Vir: STAznanost

ponedeljek, 9. september

Zaključila se je 36. mednarodna računalniška olimpijada, ki je potekala v Egiptu med 1. in 8. septembrom. Član slovenske ekipe štirih dijakov Jakob Žorž (Gimnazija Škofja Loka) si je v konkurenci 362 dijakov iz 91 držav priboril srebrno odličje, so sporočili iz Zveze za tehnično kulturo Slovenije (ZOTKS). Žorž je srebro dodal lanskemu bronu.
V petek, 13. septembra se bo v ljubljanskem Centru rog odvila prva konferenca znanstvenih novinarjev iz balkanske regije. Dogodek, organiziran v okviru Združenja znanstvenih novinarjev Balkana (BNSJ), je odprt za vse, ki jih poklicno zanima znanstveno novinarstvo, od znanstvenih novinarjev in raziskovalcev do študentov novinarstva.

sobota, 7. september

Vesoljsko plovilo Starliner ameriškega podjetja Boeing se je ponoči vrnilo na Zemljo, vendar s seboj zaradi varnostnih pomislekov po tehničnih težavah ni poneslo dveh ameriških astronavtov, ki bosta morala na Mednarodni vesoljski postaji (ISS) v nasprotju s prvotnimi načrti ostati do prihodnjega leta.
Debelost je kronična bolezen, ki se hitro širi in predstavlja velik javnozdravstveni problem, so na Simčičevem simpoziju v sredo poudarili strokovnjaki. Kot kompleksna bolezen zahteva celostno obravnavo bolnika, so se strinjali. Trdijo, da ne obstajajo čudežne shujševalne diete. Pogosto so celo neučinkovite in ne zagotavljajo dolgoročnega uspeha.

petek, 6. september

Tokratna bera znanstvenih knjig med drugimi prinaša knjigi Humanizacija dela Uroša Staniča in Paremiologija med tradicijo in sodobnostjo, ki ju je izdala Založba ZRC. Pri Založbi Krtina je izšlo delo Manfreda B. Stegra Globalizacija, pri Univerzitetni založbi Univerze v Mariboru je med novostmi monografija Turizem in blaženje podnebnih sprememb, Fakulteta za upravo Univerze v Ljubljani pa je izdala znanstveno monografijo Digitalna preobrazba javne uprave v teoriji in praksi.
Namestnica direktorice v raziskovalnem inštitutu InnoRenew in profesorica na primorski univerzi Anna Sandak je pridobila sredstva Evropskega sveta za inovacije za projekt Iskalec (Pathfinder). S tem je po navedbah inštituta Sandak postala prva znanstvenica v Sloveniji, ki je pridobila sredstva za projekt Iskalec v Sloveniji.
Letos je svet doživel najbolj vroč junij in avgust doslej, pa tudi najbolj vroč dan in najbolj vroče poletje na severni polobli v zgodovini meritev, so sporočili iz Službe EU za spremljanje podnebnih sprememb Copernicus. Letošnje leto bo zato verjetno najbolj vroče v zgodovini, je menila namestnica direktorja C3S Samantha Burgess.

četrtek, 5. september

Dobra organizacija, izobraževanje zaposlenih in dobro sodelovanje z zunanjimi partnerji so izjemnega pomena pri pripravljenosti podjetij na kibernetske napade, so se strinjali udeleženci okrogle mize o varnostnih incidentih na konferenci Infosek. Posebno pozornost je treba po njihovem mnenju nameniti tudi komunikaciji z javnostjo, predvsem mediji.
Evropska komisija je objavila rezultate razpisa Evropskega raziskovalnega sveta za začetek samostojne raziskovalne kariere. Med prejemniki sta tudi raziskovalki Mojca M. Plesničar, ki bo vodila projekt Sentrix na Inštitutu za kriminologijo pri Pravni fakulteti v Ljubljani, in Tina Lebar, ki bo vodila projekt EditYR na Kemijskem inštitutu.
Mednarodna astronomska zveza (IAU) je 14. avgusta v Cape Townu v Južni Afriki sprejela 15 novih častnih članov. Med njimi je tudi slovenski astronom Andrej Guštin, učitelj in državni koordinator za izobraževanje na področju astronomije ter pobudnik in dolgoletni vodja tekmovanj iz astronomije pri nas, so sporočili iz Cosmolaba.

sreda, 4. september

Povezave med uporabo mobilnih telefonov in povečanim tveganjem za raka na možganih ni, kaže doslej najbolj izčrpen pregled vodilnih svetovnih znanstvenih študij. Analizo so raziskovalci iz desetih držav izvedli po naročilu Svetovne zdravstvene organizacije (WHO).
Konzorcij projekta SPOZNAJ v jeseni organizira prvo usposabljanje za podatkovne strokovnjake v znanstvenoraziskovalni dejavnosti v Sloveniji. Cilj usposabljanja je izobraziti strokovnjake, ki bodo učinkovito podprli raziskovalce pri izzivih upravljanja raziskovalnih podatkov in uvajanju načel odprte znanosti v znanstvenoraziskovalno delo. Prvo usposabljanje se začne 23. septembra.
Na ljubljanski Biotehniški fakulteti danes organizirajo Simčičev simpozij z naslovom Debelost kot izziv moderne družbe. Na njem bodo strokovnjaki spregovorili o debelosti, ki predstavlja velik izziv za javno zdravstvo in zahteva celovit pristop k zdravljenju. Osredotočili se bodo predvsem na preventivne ukrepe, s katerimi lahko debelost preprečimo.
Nordijski center Planica, skrit v osrčju slovenskih Alp, ni le dom svetovnih skakalnih dosežkov, temveč tudi znanstveni laboratorij. Raziskovalci tam preučujejo fiziologijo in medicino človeka v vesolju in ekstremnih okoljskih razmerah. V sklopu poletne šole so laboratorij obiskali tudi dijaki, ki so tako spoznali svet vesoljskih tehnologij.
V organizaciji Inštituta za informatiko se danes na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru začenja 27. konferenca OTS 2024 Sodobne informacijske tehnologije in storitve. Na dvodnevnem dogodku bodo med drugim govorili o uporabi umetne inteligence za razvoj programske opreme.

torek, 3. september

Inštitut za nutricionistiko je ob današnjem svetovnem dnevu ajde opozoril na pomembnost tatarske ajde v prehrani ljudi. Okus navadne ajde in njenih izdelkov je večini dobro poznan, grenak priokus pri tatarski ajdi in njenih izdelkih pa je posledica velike vsebnosti flavonoidov, poznanih po za telo koristnih antioksidativnih lastnostih.

ponedeljek, 2. september

Letošnje poletje je bilo najtoplejše na ravni celotne države v zgodovini meritev. Poletje so namreč zaznamovala topla jutra in noči, zato so bile povprečne najnižje dnevne temperature zelo visoke. Prav tako so na Agenciji RS za okolje (Arsu) zabeležili najtoplejši avgust doslej, v nedeljo pa doslej najvišje septembrske temperature.
Glioblastom je najbolj agresivna oblika možganskega raka, ki zaradi visoke smrtnosti predstavlja velik zdravstveni izziv. Raziskovalci Nacionalnega inštituta za biologijo odpirajo možnosti za učinkovitejše zdravljenje tega raka, izsledke raziskav pa bodo med 4. in 6. septembrom predstavili na mednarodni konferenci v okviru mreže Net4Brain.

sobota, 31. avgust

Trajnostna mobilnost se je v zadnjih letih uveljavila kot nepogrešljiv koncept, ki ga med drugim zaznamuje tudi elektrifikacija vozil. A mnogi strokovnjaki poudarjajo, da se ogljična nevtralnost prometa ne začne in konča pri električnih vozilih, saj zahteva širši pristop. K mednarodnim prebojem na tem področju prispeva tudi slovensko znanje.
Na Fakulteti za naravoslovje Univerze v Novi Gorici v Ajdovščini se danes zaključuje poletna šola astronomije GoChile, na kateri 16 dijakov in dijakinj iz cele Slovenije brusi svoja znanja v astronomskih opazovanjih. Pod vodstvom profesionalnih astronomov so vesolje opazovali s prvim slovenskim teleskopom v Čilu in pripravili raziskovalne projekte.