Vir: STAznanost

sreda, 2. oktober

Slika članka
Kontron v Sloveniji ponovno z dvema podjetjema – Kontron SI in Kontron
Kontron v Sloveniji svoj portfelj rešitev od danes naprej nudi v dveh ločenih entitetah, saj je družba zaključila postopek oddelitve IT-dejavnosti z ustanovitvijo novega podjetja Kontron SI, d.o.o., največjega ponudnika celovitih rešitev na področju informacijskih tehnologij v slovenskem prostoru. Kontron v Sloveniji ponovno z dvema podjetjema – Kontron SI in Kontron objavljeno na Računalniške novice .

nedelja, 29. september

Na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo v Ljubljani je minuli teden potekal jubilejni slovenski festival znanosti. V živahnem vzdušju tridnevnega praznovanja znanosti so se srečali komunikatorji, znanstveniki ter mladi iz Slovenije in tujine, da bi skupaj obeležili tri desetletja prizadevanj za boljše javno razumevanje znanosti.
Septembra je Ekonomska fakulteta Univerze v Ljubljani (EF UL) v sklopu projekta GETM4 gostila več kot 70 raziskovalcev iz Slovenije in tujine. Ti so v sklopu večdnevnega dogodka prisluhnili razpravam o slovenskih izkušnjah in dobrih praksah s področij zdravih organizacij, dobrega počutja zaposlenih in razvoja talentov.

petek, 27. september

Z današnjo slavnostno otvoritvijo v Centru Rog se je začelo celodnevno dogajanje Evropske noči raziskovalcev. Prisotne je nagovorila vodja predstavništva Evropske komisije v Sloveniji Jerneja Jug Jerše, ki je izpostavila pomen umetne inteligence, ki bo kmalu prisotna prav povsod, zato je treba poskrbeti, da bo varna in etična.
V Biotehniškem centru Naklo so danes svojemu namenu slovesno predali dendrološko učilnico oziroma laboratorij. Nova pridobitev bo dijakom na programih vrtnarstva in hortikulture olajšala pridobivanje ključnih znanj, ki jih primanjkuje in so pomembna za vzdrževanje zelene infrastrukture v urbanih okoljih.
Narodna in univerzitetna knjižnica (NUK) bo v Vitrini meseca v sklopu postavitve Hranimo misli - že 250 let razstavila Supraseljski kodeks, ki sodi med najpomembnejše svetovne slovanske jezikovne spomenike. Liturgični kodeks iz 10. stoletja, ki velja za enega največjih zakladov NUK, si bo mogoče ogledati med 23. in 28. septembrom.
Svet Evropske organizacije za jedrske raziskave (Cern) je pozitivno ocenil pripravljenost Slovenije na polnopravno članstvo v tej organizaciji. Direktorica Cerna Fabiolla Gianotti je tako dobila mandat za dogovor s Slovenijo o nadaljnjih korakih. Slovenska zastava bo v Cernu zaplapola predvidoma v začetku leta 2025.
Evropska noč raziskovalcev bo danes postregla z dogodki v več kot 400 mestih po Evropi. Dogodek bo v Sloveniji potekal v sklopu projektov Humanistika, to si ti! s sloganom Človek, umetna inteligenca ter Lažne novice in teorije zarote? Opolnomočimo (se za) znanost! z namenom znanost približati širši javnosti, so sporočili organizatorji.

četrtek, 26. september

Evropska komisija je danes imenovala dva nova člana znanstvenega sveta, vodstvenega organa Evropskega raziskovalnega sveta (ERC), in sicer Tomaža Prosena z Univerze v Ljubljani in Maarit Karppinen z Univerze Aalto na Finskem. Štiriletna mandata bosta nastopila 1. januarja. Komisija je trem članom podaljšala mandat za dve leti.

sreda, 25. september

Podnebne spremembe po ocenah znanstvenikov povečujejo verjetnost in silovitost padavin, ki povzročajo smrtonosne poplave v srednji Evropi, opozarjajo znanstveniki v danes objavljeni raziskavi World Weather Attribution. Iz te med drugim izhaja, da bodo poplave z nadaljnjim segrevanjem, ki ga povzročajo fosilna goriva, postale še bolj uničujoče.
Zadnji petek v septembru obeležujemo Evropsko noč raziskovalcev, ki bo postregla z dogodki v več kot 400 mestih po Evropi. Pestro dogajanje bo tudi po Sloveniji - med drugim v Ljubljani, Mariboru, Kopru, Izoli, Piranu, Rodiku in Novem mestu - kjer bodo obiskovalci lahko spoznavali raziskovalce, njihove dosežke in vpliv znanosti na naše življenje.
Na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani bo danes in v četrtek potekala znanstvena konferenca o raziskovanju v vzgoji in izobraževanju. V ospredju konference bo vprašanje etike in umetne inteligence v vzgoji in izobraževanju, so sporočili organizatorji s Pedagoškega inštituta.

torek, 24. september

V Slovenski znanstveni fundaciji so ob začetku letošnjega 30. slovenskega znanstvenega festivala poudarili, da je komuniciranje znanosti ključno in predstavlja njen temelj, kar odraža tudi geslo Razlagati znanost. Letošnji program prinaša novost, saj poleg učencev, dijakov in študentov nagovarja tudi zahtevnejše poslušalce.
Umetna inteligenca temeljito spreminja celotne gospodarske panoge, do leta 2030 pa bi lahko prispevala do 11,5 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP) južne Evrope, je na konferenci v Portorožu dejala generalna direktorica Microsofta za jugovzhodno Evropo Kristina Tikhonova. Ob tem je izpostavila tudi pomen zaščite sistemov umetne inteligence.
Ruska kozmonavta sta se po rekordno dolgem neprekinjenem bivanju na Mednarodni vesoljski postaji (ISS), 374 dni, vrnila na Zemljo. V kapsuli Sojuz MS-25 sta se Oleg Kononenko in Nikolaj Čub vrnila skupaj z ameriško astronavtko Tracy Dyson. V ponedeljek ob 17. uri po lokalnem času so pristali v kazahstanski stepi, poročajo tuje tiskovne agencije.
Na letošnjih Dnevih strojništva, ki bodo od danes do nedelje potekali v Tehniškem muzeju Slovenije, bodo predstavili tudi projekte študentov Fakultete za strojništvo Univerze v Ljubljani. Udeleženci se bodo lahko med drugimi preizkusili v delu z roboti, 3D tiskanjem, delom z laserji in virtualnimi simulatorji, so sporočili s fakultete.
Evropsko združenje za komunikološko raziskovanje in izobraževanje (ECREA) bo danes v Cankarjevem domu v Ljubljani odprlo največjo evropsko komunikološko konferenco, ki bo priložnost za razpravo o aktualnih vprašanjih. Letos jo gosti ljubljanska fakulteta za družbene vede, do petka pa jo bo po pričakovanjih ECREA obiskalo okoli 1600 udeležencev.
Na ljubljanski Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo se danes začenja jubilejni 30. slovenski festival znanosti z mednarodno udeležbo, ki ga organizira Slovenska znanstvena fundacija. Festival pod geslom Razlagati znanost bo potekal do vključno četrtka, s svojim predavanjem o rastlinah pa ga bo odprla raziskovalka na NIB Marina Dermastia.

ponedeljek, 23. september

Raziskava z avstralske Univerze Edith Cowan (ECU) nakazuje, da lahko potovanja predstavljajo učinkovito orožje v boju proti prezgodnjemu staranju v primerjavi s tradicionalnimi metodami. Ugotovitve kažejo, da pozitivne izkušnje med potovanjem pomembno prispevajo k izboljšanju zdravja.
Začetna sredstva iz letošnjega državnega proračuna za razvojno-raziskovalno dejavnost so predvidena v višini 584,6 milijona evrov. To je 66,4 milijona evrov ali 12,8 odstotka več, kot je država za to dejavnost porabila lani, so zapisali pri Statističnem uradu RS (Surs).