Vir: Družina

ponedeljek, 18. november

SlovenijaDružinapred 3 dnevi
V razprodani Gallusovi dvorani Cankarjevega doma je v nedeljo, 17. novembra, potekal že 30. gala koncert Radia Ognjišče, prvi ob 15., drugi ob 19. uri. Oba termina koncerta sta bila razprodana že nekaj tednov pred tem.

nedelja, 17. november

SlovenijaDružinapred 3 dnevi
Polna cerkev svetega Mihaela - že pol ure pred začetkom zahvalne maše je bilo težko priti do sedeža - je pričakala župnika v Grosupljem, na Lipoglavu in Polici Martina Goloba sredi nedeljskega popoldneva.
SlovenijaDružinapred 3 dnevi
Slovenski malteški vitezi in člani Društva Malteška pomoč Slovenija (DMPS) so se prav na svetovni dan ubogih v nedeljo, 17. novembra, dopoldne zbrali v svetišču Marije Pomagaj na Brezjah, da bi se ji zahvalili za vse milosti in pomoč pri skrbi za romarje v slovenskem narodnem Marijinem svetišču.
SlovenijaDružinapred 4 dnevi
Kardinal dr. Franc Rode je na svetovni dan ubogih 17. novembra dopoldne blagoslovil obnovitvena dela v župnijski cerkvi sv. Petra v Komendi, čestital svetovnemu prvaku v kolesarstvu Tadeju Pogačarju (staršema Mirku in Marjeti izročil pismo zanj), po maši pa se je srečal z župljani na cerkvenem trgu.
SlovenijaDružinapred 4 dnevi
Papež Frančišek je na današnji svetovni dan ubogih obhajal slovesno nedeljsko bogoslužje v vatikanski baziliki sv. Petra.
SlovenijaDružinapred 4 dnevi
Odvetnik dr. Lojze Vogrič (1902–1987) je imel v Tolminu odvetniško in notarsko pisarno. Komunisti so ga 27. marca 1943 dali na seznam za umor. Umaknil se je v Gorico ter tam leta 1944 in 1945 na prefekturi skrbel za slovenske zadeve.
SlovenijaDružinapred 4 dnevi
Dražbena hiša Sotheby's prodaja najstarejšo znano kamnito ploščo, v katero je vklesanih deset Božjih zapovedi.

sobota, 16. november

SlovenijaDružinapred 4 dnevi
V evangeljskem odlomku 33. nedelje med letom slišimo Jezusovo pripoved o koncu časov. Duhovnik Simon Potnik nas v razlagi evangelija spominja na Jezusovo naročilo, »naj ne iščemo datumov in znamenj konca, ampak naj živimo tako, kot da bi ga vsak dan pričakovali«. Takšna pripravljenost namreč ni prestrašeno čakanje, ampak predanost v zaupanju in veri, piše naš razlagalec evangelija. Video nagovor za najmlajše je tokrat pripravil br. Jožko Smukavec.
SlovenijaDružinapred 4 dnevi
V Katoliški cerkvi danes, na 33. nedeljo med letom, obhajamo svetovni dan ubogih. Papež Frančišek v poslanici, ki jo je napisal ob tej priložnosti, odločno poudarja, koliko novih revežev ustvarja politika, ki temelji na orožju, obenem pa nas spominja, da imajo ubogi privilegiran odnos z Bogom.
SlovenijaDružinapred 4 dnevi
Koprski škof dr. Jurij Bizjak je danes v prostorih škofijskega ordinariata Koper podelil škofijska priznanja za zvesto službo in pomembne dosežke nekaterim zaslužnim duhovnikom in laikom.
SlovenijaDružinapred 4 dnevi
V Italiji so nastopile težave zaradi božičnega drevesa, ki naj bi v letošnjem decembru krasilo Trg sv. Petra v Vatikanu: prebivalci doline Ledro v pokrajini Trentino na severu Italije nasprotujejo podrtju 30 metrov visoke, 200 let stare jelke.
SlovenijaDružinapred 5 dnevi
Vprašanje razmerja med revnimi in bogatimi je ena od tem, ki vso človeško zgodovino nenehno buri duhove in v iskanju pravega ravnovesja niha med različnimi skrajnostmi. Drago Jančar zapiše, da bi bilo bolje ne govoriti o tem, kako smo ta kočljivi odnos in ta razmerja reševali v preteklosti – preveč žalostno je in grenko. Tudi današnji čas vse bolj zaznamuje povečano zanimanje za ranljive skupine prebivalstva, med katere prištevajo tako revne kot tudi invalide, Rome in migrante, zasvojence ali osebe s posebnimi potrebami, da naštejemo le nekatere od najpogosteje omenjanih.
SlovenijaDružinapred 5 dnevi
Potem ko smo nedavno v naši reviji predstavili pomembnega slovenskega slikarja, grafika in skladatelja Sašo Šantla, v tokratni številki zaznamujemo še en pomemben jubilej. Ob 150-letnici rojstva se spominjamo še njegove sestre Henrike Šantel, odlične slikarke, ki ima v vrhovih slovenske likovne umetnosti prve polovice 20. stoletja posebno ugledno mesto, saj jo strokovnjaki uvrščajo ob bok sloviti Ivani Kobilci.
SlovenijaDružinapred 5 dnevi
Zgodovina območja se lahko zrcali tudi na kartografskem gradivu. Za območje Slovenije je to pogosteje od začetka 16. stoletja. Zaradi obrobne politične vloge in nepoznavanja terena je bilo naše ozemlje sprva prikazano dokaj površno. To se je spremenilo v 18. stoletju, ko so domači in na slovenskem ozemlju živeči tuji raziskovalci z lastnim terenskim delom izmerili in narisali posamezne dele dežel Kranjske, Štajerske, Primorske ali Koroške. Z narodnim preporodom v drugi polovici 19. stoletja so se želje po samostojni državi slovanskih narodov izrazile s prvimi zemljevidi slovenskega etničnega ozemlja.
SlovenijaDružinapred 5 dnevi
Maribor je eno najstarejših strjenih območij poselitve v skrajnem severnem delu Dravskega polja. Prve skupine prebivalcev so to območje začele naseljevati že v zgodnji bakreni dobi, okoli leta 4350 pr. Kr. Največ informacij o teh zgodnjih naselbinah smo pridobili iz arheoloških raziskav Stanka Pahiča, nekdanjega kustosa v Pokrajinskem muzeju Maribor, ter obsežnih izkopavanj, ki so bila izvedena ob gradnji avtoceste v zadnjih 25 letih. Izsledki kažejo, da so bila v različnih obdobjih še pred prihodom Rimljanov naseljena tako območja na desnem kot levem bregu Drave, prav tako pa je bil obljuden tudi strateško pomembni vrh Meljskega hriba.
SlovenijaDružinapred 5 dnevi
Poslanec Anže Logar je danes v Mariboru s skupino podpornikov ustanovil novo politično stranko Demokrati, ki bo po njegovem mnenju v slovensko politiko prinesla medstrankarsko sodelovanje.
SlovenijaDružinapred 5 dnevi
Prostrani gozdovi, mogočne gore, ki se dvigajo nad čudovito planoto, travnata pobočja, planšarije, samotni pašniki, tudi jamski svet in še mnoge druge lepote – to je Pokljuka.
SlovenijaDružinapred 5 dnevi
Kot otrok sem na babičini knjižni polici našel knjigi Skozi azijsko divjino I. in II. Z velikim užitkom sem prebiral zapise Šveda Svena Hedina, ki je v začetku 20. stoletja odkrival območje srednje Azije.
SlovenijaDružinapred 5 dnevi
V poltemi sem pokljala po snegu in pod pazduho stiskala snežno desko, ki se mi je tu in tam izmuznila iz rok in s stranico hrsknila po ledu. Z rokavov sta se mi druga v drugo zapletali rokavici, tako da sem se vsake toliko ustavila in ju odpletla. Na drugi strani ceste sta konja vlekla rdečo kočijo in potniki so vzklikali, bogvedi čemu. Ko sem prišla do postaje, se je gruča v pisanih kombinezonih že drenjala na avtobus, smuči so se zatikale in tolkle ob steklena vrata, potniki so se opravičevali, voznik pa je s širokim nasmehom ponavljal: »No worries, no worries, no worries ...«