti z naslovom Spoznaj FAIR. Priročnik odpira temeljna vprašanja, povezana z uresničevanjem odprte znanosti, in prikazuje obstoječe rešitve ter možnosti razvoja področja odprte znanosti.
Raziskovalci Nacionalnega inštituta za biologijo Ljubljana so v akciji Ponovno se išče progasti gož letos prejeli nove podatke o opažanju plazilcev. Progastega goža, ki je med najredkejšimi vrstami plazilcev v Sloveniji, so opazili petkrat. Odziv na akcijo je pokazal, da ljudje radi opazujejo naravo in jo spoštujejo, so sporočili iz Zavoda Štirna.

sreda, 18. september

Več kot 39 milijonov ljudi po vsem svetu bi lahko v naslednjih 25 letih umrlo zaradi okužbe z bakterijami, odpornimi na antibiotike, kažejo izsledki raziskave, ki je bila v torek objavljena v znanstveni reviji The Lancet. Raziskovalci ob tem pozivajo k sprejetju ukrepov, da bi se izognili temu črnemu scenariju.
Ljubljanska univerza je pred začetkom novega študijskega leta predstavila ključne novosti in priložnosti za študente. Gre za prenovljene študijske programe z vidika interdisciplinarnosti oz. digitalizacije in zelene pismenosti, bogato ponudbo obštudijskih dejavnosti, razmišljajo tudi o štipendijskemu skladu za nadarjene študente.
Odcepljeno podjetje Kemijskega inštituta MyCol je prvi prejemnik investicije julija letos ustanovljenega sklada tveganega kapitala Vesna, namenjenega spodbujanju tehnološkega transferja inovacij v sektorju globokih tehnologij. Podpis pogodbe za pridobitev semenske investicije sta podjetje in sklad podpisala danes v Ljubljani.