Vir: Mladina

torek, 29. oktober

ZanimivostiMladinapred 23 dnevi
Slika članka
Zastonj delovna sila
V Sloveniji občutimo precejšnje pomanjkanje delovne sile, tudi v vrtcih in šolah. Poleg tega se pojavljajo težave pri šolanju bodočih delavcev na prav teh področjih. Obvezna praksa je obvezen del izobraževalnega procesa, ker omogoča pridobitev praktičnih izkušenj. A trenutno številne dijake javni zavodi zavračajo zaradi pomanjkanja finančnih sredstev, nekateri pa delajo brez pl...
KulturaMladinapred 23 dnevi
Slika članka
Osebnejšega mladinskega filma zlepa ne boste videli
Vinci je kariero začel s komedijo Babica gre na jug, ki se je začela v Ljubljani in končala na morju, v Portorožu – vmes je bilo potovanje, ki je trajalo nekaj dni. Tartinijev ključ je reimaginacija Babice, le da je tu potovanja konec, še preden se film začne – vsi so že tam, »na jugu«, ne v Portorožu, temveč v Piranu, najkinetičnejšem slovenskem mestu, ki je posnet kot še nikoli.
SlovenijaMladinapred 23 dnevi
Slika članka
Uvodnik /  Zakaj se SD ne preimenuje?
Takole je na začetku letošnjega oktobra poročal evropski statistični urad: »V zadnjih 12 mesecih so se mladi po vsej Evropski uniji borili z naraščajočimi stroški bivanja. Na tisoče državljanov EU v zadnjih 12 mesecih ni moglo kriti stroškov najemnin – v povprečju gre za 6,3 odstotka prebivalcev držav EU, pri čemer pa v tem številu niso zajeti ljudje, ki jim grozi revščina ali socialna izključenost.
ZanimivostiMladinapred 23 dnevi
Slika članka
Kaj bo s Placem?
Pred nekaj več kot dvema letoma so se zbrali posamezniki, ki so hoteli imeti v Ljubljani avtonomni prostor, in zasedli zapuščen objekt na Linhartovi cesti v Ljubljani, bivšo menzo propadlega Cestnega podjetja Ljubljana. Objekt, ki so ga uporabniki poimenovali Plac (Participativna ljubljanska avtonomna cona), je bil zapuščen in v izredno slabem stanju, uporabniki so ga počistili in uredili, sedaj pa v njem poteka...
SlovenijaMladinapred 23 dnevi
Slika članka
Kako umetna je že inteligenca slovenskega javnega sektorja? 
Pri britanskem časniku The Guardian so lani razkrili, da je britanska vlada za odkrivanje goljufij pri dodeljevanju denarnih nadomestil uporabljala umetno inteligenco (UI), a je bila ta pristranska, saj je za morebitne goljufe napačno označila veliko Bolgarov. Pred leti je nizozemska davčna uprava uvedla avtomatiziran sistem, ki naj bi odkrival in kaznoval goljufije pri otroških dodatkih.
SvetMladinapred 23 dnevi
Slika članka
Kako evropski parlament drsi na desno in kaj se ti lahko zgodi, če se družiš s skrajnimi desničarji
Seje slovenskega parlamenta, na katerih se sprejemajo proračunski dokumenti, so nekaj najbolj dolgočasnega, včasih se ti zaradi številk, zakonov, aktov in vseh finančnih obveznosti zavrti. A proračunski dokumenti začrtajo smer države, zato je njihova vsebina pomembna.
KulturaMladinapred 23 dnevi
Slika članka
TV komentar / Dobri človek iz Ajdovščine
Moramo priznati, da smo na dan, ko je Ivo Boscarol predstavil svoj velikopotezni projekt gradnje tisoč in več stanovanj na kraju nekdanjih silosov Žita v ljubljanskih Jaršah, sedli zvečer pred televizor s svinčnikom in papirjem v roki. Ker smo vedeli: čaka nas promocija tega dobrotnika, tega dobrega človeka, ki bo tako darežljivo pomagal sam sebi zaslužiti nekaj deset milijonov, pri čemer ga bo TV Slovenija...
SlovenijaMladinapred 23 dnevi
Slika članka
Komentar / Bi imeli zeta za predsednika ZDA?
Ne vem, koliko bo knjiga Melania, ki je zgolj perfidni propagandni pamflet, vplivala na ameriške volitve. Prav veliko najbrž ne, ker je temeljni problem Trumpove Amerike, da bolj malo bere, beroča Amerika pa je že onkraj dileme večinsko izbrala Kamalo Harris. Če ne iz drugih razlogov, vsaj kot manjše zlo.
SlovenijaMladinapred 23 dnevi
Slika članka
Stanovanja za vse!
Vlada je poleti sporočila, da bo pripravila zakon o financiranju javnih najemnih stanovanj, ki bo zagotovil sistemski vir financiranja javne najemne gradnje. Ta naj bi od leta 2025 do leta 2035 zagotavljal 100 milijonov evrov na leto oziroma za stanovanjske projekte po državi v desetih letih zagotovil milijardo evrov. Načrt? Zgraditi 20 tisoč stanovanj.
ZanimivostiMladinapred 23 dnevi
Slika članka
Kdo bo zmagal?
»Veliko pomembneje je vedeti, kateri človek ima katero bolezen, kot pa katero bolezen ima kateri človek.« Hipokratove besede, torej besede očeta medicine, ki bi jih danes lahko prenesli na osnovno zdravstvo (ambulante družinske, predšolske in šolske medicine, ginekologije, zobozdravstva, patronažno zdravstveno varstvo, multidisciplinarne time …).
SlovenijaMladinapred 23 dnevi
Slika članka
Fašist, kriminalec in Mesec
Nekdanji koordinator Levice, sedaj pa minister za delo Luka Mesec je bil pred dnevi na ljubljanskem okrožnem sodišču oproščen obtožbe za žaljivo obdolžitev. Tožbo zoper njega je sprožil najslavnejši ponudnik davčnih optimizacij Rok Snežič. Mesca je ovadil, ker ga je ta spomladi 2022 na enem od predvolilnih soočenj na TV Slovenija označil za »kriminalca«.
SvetMladinapred 23 dnevi
Slika članka
Državni sovražnik številka dve
Mogoče bi si Elon Musk moral preprosto pozorneje prisluhniti, na primer pred kratkim v intervjuju, ki ga je z njim opravil neizprosno desni ameriški televizijski voditelj Tucker Carlson. Rekel je, da doslej ni še nihče poskusil ubiti demokratske predsedniške kandidatke Kamale Harris, »ker od tega ne bi bilo nobene koristi,« in jo med gromkim smehom označil za marioneto.
SlovenijaMladinapred 23 dnevi
Slika članka
Še vedno vsi le za jedrsko elektrarno
Predsednik vlade Robert Golob je avgusta lani mimo ministrstva, pristojnega za energetiko, podelil projekt morebitne gradnje nove jedrske elektrarne novemu državnemu sekretarju v svojem kabinetu, ki ga je osebno izbral: gre za nekdanjega uslužbenca skupine Gen Danijela Levičarja. Poteza je bila že takrat nenavadna. A to je človek, ki je danes ob premieru Golobu najodgovornejši za sicer dobrodošel preklic že...
SlovenijaMladinapred 23 dnevi
Slika članka
Nezakonito pridobljeno stanovanje
Pred dnevi je nekdanji premier in dolgoletni predsednik SDS Janez Janša na družabnem omrežju X »razkril« (tokratni) načrt globoke države za preprečitev svojega (ponovnega) vzpona na oblast. Pomemben del širšega, zapletenega in večplastnega načrta, ki ga je v svojem slogu podrobno popisal, je po njegovem prepričanju njegova obsodba v zadevi Trenta. Do te, pravi, bo prišlo v kratkem, decembra letos.
SlovenijaMladinapred 23 dnevi
Slika članka
Je Levica res skrajna stranka?
Anže Logar je politično kariero debelih 25 let gradil v SDS. Prehodil je pot od nekdanjega podpredsednika podmladka stranke do direktorja vladnega urada za komuniciranje, bil je večkratni mestni svetnik in poslanec, predsednik sveta, nesojeni kandidat za župana Ljubljane, zunanji minister v prejšnji vladi ter »neodvisni« kandidat za predsednika države.
ZanimivostiMladinapred 23 dnevi
Slika članka
»To, kar smo v ozračje spravili v zadnjih 200 letih, bo tam ostalo še vsaj 200 let«
Lučka Kajfež Bogataj je najbolj znana klimatologinja pri nas. Že leta, desetletja opozarja na prihajajoči podnebni zlom, a se ni spremenilo veliko. Z leti je postala še ostrejša, natančnejša v svojih napovedih, noče pa strašiti ljudi. Vendar je nekaj jasno. Podnebnih sprememb ne moremo več ustaviti, veliko bo že, če bomo ustavili povečevanje deleža toplogrednih plinov v ozračju.
SvetMladinapred 23 dnevi
Slika članka
Amerika bo 5. novembra izvolila demokracijo in fašizem
Vsi vemo, kdo ali kaj je Donald Trump. In vsi vemo, da bi bilo povsem logično in naravno in samoumevno, če bi bil na predsedniških volitvah poražen. Kamala Harris bi ga morala 5. novembra gladko in zlahka premagati. Še več – zdajle bi morala gladko in zlahka voditi. Ne le v javnomnenjskih anketah, ampak tudi v seštevku elektorskih glasov – v elektorskem kolegiju ameriških zveznih držav (ki daje disproporcialno...
Slika članka
Washington Post brez podpore Harris in ob 200.000 naročnikov
Ameriški časopis Washington Post pred letošnjimi predsedniškimi volitvami v nasprotju s tradicijo ni podprl nobenega kandidata. Uredništvo je nameravalo podpreti demokratko Kamalo Harris, a je lastnik časopisa Jeff Bezos to preprečil. Washington Post je zato od petka izgubil 200.000 digitalnih naročnikov, poroča ameriški javni medij NPR.

ponedeljek, 28. oktober

ZanimivostiMladinapred 24 dnevi
Slika članka
Kaj človeka naredi človeka?
V članku z naslovom Kaj človeka naredi človeka?, ki ga lahko v celoti preberete v posebni številki Mladine IZVOR ČLOVEKA,  Friedemann Schrenk piše o tem, ali so pokončna hoja ali ogenj, orodje ali orožje  pripomogli k temu, da so se so se naši predniki razvili v človeka. Morda pa je bilo odločilno nekaj drugega: da so se namesto na telesno premoč in napadalnost začeli opirati ...